Co to jest kubatura budynku i jak ją liczyć?

Co to jest kubatura budynku i jak liczyć

Budowa domu i pielęgnacja ogrodów nie jest łatwym przedsięwzięciem. Czas, jaki potrzebujemy na budowę domu, jest również długi. Zaczynamy od projektu domu, który często jest zmieniany. Nie zawsze możemy postawić dom, taki jak nam się podoba. Musimy spełnić warunki zagospodarowania terenu, które są silne respektowane przez nadzór budowlany. Zdarza się, że kąt nachylenia dachu przekracza dopuszczalne długości o 10 cm i projekt zostaje odrzucony. 

W planach budowy domu musimy uwzględnić dosłownie wszystko. Ilość pomieszczeń, kondygnację kubaturę, rozmieszczenie okien, wszystkie sieci wodno-kanalizacyjne. Nie ma możliwość zbudowania domu, bez ścisłego przestrzegania projektu. W związku z tym w dzisiejszym artykule rozwijamy temat kubatury budynku. Sprawdzimy, co to jest kubatura, jaka jest kubatura domu, jak się liczy kubaturę. 

Kubatura – co to jest?

W takim razie, co to jest kubatura? Poznając projekt naszego domu, doskonale wiemy co nasz projektant, architekt czy kierownik budowy ma na myśli pod pojęciem powierzchnia całkowita domu, czy też powierzchnia użytkowa naszego wymarzonego domu. Nie mamy problemu z wyobrażeniem sobie, jak całość będzie wyglądała, ile miejsca będzie w poszczególnych pomieszczeniach i jakie dalsze plany zaprojektowania wnętrza możemy wprowadzić. Co to jest kubatura?

Trochę inaczej wygląda temat kubatury. Nie zawsze wiemy, co kryje się pod pojęciem kubatura. Z całą pewnością pojęcie kubatura nie jest stosowane na co dzień, jeżeli nie rozpoczynamy budowy domu, nie zastanawiamy się nad tym, co to jest kubatura. Z tego powodu wyjaśniamy, co to jest kubatura. Zacznijmy od początku, poprzez zobrazowanie odpowiedzi na pytanie, co to jest kubatura? 

Weźmy dla przykładu jakieś naczynie, miskę lub słoik, który posłuży nam jak ilustracja naszego domu. Spód naszego słowika to fundament oraz wszystkie podziemne instalacje domu. Ów słoik wypełnijcie wodą do pewnego poziomu. Cała ta przestrzeń wypełniona wodą jest naszą kubaturą. Oczywiście kubaturę możemy podzielić na kubaturę netto oraz kubaturę brutto. Rozkładając te dwa pojęcia na bardziej zrozumiałe terminy, kubatura netto to nasza wewnętrzna przestrzeń domu. Kubatura brutto to powierzchnia domu łącznie ze ścianami. 

Ważna uwaga, do kubatury nie wliczamy tego, co jest obok domu i na jego dachu. Sprawdźmy jeszcze, czym jest kubatura budynku i jak ją liczyć.

Kubatura budynku

Jak już wcześniej wspominaliśmy kubatura budynku, dzieli się na dwie części. Kubaturę netto oraz kubaturę brutto. Kubatura budynku jest wyliczana w księgach wieczystych poprzez kubaturę budynku brutto. Słowo kubatura pochodzi z języka greckiego, gdzie oznacza sześcian lub kostkę. Pasujące słowo klucz do kubatury budynku. 

Co to jest kubatura budynku i jak liczyć

Niemniej jednak kubatura nie ma jednej obowiązującej definicji, ponieważ wyjaśnienie kubatury budynku może być niezwykle zawiłe. My jednak przedstawiamy prostsze, ale poprawne słowo, jakim jest pojemność naszego budynku. To właśnie jest kubatura. 

W świetle prawa budowlanego kubatura to jest suma brutto wszystkich pięter, stanowiących iloczyn przestrzeni całkowitej, pomiarowej po zewnętrznej części przegród oraz poziomu pięter brutto, jednak pomiędzy stropem a podłogą, bądź warstwą izolacji cieplnej nad najwyższym piętrem. Dodatkowo do kubatury budynku nie wlicza się zewnętrznych elementów schodowych, podestowych, studzienek, dachów, daszków, kominów, stóp fundamentowych.

Natomiast do kubatury budynku wlicza się tarasy, werandy, ganki, podcięcia, przejścia, przejazdy bramowe, prześwity, przykryte części zewnętrzne budynku.

A jak rozumieć pojęcie kubatura domu? 

Kubatura domu

Kubatura domu podobnie jak kubatura budynku jest wyrażona podobnymi pojęciami. Chcąc zrozumieć pojęcie kubatura domu, wyjaśnienie powinno być rzeczowe, ale proste. Jednak z technicznego prawa budowlanego ciężko jest w pierwszym momencie, zinterpretować pojęcie, co to jest kubatura domu.

Dlatego, podczas rozmowy z architektem, warto zaznaczyć, aby słowo kubatura domu zostało nam przedstawione w jasny sposób. Nie będzie dla nas komfortowym uczuciem rozmawiać o czymś, czego nie rozumiemy. 

Kubatura domu to jego pojemność, czyli całościowa przestrzeń użytkowa domu, łącznie z tarasami, werandami oraz garażem czy strychem. 

Tylko jak oblicza się kubaturę budynku? 

Jak liczyć kubaturę budynku? 

Zastanawiając się jak liczyć kubaturę budynku, w pierwszym kroku powinniśmy zaopatrzyć się w dobry dalmierz laserowy lub długą metrówkę. 

Licząc kubaturę budynku, zaczynamy od pomiaru szerokości oraz długości budynku. W tym kroku mierzymy ściany, ganek, tarasy na wysokości balustrady. Do wysokości budynku wliczamy piwnicę, kondygnację, oraz poddasze. Następnie zapoznajmy się ze wzorem na prostopadłościan, który będzie nam potrzebny. Wzór wyrażamy a x b = c x h. Na koniec podstawiamy nasze pomiary ścian pod wzór (a x b) oraz wysokości (c x h) i możemy samodzielnie policzyć kubaturę naszego domu. 

Jak sami widzicie, opierając się o definicje techniczne, będzie nam ciężko zrozumieć, czym jest kubatura budynku, jednak w rozłożeniu pojęcia na bardziej jasne słowa, kubatura domu nie jest niczym trudnym do zrozumienia.