Popiół z ekogroszku – jak powinien wyglądać, czy popiół jest szkodliwy, co zrobić z popiołem?

Ekogroszek jest produktem o lepszych parametrach palnych niż węgiel. Dodatkowo ekogroszek emituje mniejszą ilość szkodliwych toksyn w porównaniu z węglem. Jako produkt węglo pochodny, emisja dwutlenku węgla występuje, jednak w mniejszym stopniu. 

Sprawdź również – ekogroszek Wikipedia i wiele innych informacji na naszym portalu.

Ekogroszek podobnie jak drewno, pellet oraz węgiel podczas palenia pozostawia popiół. Jest to naturalny proces dla spalania się ekogroszku w piecach. Co prawda wielu producentów deklaruje całkowite spalanie produktu, jednak nie chodzi tutaj o brak popiołu. Całkowite spalanie dotyczy braku spiekot, czyli niepalnych frakcji, które występują w węglu. 

Popiół z ekogroszku pozostaje, dlatego pojawiają się pytania, co z nim zrobić. W dzisiejszym artykule przedstawiamy wszystko na temat popiołu z ekogroszku. Sprawdzamy, jak powinien wyglądać popiół z ekogroszku, odpowiadamy na pytanie, czy popiół z ekogroszku jest szkodliwy? Dodatkowo zdradzamy co zrobić z popiołem po ekogroszku. 

Popiół z ekogroszku

Dobry jakościowo ekogroszek jest opisywany jako całkowicie spalany produkt. Początkowo klienci mylnie odbierali tę informację. Myśleli, że całkowite spalanie ekogroszku pozbawione jest występowania popiołu. Niestety nie o takie reakcje chodziło. Popiół z ekogroszku będzie obecny po spaleniu surowca, ponieważ jest to naturalny proces spalania. Oczywiście, jeżeli w popielniku po jednym wsypie surowca do podajnika zauważycie bardzo duże ilości popiołu, możecie podejrzewać, że ekogroszek został wzbogacony właśnie o popiół, co podwyższa jego wagę. W takiej sytuacji płacicie za ekogroszek z dodatkiem. 

W ekogroszku podczas produkcji zawartość popiołu jest uwzględniana, jednak wartość, która nie wpływa na proces spalania, powinna być na poziomie maksymalnie 9%. Jeżeli producent podaje wyższe wartości to znak, że ekogroszek będzie się słabo palił, a popielnik po jednym cyklu będzie pełny. 

Wysokokaloryczny ekogroszek poznacie po niskiej zawartości popiołu, jaki zostanie po skończonym paleniu. 

Jak powinien wyglądać popiół z ekogroszku?

Wygląd popiołu z ekogroszku może stanowić źródło informacji o zakupionym paliwie grzewczym. Nie każdy sprawdza, jak wygląda popiół z ekogroszku, oczywiście nie jest najważniejsza informacja. Warto jednak czasami sprawdzić, jak wygląda wasz popiół z ekogroszku. 

Spalony ekogroszek powinien posiadać szary lub lekko grafitowy popiół. Zawartość w popiele kamieni, spiekot lub niezidentyfikowanych substancji, jasno wskazuje na dodawanie do ekogroszku dodatków podnoszących jego wagę. Podczas uzupełniania podajnika nie zawsze zauważycie, co wylatuje z worka ekogroszku. Wygląd popiołu odkrywa całą prawdę o tym, jaki ekogroszek posiadacie. 

W kolejnej części sprawdzamy, czy popiół z ekogroszku jest szkodliwy oraz, czy możecie w jakiś sposób wykorzystać pozostały z palenia ekogroszkiem popiół.

Czy popiół z ekogroszku jest szkodliwy?

Po ujawnieniu badań przeprowadzonych przez naukowców, pod kątem emisji szkodliwych substancji podczas palenia ekogroszku, wiele osób zaczęło się zastanawiać, czy popiół z ekogroszku jest szkodliwy. Takie podejrzenia mogą być naturalną reakcją na niekorzystne doniesienia oraz wyniki badań. 

Popiół z ekogroszku, jeżeli nie jest wzbogacany o podnoszące wagę surowca dodatki, nie będzie wykazywał żadnych szkodliwych dla ludzi oraz zwierząt właściwości. 

Przeprowadzone badania wielu próbek popiołu z ekogroszku potwierdzają, że nie jest to szkodliwa substancja, wręcz przeciwnie popiół z ekogroszku może się jeszcze przydać. 

Jego wygląd oraz struktura nawet zachęca do ponownego użycia. Jak już wyżej pisaliśmy, popiół z ekogroszku posiada szary lub grafitowy kolor, w dotyku jest bardzo miękki i miły. 

Wykorzystanie popiołu z ekogroszku do wykonania jakiejś dekoracji może nie będzie najlepszym pomysłem, jednak jest pewne zastosowanie popiołu z ekogroszku.

Sprawdź również – Ekogroszek w Niemczech – gdzie kupić i jaka jest cena za tonę?

Co zrobić z popiołem z ekogroszku?

Co zrobić z popiołu z ekogroszku? Na takie pytanie mamy kilka przydatnych odpowiedzi. 

Jeżeli posiadacie piec na ekogroszek i nie wiecie, co zrobić z popiołem zapraszamy do przeczytania poniższego tekstu. 

Miłośnicy kwiatów z całą pewnością wiedzą, jak wykorzystać popiół z ekogroszku. Jakościowo dobry ekogroszek pozostawia wspierający kondycję ziemi popiół. Jeżeli macie koło domu ogródek wysypanie niedużej ilości popiołu z ekogroszku znakomicie wpłynie na użyźnienie ziemi. Niektóre gospodarstwa ogrodnicze nawet szukają osób, które nie mają pomysłu na swój popiół z ekogroszku i z chęcią go odbierają. 

Z popiołu z ekogroszku możecie także zrobić materiał budowlany. Jeżeli posiadacie większe ilości tego odpadu, wystarczy wymieszać go ze żwirem. Powstała masa doskonale sprawdza się w budownictwie jako wykończenie np. drogi dojazdowej. W taki sposób posiadacie naturalny budulec. Mamy jednak jedną przestrogę. Jeżeli popiół jest niewiadomego pochodzenia, lepiej jest go nie narażać na bezpośredni kontakt z ziemią, ponieważ do takich prac służy tylko popiół z wysokojakościowego ekogroszku. 

Jeżeli wiecie, jaki ekogroszek był spalony, bądź macie wiedzę, z jakiej kopalni pochodzi ekogroszek, możecie samodzielnie podjąć decyzje, czy popiół będzie się nadawał do ponownego wykorzystania. 

Bartłomiej Wilczyński

Ogrody to jego największa pasja. Zawodowo zajmuje się tym, co kocha najbardziej, czyli uprawia rośliny, krzewy, drzewa, zajmuje się aranżacją, projektowaniem ogrodów i terenów zieleni. Większość swojego życia spędził wśród roślinności, w ogrodzie. Dzięki dużemu doświadczeniu w zakresie pielęgnacji i zakładania ogrodów, obecnie pragnie dzielić się tą wiedzą z innymi, którzy chcą założyć swój ogród marzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.