Ogrzewanie centralne jest nadal jednym z najpopularniejszych sposobów ogrzewania, ponieważ jest między innymi niesamowicie opłacalny. Pomimo swojej sławy, system ten nadal nasuwa wiele pytań. Co to tak naprawdę jest i na czym polega działanie tego pieca? Polega to na doprowadzaniu przez wyżej wymieniony piec ciepła do każdego z pomieszczeń, znajdujących się w budynku.
Sprawdź również – jakie wybrać drewno na ognisko do kiełbasy?
Ciepło to rozprzestrzenia się w pokojach za pomocą grzejników lub rur podłogowych. Z biegiem lat, po wielu próbach i eksperymentach doprowadzania ciepła z centralnego paleniska, do reszty pokojów w domu, zauważono, że znacznie lepszym rozwiązaniem jest prowadzenie w rurach ciepłej wody, niż powietrza, jak to na początku miało miejsce. I stosuje się tą metodę aż po dziś dzień. Co prawda w nieco lepszej, precyzyjniejszej i bardziej dopracowanej formie, niż kilkadziesiąt, czy kilkaset lat temu.
Jak wiadomo nie każdy gatunek drewna sprawdza się jeśli chodzi o paliwo do pieca. Należy pamiętać także, że aby nasz piec był zadbany i posłużył dość długo oraz, by samo palenie było ekonomiczne i zgodne z ekologią, nie powinno się palić różnego rodzaju śmieci, papieru, tworzyw sztucznych, trawy i tym podobne. W grę wchodzi tutaj jedynie palenie drewnem.
Jakie drzewo jest dobre do pieca centralnego?
W takim razie, jakie drzewo jest dobre do pieca centralnego? Kupując piec centralny warto dobrze tą decyzję przemyśleć oraz dowiedzieć się jakimi wymaganiami dysponuje dany sprzęt. Ważną kwestią jest dobór odpowiedniego opału. Tutaj nasuwa się pytanie, jakie drzewo jest dobre do pieca centralnego? Najlepsze drzewo, wykorzystywane do palenia to drzewo liściaste. Jest to idealna opcja ze względu na małą ilość żywicy, która spalając się, wytwarza szkodliwe substancje.
Drzewa te, paląc się, nie tworzą dużej ilości dymu, a oprócz tego równomiernie się spalają. Dobrym wyborem będzie na przykład brzoza, która spala się bardzo łatwo, nawet kiedy jest krótko sezonowana. Kolejny przykład to buk, który daje dużo ciepła przez wysoką wartość opałową. Podobne właściwości mają równie często wybierane dąb, czy grab. Wymienione drzewa mają twarde drewno, które powoduje wytwarzanie większej ilości ciepła. A ta właśnie wartość opałowa jest zależna od kilku istotnych czynników. Jednym z nich jest poziom wilgotności drzewa.
Opał musi być odpowiednio wysuszony. Takie wysuszenie nazywa się sezonowaniem, to znaczy składowaniem drewna na przykład pod wiatą, czy innym zadaszeniem, w celu wysuszenia. Świeże drewno samo w sobie zawiera aż od 50 do 70% wody. Najkorzystniejsze do palenia jest drewno
Drzewo iglaste do pieca
Co wskazują opinie na temat drzewa iglastego do palenia w piecu? Drzewo iglaste zdecydowanie nie nadaje się do palenia w zwykłym piecu centralnym. Istnieją natomiast modele kotłów które zostały stworzone specjalnie dla drzew iglastych. Ma on odpowiednio wysoką temperaturę spalania, ponieważ następuje w nim dopalanie sadzy, które w drzewach iglastych jest bardzo bardzo dużo. Oprócz tego posiada mechanizmy, które pozwolą na ten proces, to znaczy na przykład odpowiednio rozmieszczony dostęp powietrza pierwotnego i wtórnego. Bez tego smolące się drewno zanieczyści nie tylko piec, ale także przewody kominowe, dlatego wiąże się to niestety z potrzebą częstego czyszczenia tych dwóch elementów. Korzystając z drzew iglastych do pieca, musimy liczyć się z faktem, iż musi być ono dużo bardziej wysuszone niż liściaste.
Cena takiego pieca jest nieco wyższa, natomiast w momencie kiedy mamy dostęp do opału z drzew iglastych na przykład w postaci własnego lasu, to inwestycja ta staje się jak najbardziej opcją na duży plus.
Jakie drewno pali się najdłużej?
Które drewno pali się najdłużej? Istnieje sporo gatunków drzew, które palą się bardzo długo. Ten wybór co roku dla właścicieli pieców jest ogromną zagwozdką. Ciężko jest wybrać jednoznacznie najlepsze drewno pod każdym względem. Wymienię tutaj tylko kilka z nich. Jednym z najpopularniejszych jest dąb o sporej wartości opałowej, później grab, który uznawany jest za najlepszy opał, ponieważ daje dużo ciepła, a jego proces palenia jest naprawdę bardzo długi. Podobnym do nich pod względem zainteresowania klientów i parametrów jest buk. Z tych trzech opcji, najczęściej wybieranym jest grab ze względu na szybki proces suszenia, w porównaniu do dębu, który przez swoją grubą, spękaną korę, potrzebuje aż 2 lat, aby wyschnąć do końca i nadawać się jako opał.
Ten pojedynek wygrywa natomiast buk, którego sezonowanie trwa około 3 lat. Jesion to natomiast wybór dla osób, które o drewnie do kominka, czy pieca przypominają sobie na ostatnią chwilę. Gatunek ten już sam w sobie w świeżej wersji jest suchy, dlatego nie wymaga długiego suszenia i już po krótkim czasie świetnie nadaje się jako opał. W tej samej kategorii warto również wymienić brzozę, która schnie równie szybko ale co najważniejsze, nie posiada szkodliwych substancji. Co ciekawe, jej kora świetnie się pali, dlatego warto wykorzystać ją jako rozpałkę podczas grilla czy ogniska.