Problem z jaskółkami – co zrobić, żeby nie lepiły gniazd?

Problem z jaskółkami - co zrobić, żeby nie lepiły gniazd

Każdy człowiek uwielbia przyrodę, naturę, piękne krajobrazy. Takie chwile zostają z nami do końca życia. Wielokrotnie spędzając czas na świeżym powietrzu, nasłuchujemy śpiewu ptaków, podziwiamy je, jak szybują po niebie. Dzieci czasami marzą, że jak dorosną, będą tak samo latały. Nas czasami te dziecięce plany śmieszą, jednak dzieci podchodzą do tego poważne. Ptaki imponowały nam od zawsze. Pamiętacie Ikara? Ptaki w naszym ekosystemie są bardzo pożyteczne. Przez fakt, że żywią się owadami, oczyszczając tym samym nasze ogrody. 

Jak sami wiecie, wiele owadów nam szkodzi. Żywią się naszymi uprawami, kąsają nas, dokuczają. Jednym gatunkiem ptaków, który uwielbia np. komary to jaskółki. Są bardzo popularne w naszym kraju. Każdy je rozpozna, a jak zaczynają dosłownie tańczyć po niebie, to nawet dziecko poznaje, że to jaskółka. Ich znakiem rozpoznawczym jest jej czarne ciało z niebieskim połyskiem z białym kuprem i dolnymi partiami ciała. Występują na otwartych terenach oraz w pobliżu ludzi. Jaskółki żyjąc bliżej naszych domów, potrafią sprawić nam dość duży problem. 

Zakładają gniazda na ścianach rogów naszych okien i na elewacji. Teoretycznie może się wydawać, że to nie jest uciążliwe. Piękne, pożyteczne ptaki żyją w naszym sąsiedztwie. Jednak jaskółki, jak wprowadzą się do naszego okna, potrafią doprowadzić do niezłego bałaganu. W dzisiejszym artykule podpowiemy Państwu, jak poradzić sobie z nieproszonymi gośćmi, a następnie odpowiemy na pytanie, co zrobić, żeby jaskółki nie lepiły gniazd na elewacji i nie robił gniazd, sprawdzimy domowe sposoby na jaskółki i przetestujemy preparaty na jaskółki.

Co zrobić, żeby jaskółki nie lepiły gniazd na elewacji?

W takim razie, co zrobić, żeby jaskółki nie lepiły gniazd na elewacji? Początkowo możemy pomyśleć, że ptaki na naszym balkonie lub w rogu okna to powód do radości. Natura bliżej nas, śpiew ptaków przez cały dzień brzmi cudownie. Jednak z biegiem czasu czar pryska na nasze okna, balkon czy taras – ponieważ stają się w dość szybkim czasie brudne. Walka z zabrudzeniami jest ciężka, ponieważ musimy to robić codziennie. 

Ochlapane okna nie cieszą, sprawiają raczej złość. Zadajemy sobie pytanie – co zrobić, żeby jaskółki nie lepiły gniazd na elewacji? Możemy sobie z tym poradzić, ale jak walczyć z gniazdem jaskółek, kiedy w środku są młode lub jajka? Nikt z nas nie chce krzywdzić ptaków. 

Problem z jaskółkami - co zrobić, żeby nie lepiły gniazd

Najlepszym rozwiązaniem jest szybka reakcja, zanim jaskółki zaczną lepić gniazdo na elewacji. Co zatem zrobić, żeby jaskółki nie lepiły gniazd na elewacji? Jeżeli przegapimy ten moment, mamy dwa, trzy miesiące cierpliwego sprzątania do zakończenia okresu lęgowego oraz wyprowadzenia się lokatora. Będziemy mogli pozbyć się ulepionych przez jaskółki gniazd, ponieważ po okresie lęgowym jaskółki wylatują. Poniżej wyjaśniamy co zrobić, aby jaskółki nie robiły gniazd. 

Co zrobić, żeby jaskółki nie robiły gniazd?

Co zrobić, żeby jaskółki nie robiły gniazd na naszych oknach? Mamy w sobie bardzo dużo empatii, reagujemy na krzywdę dzieci, ludzi oraz zwierząt. Niekiedy, niestety nasza cierpliwość zostaje wystawiona na próbę. Na taką próbę wystawiają nas jaskółki. Kiedy ptaki będą chciały się z nami zaprzyjaźnić, zaczną znajomość od robienia gniazda. Jak możemy powstrzymać jaskółki i co zrobić, żeby jaskółki nie robiły gniazd?

Wydaje nam się, że jesteśmy skazani na przegraną. ale to tylko nasze obawy. Mamy rozwiązania, które nam pomogą powstrzymać jaskółki przed robieniem gniazd. Pierwszym sposobem jest zbudowanie na balkonie półki lęgowej. Taka konstrukcja chroni nasz balkon przed bałaganem, jednocześnie będziemy mieli nowych ptasich sąsiadów. Uważajcie przy montażu półki, żeby nie miały do niej dostępu koty lub inne niebezpieczne dla jaskółek ptaki. Dodatkowo dostęp do półki musi być dla jaskółek swobodny. Jaskółki przy takim rozwiązaniu nie będą robiły gniazd na naszych balkonach. 

Kolejnym sprawdzonym sposobem jest umieszczenie w rogu okna na elewacji małych kawałków pleksi. Ten materiał jest transparentny, więc nie jest widoczny i nie szpeci naszego balkonu, tarasu, elewacji. Jaskółki oczywiście będą odwiedzały nasze okna, ale gniazda w pobliżu naszego okna jaskółki nie zrobią. Takie zabezpieczenie jest korzystne dla obu stron. My nie będziemy mieli problemu z ptakami, jaskółki nie zdążą zrobić gniazda, dzięki czemu my nie zaburzymy okresu lęgowego jaskółek. Gniazdo założą w innym miejscu i każdy będzie zadowolony. 

A jakie mamy inne sposoby na odstraszanie jaskółek?

Domowy sposób na jaskółki

Kolejnym odstraszającym sposobem na jaskółki jest siatka. Umieszczona na naszym oknie, balkonie, uniemożliwi jaskółką wlot na nasz teren. Możemy również kupić imitację drapieżnych ptaków takich jak pustułka w locie, sowa z ruchomą głową. Te ptaki są zagrożeniem dla jaskółek, dlatego te przedmioty są dobrym sposobem na jaskółki. Mamy jeszcze do wyboru urządzenie, które emituję dźwięki drapieżników. Jaskółki nawet nie zbliżą się do naszego okna. 

A czy są jakieś preparaty odstraszające jaskółki? 

Preparaty na jaskółki

Oprócz wymienionych wyżej przedmiotów możemy jeszcze spróbować użyć sprayu odstraszający jaskółki bądź sodę oczyszczoną na pluskwy. Tego rodzaju preparaty na jaskółki dezorientuje zmysły ptaków. Ich smak i węch zostaje ogłupiony, dzięki czemu jaskółki odlatują z miejsca, w którym nie mogą się odnaleźć. Decydując się na preparat w spray na jaskółki, nie obawiajcie się zatrucia ptaków. Środek jest na bazie olejków eterycznych i jest naturalny. 

Decyzję o najlepszym sposobie zostawiamy Państwu. Mamy nadzieję, że udało nam się pomóc.