Pomidor malinowy to odmiana pomidora, którą Polacy coraz częściej zasadzają w swoich ogrodach i na działkach. Pomidory malinowe charakteryzują się słodkim smakiem i gęstym, soczystym miąższem. Idealnie sprawdzają się do sałatek, makaronów, kremowych zup oraz do innych potraw. Dodatkową zaletą pomidora malinowego jest jego prosta uprawa gruntowa, która nie sprawi problemu nawet początkującym działkowiczom.
A więc, jak wygląda uprawa pomidora malinowego? Jakie odmiany są powszechnie polecane, a jakie wręcz przeciwnie? Ile wynosi cena za kilogram pomidora malinowego w 2022 r.? Na te oraz inne pytania odpowiemy naszym czytelnikom w tekście poniżej.
Pomidor malinowy jako gatunek cechuje dość dużą grupą poszczególnych odmian. Pomidor malinowy to charakterystyczne warzywo, a właściwie owoc, bardzo lubiany i często używany w polskiej kuchni. W porównaniu do klasycznego pomidora jest bardzo mięsisty, gesty i jędrny, a jego smak jest słodszy i delikatniejszy od klasycznego pomidora.
Ta popularna malinówka jest powszechnie dostępna zarówno w dużych sklepach spożywczych, jak i w małych warzywniakach. Pomidory malinówki można również samodzielnie uprawiać na działkach i na bieżąco spożywać we własnym zapotrzebowaniu.
Pomidor malinowy – uprawa
Przybliżając zagadnienie uprawy pomidorów malinowych należy wskazać, iż nie jest ona trudna, ale dla rośliny najważniejsze będzie dobranie dobrego podłoża. Pomidor malinowy nie pochodzi bowiem z Polski i ma inne wymagania niż typowo polskie warzywa. Pomidory malinowe potrzebują bardzo dużo światła i ciepła, dlatego powinny być wsadzone w miejscu ciepłym i nasłonecznionym, osłoniętym od powiewów wiatru.
Uprawa działkowa powinna rozpocząć się od nawożenia przygotowanej ziemi obornikiem lub kompostem w porze jesiennej. Dzięki temu w sezonie siania, ziemia będzie pełna odpowiednich składników odżywczych. Producenci proponują również nawozy startowe do pomidorów, które można zakupić w sklepach ogrodniczych i nie tylko.
Uprawa pomidorów malinowych zaczyna być dużo bardziej skomplikowana po zasianiu. Zarówno w ziemi, jak i nad nią, muszą zostać zapewnione odpowiednie warunki. Kluczowe jest obfite podlewanie, a także podwiązywanie krzewów. Aby zapewnić im odpowiednie nasłonecznienie i pozycję. Pomidory malinowe warto nawozić podczas wzrastania dla lepszego smaku i barwy owoców.
Sprawdź również – Pomidor – owoc czy warzywo? Do jakiej grupy zalicza się pomidory? Wikipedia
Pomidor malinowy odmiany polecane i niepolecane
Pochylając się nad zagadnieniem odmian pomidora malinowego, przedstawiamy poniżej najbardziej polecane i niepolecane odmiany dostępnych na rynku.
Malinowy Warszawski to stosunkowo wczesna odmiana polecana pomidora malinowego, która wyróżnia się licznym owocowaniem i ciągłym wzrostem. Popularność Warszawiaka wydaje się być oczywista, gdyż z jednego krzewu można zebrać nawet do 10 kg owoców.
Malinowy Ożarowski to kolejna wczesna polecana odmiana, która wyróżnia się idealnie okrągły kształtem, głęboką barwą skórki i ogólnym estetycznym wyglądem. Jest to przede wszystkim odmiana szklarniowa, lecz sprawdzić się również w ogrodzie i na działce.
Pomidor Bawole Serce również posiada swoją odmianę niepolecaną pomidora malinowego. Ta odmiana charakteryzuje się oczywiście swoim rozmiarem, który sięga nawet do 300 g od sztuki. Bawole Serce jest również bardzo smaczny i idealny do samodzielnej uprawy.
Maliniak to bardzo łatwa i szybka szybko wzrastająca polecana odmiana charakteryzująca się sztywną łodygą. Jej krzewy nie są zbyt wysokie, lecz wspieranie ich na palikach jest kluczowe, gdyż owoce tej odmiany są bardzo pokaźne w rozmiarze. Cechują się one również świetnym smakiem i intensywnym różowym kolorem.
Malinowy Olbrzym to niepolecana odmiana, która również zasługuje na uwagę. Rośliny wzrastają bardzo wysoko, z tego powodu muszą być uprawiane na palikach, ponieważ w innym przypadku pod ciężarem owoców pędy mogłyby się połamać. Są to pomidory bardzo smaczne i bardzo słodkie.
Pomidor malinowy – cena za kg
Odnosząc się do zagadnienia ceny za kilogram, należy wskazać, iż w obecnych czasach wysokiej inflacji, cena tego owoce za kilogram jest nadal stosunkowo niska. Analizując ceny z największych supermarketów spożywczych w Polsce, można wskazać iż cena za kilogram pomidora malinowego to około 5 zł. Oczywiście, przypadku produktów z upraw ekologicznych lub po prostu owoców wyższej jakości, będziemy musieli zapłacić odpowiednio wyższą cenę, w tym przypadku ceny osiągają nawet do 10-12 złotych za kilogram.
Zdecydowanie najbardziej ekologicznym, a zarazem ekonomicznym rozwiązaniem będzie samodzielna uprawa pomidorów malinowych. Ich nasiona można pozyskać ze zbiorów, wydobywając je z owoców i odpowiednio mocno susząc. Oczywiście, jeżeli dopiero zaczynasz, musisz sam zakupić nasiona, ale ich cena również nie jest wygórowana. Nawet spore opakowanie nasion pomidora malinowego kosztuje dosłownie kilka złotych. Droższym rozwiązaniem będzie zakupienie gotowych do posadzenia sadzonek. W zależności od miejsca zakupu sadzonek, będą one kosztować od kilku do kilkunastu złotych za jedną sztukę. Czy pomidor malinowy wart jest nakładów własnej pracy i pieniędzy? To pytanie pozostawiamy naszym czytelnikom.