Uprawa papryki – hodowla, kiedy siać, jak ją uprawiać?

Uprawa papryki - hodowla, kiedy siać, jak ją uprawiać

Papryka pochodzi z Ameryki Południowej oraz Centralnej, dlatego uprawa papryki nie jest nam tak dobrze znana. Jak ją uprawiać, co będzie nam potrzebne, co musimy wiedzieć, aby prawidłowa uprawa papryki przyniosła nam zamierzone plony? 

W dzisiejszych czasach wiele warzyw jest uprawianych z dodatkiem szkodliwych dla nas nawozów. Dbając o własne zdrowie, często wybieramy ekologiczne warzywa i owoce. W ten sposób, mamy wtedy pewność, że dostarczamy do naszego organizmu niezbędne witaminy i minerały, bez szkodliwych metali czy chemicznych substancji. Jednak z drugiej strony ekologiczne uprawy bywają dosyć drogie. Samodzielnie możemy uprawiać wiele warzyw, co korzystnie wpłynie na nasze zdrowie, jak i domowy budżet. Większość warzyw jest nam znana, więc bez problemu poradzimy sobie z ich siewem. 

Jak to się ma do uprawy papryki – jak ją uprawiać, i jak wygląda jej hodowla? Postaramy się rozwiać wasze wątpliwości, wyjaśniając jak hodować paprykę, kiedy siać paprykę oraz kiedy wypada odpowiedni moment na wysiew papryki.

Na pierwszy rzut oka uprawa papryki może wydawać się skomplikowana jednak to tylko złudne wrażenie. Poznajmy więc tajniki hodowli papryki. 

Hodowla i uprawa papryki 

W takim razie, jak wygląda hodowla i uprawa papryki? Niewątpliwie, możemy mieć pewne zastrzeżenia co do tego warzywa. Jaki gatunek wybrać, jak odpowiednio uprawiać paprykę, jak powinna wyglądać odpowiednia hodowla papryki, co będzie nam potrzebne. Hodowla papryki może wiązać się z kilkoma pytaniami, które będą nam przychodziły do głowy. Papryka jest rośliną ciepłolubną, dlatego do prawidłowej hodowli papryki należy zapewnić jej stałą temperaturę, nie jest wskazane trzymanie naszych sadzonek na dworze, bowiem pojawia się ryzyko, że nie przetrwają w takich warunkach. Najlepszą opcją hodowli papryki będzie posadzenie jej w doniczce i trzymanie jej w domu, parapecie, bądź w dobrze nasłonecznionym i zacisznym miejscu na balkonie, albo warto rozpocząć hodowlę papryki w szklarni ogrodowej. 

Uprawa papryki - hodowla, kiedy siać, jak ją uprawiać

Papryka wręcz uwielbia słońce oraz ciepłe podłoże. Nadmierne podlewanie papryki nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ papryka nie lubi deszczowych klimatów. Do stworzenia wymarzonej hodowli papryki musimy wiedzieć kiedy siać paprykę, żeby nie przegapić jej idealnego momentu zbierania plonów. Po takiej sytuacji nasz zapał do hodowli papryki mógłby ulec osłabieniu. W dalszej części wpisu wyjaśnimy, kiedy siać paprykę.

Sprawdź również – Pomidor – owoc czy warzywo? Do jakiej grupy zalicza się pomidory? Wikipedia

Kiedy siać paprykę?

W odpowiedzi, kiedy siać paprykę nie będziemy mieli wielu terminów. Okres siania papryki mamy ściśle zawężony. Nasze uprawy zaczynamy najczęściej w marcu. Ostateczną datą siewu papryki jest końcówka marca. Często uprawiając inne warzywa możemy, elastycznie zmieniać porę siewu jednak w kwestii papryki musimy być bezwzględnie terminowi. Możemy siać paprykę w kwietniu, ale z naszych upraw nie będzie zbyt wielkich zbiorów. Tak więc odpowiadając na pytanie: kiedy siać paprykę – najlepszy okres siania papryki to miesiąc marzec. Jeżeli zaczniemy siew w kwietniu nasza papryka owszem wyrośnie jednak jej owoce będą malutkie, lub może pojawić się sytuacja, w której w ogóle się nie pojawiają.

A jak wygląda sianie papryki? Kiedy wypada ten idealny moment?

Sianie papryki – co warto wiedzieć?

Rozpoczynając przygodę z papryką, ważne jest, abyśmy wybrali odpowiedni okres na sianie papryki. Uprawa papryki wiąże się z przyswojeniem wiedzy o tym warzywie i wykorzystaniu odpowiednich narzędzi, w tym przypadku warto zastosować urządzenia marki Hortmasz. Wiedza o doborze ziemi, sposobie siewu papryki, odpowiedniej temperatury, nasłonecznienia oraz nawadniania jest konieczna. 

Uprawa papryki - hodowla, kiedy siać, jak ją uprawiać

Nigdy nie siejemy ziaren papryki bezpośrednio do ziemi, pierwszy okres siania papryki zaczyna się w rozsadach. W okresie siania papryki pamiętajmy o utrzymaniu odpowiedniej temperatury 24-27 ℃. Zwróćmy jednak uwagę na prawidłowe nasłonecznienie miejsca, w którym nasze ziarenka będą dojrzewać. Jeżeli umieścimy nasze rozsady w ciemnym, chłodnym miejscu, papryka będzie rosła zdecydowanie dłużej, co w konsekwencji może prowadzić do opóźnienia jej kolejnych etapów, czyli wysiew papryki, który jest również ważny. Jednak kiedy rozpoczyna się wysiew papryki? Odpowiedź znajdziecie w dalszej części artykułu. 

Wysiew papryki – jak wygląda?

W takim razie, jak wygląda wysiew sadzonki papryki? Dbając o naszą plantację z paprykami, wprowadźmy nieodłączny element hodowli papryki, czyli terminarz. Wysiew papryki ma ściśle określony czas. Kierując się tylko naszą intuicją, bądź, co gorsza próbą uprawy na tzw. “oko” nie otrzymamy oczekiwanych plonów. Wysiew papryki planujemy pod koniec maja. Jeśli zasiejemy ją w odpowiednim momencie, końcówka maja będzie idealnym terminem. Paprykę przesadzamy w donice lub miejsce docelowej uprawy pod koniec maja, kiedy rośliny mają ok. sześć listków. Jest to czas pełnej gotowości papryki do wysiewu z rozsad, w których dorastały przez ok. osiem tygodni. Nasze papryki mają wtedy piękny, zielony kolor swoich listków co w połączeniu ze słonecznym miejscem idealnie się komponuje, nadając naszym uprawom dodatkową energię do dalszych wzrostów. 

Podczas wysiewu papryki pamiętajmy o zabiegach pielęgnacyjnych. Należy przyciąć górną część łodygi naszej papryki. Odpowiedni czas na ten zabieg to lipiec. Dzięki temu wysiew papryki będzie skutkował sukcesem, ponieważ po przycięciu papryka nie będzie wyczerpywała sil na wypuszczanie kolejnych liści, skupi się na owocach.

Mamy nadzieję, że Wasze hodowle papryk będą owocowały wybornymi plonami, i dzięki naszym radom będziecie czerpać same przyjemności z uprawy papryki.