Jak usunąć chwasty na trawniku? Sprawdzamy opinie na forum

Każdy właściciel domu jednorodzinnego ma w swoich planach założenie ogrodu, a w nim znajdujący się idealny trawnik. W tym przypadku taki trawnik wizualnie potrafi zdziałać cuda, natomiast nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że utrzymanie w dobrej kondycji równiutkiej i zielonkawej trawy nie jest łatwym zadaniem. Do tego dochodzą chwasty na trawniku, które potrafią nie tylko zepsuć całą aranżację, ale i również mogą być przyczyną powstawania różnych chorób, które przy braku odpowiedniej reakcji, mogą się rozprzestrzeniać.

Oczywiście utrzymywanie pięknego i gęsto zarośniętego trawnika może i być niezwykle ciężkim i pracochłonną czynnością, natomiast warto to robić z dużą dokładnością. W związku z tym w dzisiejszym wpisie postaramy się rozwikłać parę zagadnień i postanowiliśmy dokładnie przeanalizować możliwości związane z tym, jak usunąć chwasty na trawniku, tym samym zgłębiliśmy tajniki i sposoby szukając i pytając doświadczonych ekspertów w tej dziedzinie na forum dyskusyjnym, które jest poświęcony tematyce ogrodniczej.

Zanim przejdziemy do omówienia kwestii związanej z tym, jakie środki stosować na chwasty dwuliścienne, które pojawiają się na trawniku, postanowiliśmy dokładnie omówić czym tak naprawdę są chwasty. Przede wszystkim chwasty to roślinne, które charakteryzują się ekspansywnością i tym, że bardzo szybko rosną i nie potrzebują zbyt wielkich wymagań. Do najpopularniejszych z nich zaliczamy najczęściej mniszka pospolitego, czy też babkę zwyczajną. W dalszej części wpisu znajdziesz ciekawe zagadnienia i sposoby na poradzenie sobie z tym problemem na trawniku.

Jak usunąć chwasty z trawnika?

W takim razie, jak usunąć chwasty z trawnika i od czego zacząć taki proces? Przede wszystkim metod i sposobów jest niezliczona ilość, natomiast na podstawie zgromadzonych informacji z forum, postanowiliśmy przytoczyć dwa najpopularniejsze i najefektywniejsze z nich. Przede wszystkim niezawodnym sposobem na usunięcie chwastów z trawnika jest sposób związany z ręcznym wyrywaniem takich chwastów. Z pewnością jest to banalne podejście, natomiast mamy pewność co do skuteczności. Dodatkowo można wspomnieć o tym, że unikamy stosowania różnych środków chemicznych, co za tym idzie, jest to ekologiczny sposób na usuwanie chwastów z trawnika. Oczywiście metoda ta sprawdza się głównie w przypadku większych chwastów, które mają już dość rozbudowany system korzeniowy.

Oczywiście proces pielenia trawnika nie jest czymś trudnym, należy włożyć jedynie trochę wysiłku i odpowiednio wcześniej przygotować się do tego zadania poprzez ubranie wytrzymałych i wodoodpornych rękawic, aby uchronić się przed ewentualnym skaleczeniem, bowiem niektóre chwasty mają kolce. W odpowiedzi na pytanie, które odnosi się do tego, jak usunąć chwasty z trawnika, usuwanie ręczne sprawdzi głównie w przypadku takich chwastów jak:

  • Mniszek lekarski.
  • Wiechlina roczna.
  • Włośnica sina.

Do tego warto skorzystać ze specjalnego urządzenia do wyrywania chwastów, które jest niezwykle efektywnym narzędziem jeżeli chodzi o wyrywanie dużych chwastów.

Sprawdź również – Odchwaszczacz Fiskars QuikFit zestaw – grabie do trawnika, liści, szczotka do rynien i chodnika

Jak się pozbyć chwastów z trawnika? Forum

Wcześniej wspomnieliśmy, o dwóch metodach, dzięki którym możemy pozbyć się chwastów z trawnika, kolejny sposób pozyskany z forum odnosi się do stosowania środków chemicznych na chwasty dwuliściennych. Oczywiście należy mieć na uwadze fakt, że tego rodzaju metoda najczęściej jest stosowana w przypadku, gdy na trawniku jest niezwykle wysokie zagęszczenie chwastów, których nie da się najzwyczajniej w świecie usunąć ręcznie. W taki sposób nie ma innego wyjścia, należy użyć środków chemicznych.

