Jak ściąć drzewo piłą łańcuchową?

Jak ściąć drzewo piłą łańcuchową (1)

Drzewa są doskonałym wyborem, w przypadku, gdy chcemy przekształcić swoje podwórko w zaciszne i odizolowane miejsce. Jednak zdarzają się w życiu sytuacje, w których najzwyczajniej w świecie należy ściąć drzewo, niezależnie od tego, czy zasłania ono promienie słoneczne, czy zwalniamy miejsce na coś nowego. 

Jeżeli tutaj trafiłeś to z pewnością chcesz nauczyć się ścinać drzewo piłą łańcuchową, aby pozbyć się problemu, a my wychodząc naprzeciw wyzwaniu, postaramy się krok po kroku wyjaśnić tę kwestię . W przypadku wyboru pilarek do tego zadania, najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo. Jeśli dopiero zaczynasz korzystać z piły łańcuchowej, zalecamy najpierw w pierwszej kolejności zbudowanie pewności siebie przy mniejszych elementach, wbrew pozorom ścinanie drzewa jest dość wymagającym i niekiedy niebezpiecznym zadaniem. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, wtedy najlepiej skonsultować się z profesjonalistą – w tym przypadku nie warto ryzykować. Ponadto nieumiejętne korzystanie z piły łańcuchowej może spowodować  kosztowne uszkodzenia własności, których tak naprawdę chcemy uniknąć.

Jeśli masz większe doświadczenie przy pracach związanych z piłą łańcuchową, czy miałeś już okazję ściąć mniejsze drzewo, możesz zdecydować się na samodzielne rozwiązanie tego problemu. W ramach przygotowania tego wpisu, skonsultowaliśmy się z ekspertem – zawodowym drwalem, który poprowadzi Cię przez proces ścinania drzewa. W przypadku pilarek łańcuchowych ważne jest, aby przygotować odpowiednie ubranie, kask i okulary, biorąc pod uwagę potencjalne zagrożenia jakie mogą wystąpić podczas ścinania drzewa piłą łańcuchową. 

Pilarki łańcuchowe ułatwiają wykonywanie najtrudniejszych zadań, posiadają mocne silniki i są to skuteczne urządzenia. Wyposaż się w sprawdzone narzędzia z naszym przewodnikiem, który wskazuje, jakie wybrać piły łańcuchowe.

Sprawdź również – Piła spalinowa Ursus – opinie klientów na forum, test, kto produkuje?

Jak ściąć drzewo piłą łańcuchową?

W pierwszej kolejności zanim przejdziemy do omówienia kwestii związanej z tym, jak ściąć drzewo piłą łańcuchową, należy przygotować i zabezpieczyć odpowiednio teren, w którym będziemy ścinać drzewo. Czynność ta powinna być przeprowadzana z osobą towarzyszącą, która będzie informować osoby trzecie o całym zdarzeniu.

Oto jak ściąć drzewo piłą łańcuchową krok po kroku.

1. Zidentyfikuj zagrożenia i dokonaj oceny bezpieczeństwa.

„Myśl mądrze, oceń potencjalne ryzyko i bądź bezpieczny” — jest to jeden z dość znanych cytatów wśród inspektorów BHP. Ważną kwestią jest to, aby uważać na zagrożenia, w tym ludzi, linie energetyczne, zwierzęta i pojazdy. Dodatkowo należy nie zapominać o pobliskich budynkach.

Następnie przyjrzyj się dokładnie drzewu. Czy jest pochylone, czy być może z jednej strony jest więcej gałęzi. Czynniki te wpływają w ostateczności na kierunek upadku po ścięciu. Sprawdź, czy nie ma zagrożeń, takich jak martwe gałęzie, które mogą się poluzować podczas cięcia drzewa piłą łańcuchową.

Następnym krokiem będzie usunięcie wszelkich przedmiotów i elementów ze strefy lądowania. Warto również zaplanować i przygotować ewentualną drogę ucieczki. Znajdź bezpieczne miejsce, do którego możesz się przenieść po ścięciu drzewa piłą spalinową.

2. Odzież ochronna. 

Załóż sprzęt ochronny, w tym okulary ochronne, rękawice, zatyczki do uszu, buty robocze i kask. 

3. Dokonaj cięcie z przodu.

Ten krok polega na wykonaniu wycięcia z boku drzewa w kierunku, w którym chcesz, aby spadło. Nie spiesz się i zaznacz kredą linię, tak aby ułatwić sobie to zadanie. Wykonaj cięcie w dół w jednej trzeciej szerokości drzewa. Poniżej zamieszczamy wizualizację, która przedstawia proces ścięcia drzewa piłą łańcuchową.

4. Wykonaj ostateczne cięcie z tyłu

Chodzi tutaj o poziome cięcie, które odpowiada wycięciu. Zostaw małą sekcję, aby zyskać czas na wykonanie końcowej kontroli bezpieczeństwa. Zakończ cięcie, a następnie przenieś się w bezpieczne miejsce.