Jak sprawdzić wymiary działki budowlanej? Oto prosty sposób!

Jak sprawdzić wymiary działki budowlanej Oto prosty sposób!

Szczegółowe wymiary działki budowlanej potrzebne są nam nie tylko w celu weryfikacji różnych ofert, które pochodzą z biura nieruchomości przed zakupem, ale także w trakcie projektowania domu czy dowolnego lokalu. Bardzo istotne jest to w przypadku, gdy występuje surowy plan zagospodarowania przestrzennego czy gęstej zabudowy. Na szczęście pojawiają się różne sposoby na to, jak sprawdzić wymiary działki nawet bez wychodzenia z domu.

Sprawdź również – Narzędzia GEKO testy i opinie

Dzięki powszechnej cyfryzacji urzędów, wiele oficjalnych dokumentów i zapisów jest dostępnych od ręki i można je pobrać poprzez oficjalne strony internetowe. To znacznie ułatwia zamknięcie spraw związanych z zakupem działki czy późniejszą budową domu. W takim razie gdzie sprawdzić dokładne wymiary działki, aby mieć absolutną pewność? Jak wygląda sprawdzanie wymiarów działki na miejscu? Czym charakteryzuje się Geoportal? Gdzie sprawdzić wymiary działki po numerze? Jakie są dokładne urzędowe sposoby? Na te i wszystkie pozostałe pytania odpowiemy w dalszej części wpisu.

Jak sprawdzić wymiary działki na miejscu?

W takim razie, jak sprawdzić wymiary działki na miejscu? Jeśli działka przechodziła przez proces podziału gruntów, czyli inaczej mówiąc była w niedługim czasie wyodrębniona z większej powierzchni, powinna ona być w posiadaniu swoich granicach oznaczenia geodezyjne. W tym przypadku geodeta po wykonaniu pomiarów przeważnie oznacza granice w czterech narożnikach – wykorzystuje w tym celu betonowe wskaźniki z krzyżykami lub też robi to za pomocą patyków – najzwyczajniej wychodzi to z braku lepszego dostępnego rozwiązania pod ręką. 

Zatem jak sprawdzić wymiary działki budowlanej na miejscu? Te rozwiązania to jedne z najprostszych sposobów na to, jak sprawdzić wymiary działki – w tym wypadku wystarczy metr czy orientacyjna długość liczona krokami lub precyzyjniej – metrem. W ten sposób prosto do sposobu, jak obliczyć powierzchnię działki – wystarczy pomnożyć wartość jednego i drugiego jej boku. Jeśli konieczne są dokładniejsze pomiary, niezbędne będzie znalezienie działki w systemie online. W dalszej części wpisu sprawdzić, gdzie sprawdzić wymiary działki po numerze i jak wykorzystać w tym celu Geoportal. 

Gdzie sprawdzić wymiary działki po numerze – Geoportal

Gdzie sprawdzić wymiary działki po numerze? Czym jest Geoportal? Podstawą do sprawdzenia tego, gdzie sprawdzić dokładne wymiary działki budowlanej, jest poznanie dokładnych danych numeru ewidencyjnego – dzięki niemu można znaleźć także plany gminy czy miasta, związane bezpośrednio z tym terenem. Właśnie do urzędu miasta bądź starostwa powiatowego możemy udać się w celu weryfikacji wielkości działki – w wydziale geodezji udostępnione zostaną nam wszystkie niezbędne dane. Czym jest Geoportal?

Jednak to nie jedyne miejsce, gdzie sprawdzić dokładne wymiary działki – jednym z bezpieczniejszych i rzetelnych miejsc jest Geoportal. Aby z niego skorzystać, trzeba znać numery określonej działki budowlanej. Osoby odpowiedzialne za przedstawienie oferty na jej sprzedaż powinny je do tego celu udostępnić. W Internecie coraz częściej można znaleźć serwisy działające na podobnych zasadach.

Sprawdzanie wymiarów działki budowlanej po numerze

Jak przebiega sprawdzanie wymiarów działki budowlanej po numerze? Korzystanie z Geoportalu i wszystkich podobnych mu serwisów jest bardzo proste i intuicyjne. Sposób na to, jak sprawdzić wymiary działki po numerze, wymaga po prostu wpisania ich w wyznaczonym miejscu. Po zaakceptowaniu na ekranie powinna pojawić się mapa z dokładnie zaznaczonym obszarem działki i podstawowymi danymi na jej temat. Jak przebiega sprawdzanie wymiarów działki budowlanej po numerze? 

Na mapie będą również widoczne sieci wodociągowe czy kanalizacyjne oraz sieci energetyczne, a także sposób zagospodarowania. Jeśli Geoportal nie wynajduje działki po numerach, konieczne jest zweryfikowanie danych z wydziałem geodezji. Zdarza się, że dane o podziałach i nadaniu nowych numerów są do systemu wprowadzane ze sporym opóźnieniem.

Gdzie sprawdzić wymiary działki budowlanej?

Niezależnie od rodzaju działki, podstawowych informacji o nich będziemy zawsze szukać w tych samych miejscach – Geoportal udostępnia także widok na przebiegające granice działki. Dzięki miejscu w Internecie, gdzie można sprawdzić wymiary działki budowlanej, można od razu sprawdzić, czy planowana przez nas inwestycja budowlana zwyczajnie na działce się zmieści. 

Prawo budowlane wymaga bowiem rygorystycznego trzymania dystansu od granic posesji. Dzięki prostemu sposobowi na to, jak sprawdzić powierzchnię działki, możemy od razu wykluczyć pewne propozycje nieruchomości, a wziąć pod uwagę inne.

Sprawdzanie wymiarów działki – urzędowe sposoby

Do tego, jak sprawdzić powierzchnię działki, można wykorzystać dwa inne, urzędowe dokumenty. Są to wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, wydawanego na specjalny wniosek, lub decyzji o warunkach zabudowy, gdy dla danego regionu nie został stworzony MPZP. Dzięki tej prostej metodzie, jak sprawdzić wymiary działki po numerze, wyjaśnia się zwykle wiele kwestii.