Kamieniarstwo budowlane i ogrodnicze – jak jest wykorzystywane?

Kamień, to jeden najpopularniejszych i najpowszechniejszych z surowców, który znany jest od samego początku istnienia naszego gatunku. Nic w tym dziwnego więc, że kamieniarstwo budowlane obecnie nadal jest niezwykle popularne w każdej dziedzinie, ponieważ kamień wyróżnia się wieloma cechami, charakteryzuje się niezwykle wysoką trwałością, które pozwalają na wznoszenie trwałych i bardzo wytrzymałych konstrukcji budowlanych i obiektów. Zatem rodzi się pytanie, gdzie najczęściej wykorzystywane jest kamieniarstwo budowlane i dlaczego kamienie są tak dobrym i trwałym budulcem, jakie znajduje zastosowanie w ogrodnictwie?

Kamieniarstwo budowlane – czyli starożytna sztuka budownictwa

W takim razie, czym dokładnie jest kamieniarstwo budowlane? Przede wszystkim kamieniarstwo budowlane jest z nami od zarania dziejów, od wielu pokoleń, dlatego metody obróbki kamienia oraz wykorzystania go przy wznoszeniu konstrukcji oraz zakładania, i aranżacji ogrodów jest tak wysoce popularne, dlatego często uwzględniane jest w trakcie projektowania ogrodów. Warto więc podkreślić fakt, że ten rodzaj budownictwa obecny jest nie tylko w prywatnych posesjach, projektach i inwestycjach, ale także w szeroko rozumianym budownictwie komercyjnym i ogrodnictwie. Co zatem warto wiedzieć na temat kamieniarstwa budowlanego?

Przede wszystkim popularność kamieniarstwa budowlanego, które jest wykorzystywane w ogrodnictwie wynika z bardzo prostego faktu – ta metoda budownictwa jest prosta, szybka, elastyczna, trwała i estetyczna. Kamieniarstwo najczęściej znajduje swoje zastosowanie do budowy:

  • elewacji budynków,
  • blatów kuchennych oraz ogrodowych,
  • nagrobków oraz innych pomników,
  • murków i płotów,
  • schodów i różne wzniesienia,
  • podłóg, czy innych posadzek,
  • do wykonywania obrzeży ogrodowych ,
  • chodników i różnych ciągów komunikacyjnych przed domem.

Wszystkie podane wyżej przykłady, to oczywiście tylko niektóre z wielu innych przykładów, ponieważ kamieniarstwo budowlane i ogrodnicze wykorzystywane jest zarówno w pracach na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. Spowodowane jest to tym, że kamień doskonale sprawdza się jako materiał budowlany. Jego wyjątkowe właściwości umożliwiają na wznoszenie unikalnych i odpornych na wszelkie warunki atmosferyczne konstrukcji. Jeśli chodzi o cenę kamieniarstwa budowlanego, to koszty poszczególnych usług w zdecydowanym stopniu różnią się od siebie, w tym przypadku wpływ na cenę ma wiele czynników, co jest naturalnym wyznacznikiem właściwego rozwoju branży kamieniarskiej.

Skąd zrodziła się popularność kamieniarstwa budowlanego?

Skąd zrodziła się zatem popularność kamieniarstwa budowlanego i ogrodniczego? Kamień to surowiec nadający się idealnie, jako materiał budulcowy, ponieważ jest bardzo wytrzymały, odporny, i niezwykle prosty w obróbce (w dużej mierze w zależności od rodzaju i gatunku tego surowca), a także ma jednolitą strukturę. Co więcej, do największych zalet kamieni można wymienić to, że są odporne na różne czynniki atmosferyczne, przebarwienia, korozję lub wyblaknięcie pod wpływem promieni słonecznych. To właśnie z tego powodu wszystkie wybudowane z kamienia elementy domu i przestrzeni pomiędzy domem a ogrodem, są w stanie wytrzymać w idealnym stanie długie lata i wiele innych zagrożeń.

Kamieniarstwo budowlane i ogrodnicze

Co więcej, kamienne konstrukcje, murki oporowe, obrzeża i budowle są bardzo stylowe i doskonale komponują się z wszystkimi stylami aranżacji pomieszczeń oraz ogrodów. Dzięki temu kamieniarstwo budowlane i ogrodnicze wciąż jest w modzie i pozostaje klarownym wzorem dobrej estetyki i gustu. Wielu inwestorów i właścicieli ogrodów decyduje się na kamienne elementy właśnie ze względu na charakterystyczny wygląd oraz nieskazitelną trwałość. Prawdę mówiąc, jest to jeden z najtrwalszych materiałów, który jest ogólnodostępny, dlatego kamieniarstwo budowlane jest jedną z branży, które stale są pożądane i stale rozwijają się.

Warto zatem podkreślić to, że materiał w postaci kamienia jest doceniany nawet w wysokich kręgach, ponieważ w wielu milionowych willach także stosuje się kamienne posadzki, czy blaty kuchenne, czy różne aranżacje ogrodowe, które są symbolem wyznacznikiem surowej i pięknej natury, dlatego jest to materiał tak bardzo pożądany.

W związku z tym, to właśnie z tego powodu kamieniarstwo budowlane cały czas ma się dobrze, a profesjonaliści zajmujący się tą branżą, którzy potrafią spełnić preferencje najbardziej wymagających klientów, i potrafią również wznosić i budować piękne rzeczy z kamienia uznawani są za artystycznych rzemieślników wartych każdej ceny. 

Bartłomiej Wilczyński

Ogrody to jego największa pasja. Zawodowo zajmuje się tym, co kocha najbardziej, czyli uprawia rośliny, krzewy, drzewa, zajmuje się aranżacją, projektowaniem ogrodów i terenów zieleni. Większość swojego życia spędził wśród roślinności, w ogrodzie. Dzięki dużemu doświadczeniu w zakresie pielęgnacji i zakładania ogrodów, obecnie pragnie dzielić się tą wiedzą z innymi, którzy chcą założyć swój ogród marzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.