Oczywiście nie jest to łatwe zadanie, środków do usuwania chwastów z trawnika jest cała masa na rynku, stąd też pojawiają się liczne pytania na forum, które odnoszą się do tego, jaki środek wybrać, aby uniknąć rozczarowania i stresu związanego z uszkodzeniem pięknego trawnika. W tym przypadku, aby pozbyć się chwastów z trawnika należy stosować takie środki chemiczne, które mają w składzie właściwości, które usuną tylko chwasty. W przypadku wybrania środków, które usuwają zwykłe rośliny narażamy się na ryzyko związane z uszkodzeniem naszego cennego trawnika. W dalszej części wpisu podpowiemy jakie dokładnie środki chemiczne wybrać na chwasty dwuliścienne, natomiast w dalszej części wpisu zdradzimy, w jaki sposób przygotować się do tej czynności.

W tym przypadku do stosowania środków chemicznych należy przygotować opryskiwacz ciśnieniowy, które z odpowiednią precyzją naniesie rozrobiony środek na chwasty. Kolejną ważną kwestią jest właściwe dawkowanie, należy środek przygotować zgodnie z instrukcją, która jest zawarta na opakowaniu. Nieodpowiednie wartości mogą przyczynić się do uszkodzenia trawnika.

Kolejną kwestią jest to, aby oprysk wykonywać przy odpowiedniej pogodzie, w przypadku, gdy zdajemy sobie sprawę z tego, że w danym dniu będzie padać, należy przesunąć na kolejny dzień oprysk, ponieważ woda zmyje środek z chwastów.

Sprawdź również – Wertykulacja i aeracja trawnika – po zimie, wiosną , latem, jesienią, kiedy najlepiej?

Środek na chwasty dwuliścienne w trawniku – forum

Zatem przechodząc do sedna, jaki środek wybrać na chwasty dwuliścienne, które pojawiają się na trawniku, co sugeruje w tym przypadku forum dyskusyjne? Przede wszystkim przygotowując odpowiedź na wskazane wyżej pytanie, przejrzeliśmy kilka popularnych forum ogrodniczych, w związku z tym udało nam się określić na podstawie forum, jaki jest najlepszy środek na chwasty dwuliścienne w trawniku zdaniem forumowiczów.

W tym przypadku efektywnym i dokładnym środkiem, który usuwa chwasty z trawnika jest Starane, które charakteryzuje się szybkością w działaniu. Przede wszystkim Starane to środek chemiczny, chwastobójczy, który występuje głównie w formie płynu, który należy przygotować w odpowiedniej dawce. Starane ma działanie nalistne, jest on głównie przeznaczony do zwalczania chwastów dwuliściennych i zdaniem opinii, jakie pojawiają się na forum, nie ma lepszego środka. Ciekawostką jest również fakt, że ten środek wykorzystywany jest nawet na profesjonalnych trawnika do golfa.

Chwasty na trawniku – forum

Chwasty na trawniku to zmora wszystkich ogrodników, jak wskazują opinie, które pojawiają się na forum, niektóre chwasty na trawniku są naprawdę irytujące i ciężkie do zwalczania. Z pewnością zdziwi was fakt, ale chwasty, jakie pojawiają się na trawniku jest aż kilkadziesiąt gatunków. Najpopularniejszą z nich jest z pewnością koniczyna biała, mniszek lekarski, rdest ptasi, czy krwawnik pospolity.

Na koniec chcielibyśmy również przestrzec przed tym, że nie wolno stosować środków chemicznych na dość młodym, niedawno założonym trawniku. W tym przypadku trawnik powinien mieć minimum 24 miesięcy, aby można było następnie stosować środki na chwasty na trawniku. 

Bartłomiej Wilczyński

Ogrody to jego największa pasja. Zawodowo zajmuje się tym, co kocha najbardziej, czyli uprawia rośliny, krzewy, drzewa, zajmuje się aranżacją, projektowaniem ogrodów i terenów zieleni. Większość swojego życia spędził wśród roślinności, w ogrodzie. Dzięki dużemu doświadczeniu w zakresie pielęgnacji i zakładania ogrodów, obecnie pragnie dzielić się tą wiedzą z innymi, którzy chcą założyć swój ogród marzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *