Popiół z ekogroszku – jak powinien wyglądać, czy popiół jest szkodliwy, co zrobić z popiołem?

Popiół z ekogroszku - jak powinien wyglądać, czy popiół jest szkodliwy, co zrobić z popiołem (1)

Ekogroszek jest produktem o lepszych parametrach palnych niż węgiel. Dodatkowo ekogroszek emituje mniejszą ilość szkodliwych toksyn w porównaniu z węglem. Jako produkt węglo pochodny, emisja dwutlenku węgla występuje, jednak w mniejszym stopniu. 

Sprawdź również – ekogroszek Wikipedia i wiele innych informacji na naszym portalu.

Ekogroszek podobnie jak drewno, pellet oraz węgiel podczas palenia pozostawia popiół. Jest to naturalny proces dla spalania się ekogroszku w piecach. Co prawda wielu producentów deklaruje całkowite spalanie produktu, jednak nie chodzi tutaj o brak popiołu. Całkowite spalanie dotyczy braku spiekot, czyli niepalnych frakcji, które występują w węglu. 

Popiół z ekogroszku pozostaje, dlatego pojawiają się pytania, co z nim zrobić. W dzisiejszym artykule przedstawiamy wszystko na temat popiołu z ekogroszku. Sprawdzamy, jak powinien wyglądać popiół z ekogroszku, odpowiadamy na pytanie, czy popiół z ekogroszku jest szkodliwy? Dodatkowo zdradzamy co zrobić z popiołem po ekogroszku. 

Popiół z ekogroszku

Dobry jakościowo ekogroszek jest opisywany jako całkowicie spalany produkt. Początkowo klienci mylnie odbierali tę informację. Myśleli, że całkowite spalanie ekogroszku pozbawione jest występowania popiołu. Niestety nie o takie reakcje chodziło. Popiół z ekogroszku będzie obecny po spaleniu surowca, ponieważ jest to naturalny proces spalania. Oczywiście, jeżeli w popielniku po jednym wsypie surowca do podajnika zauważycie bardzo duże ilości popiołu, możecie podejrzewać, że ekogroszek został wzbogacony właśnie o popiół, co podwyższa jego wagę. W takiej sytuacji płacicie za ekogroszek z dodatkiem. 

W ekogroszku podczas produkcji zawartość popiołu jest uwzględniana, jednak wartość, która nie wpływa na proces spalania, powinna być na poziomie maksymalnie 9%. Jeżeli producent podaje wyższe wartości to znak, że ekogroszek będzie się słabo palił, a popielnik po jednym cyklu będzie pełny. 

Wysokokaloryczny ekogroszek poznacie po niskiej zawartości popiołu, jaki zostanie po skończonym paleniu. 

Jak powinien wyglądać popiół z ekogroszku?

Wygląd popiołu z ekogroszku może stanowić źródło informacji o zakupionym paliwie grzewczym. Nie każdy sprawdza, jak wygląda popiół z ekogroszku, oczywiście nie jest najważniejsza informacja. Warto jednak czasami sprawdzić, jak wygląda wasz popiół z ekogroszku. 

Spalony ekogroszek powinien posiadać szary lub lekko grafitowy popiół. Zawartość w popiele kamieni, spiekot lub niezidentyfikowanych substancji, jasno wskazuje na dodawanie do ekogroszku dodatków podnoszących jego wagę. Podczas uzupełniania podajnika nie zawsze zauważycie, co wylatuje z worka ekogroszku. Wygląd popiołu odkrywa całą prawdę o tym, jaki ekogroszek posiadacie. 

W kolejnej części sprawdzamy, czy popiół z ekogroszku jest szkodliwy oraz, czy możecie w jakiś sposób wykorzystać pozostały z palenia ekogroszkiem popiół.

Czy popiół z ekogroszku jest szkodliwy?

Po ujawnieniu badań przeprowadzonych przez naukowców, pod kątem emisji szkodliwych substancji podczas palenia ekogroszku, wiele osób zaczęło się zastanawiać, czy popiół z ekogroszku jest szkodliwy. Takie podejrzenia mogą być naturalną reakcją na niekorzystne doniesienia oraz wyniki badań. 

Popiół z ekogroszku, jeżeli nie jest wzbogacany o podnoszące wagę surowca dodatki, nie będzie wykazywał żadnych szkodliwych dla ludzi oraz zwierząt właściwości. 

Przeprowadzone badania wielu próbek popiołu z ekogroszku potwierdzają, że nie jest to szkodliwa substancja, wręcz przeciwnie popiół z ekogroszku może się jeszcze przydać. 

Jego wygląd oraz struktura nawet zachęca do ponownego użycia. Jak już wyżej pisaliśmy, popiół z ekogroszku posiada szary lub grafitowy kolor, w dotyku jest bardzo miękki i miły. 

Wykorzystanie popiołu z ekogroszku do wykonania jakiejś dekoracji może nie będzie najlepszym pomysłem, jednak jest pewne zastosowanie popiołu z ekogroszku.

Sprawdź również – Ekogroszek w Niemczech – gdzie kupić i jaka jest cena za tonę?

Co zrobić z popiołem z ekogroszku?

Co zrobić z popiołu z ekogroszku? Na takie pytanie mamy kilka przydatnych odpowiedzi. 

Jeżeli posiadacie piec na ekogroszek i nie wiecie, co zrobić z popiołem zapraszamy do przeczytania poniższego tekstu. 

Miłośnicy kwiatów z całą pewnością wiedzą, jak wykorzystać popiół z ekogroszku. Jakościowo dobry ekogroszek pozostawia wspierający kondycję ziemi popiół. Jeżeli macie koło domu ogródek wysypanie niedużej ilości popiołu z ekogroszku znakomicie wpłynie na użyźnienie ziemi. Niektóre gospodarstwa ogrodnicze nawet szukają osób, które nie mają pomysłu na swój popiół z ekogroszku i z chęcią go odbierają. 

Z popiołu z ekogroszku możecie także zrobić materiał budowlany. Jeżeli posiadacie większe ilości tego odpadu, wystarczy wymieszać go ze żwirem. Powstała masa doskonale sprawdza się w budownictwie jako wykończenie np. drogi dojazdowej. W taki sposób posiadacie naturalny budulec. Mamy jednak jedną przestrogę. Jeżeli popiół jest niewiadomego pochodzenia, lepiej jest go nie narażać na bezpośredni kontakt z ziemią, ponieważ do takich prac służy tylko popiół z wysokojakościowego ekogroszku. 

Jeżeli wiecie, jaki ekogroszek był spalony, bądź macie wiedzę, z jakiej kopalni pochodzi ekogroszek, możecie samodzielnie podjąć decyzje, czy popiół będzie się nadawał do ponownego wykorzystania.