Dmuchawa do liści nie odpala – sprawdź co robić

Dmuchawa do liści nie odpala - sprawdź co robić (1)

Dmuchawa do liści nie uruchamia się? Nie daj się zniechęcić elektronarzędziom ogrodowym, które się nie włączają i nie odpalają — przede wszystkim nawet najlepsza dmuchawa do liści może się nie uruchomić z powodu problemów technicznych, które są wbrew pozorom zaskakująco proste do naprawienia. Jeśli dmuchawa do liści nie włącza się, odpala i gaśnie, istnieje duża szansa na to, że ​​jest to jeden z kilku popularnych problemów, które można łatwo i samodzielnie rozwiązać w domowych warunkach. Tak więc, niezależnie od tego, czy źródłem paliwa do dmuchawy do liści jest prąd, czy paliwo, oto kilka krótkich wskazówek, które pomogą przywrócić i uruchomić dmuchawę do liści. 

Dmuchawa do liści nie odpala

Jeśli dmuchawa do liści pracuje na benzynie, ma silnik spalinowy i nie chce się uruchomić, może to oznaczać, że świeca zapłonowa jest uszkodzona, albo zalana. Zazwyczaj należy go wymieniać co roku, najlepiej przed sezonem, ale przy intensywnym użytkowaniu można to robić zdecydowanie częściej.

Jak wymienić świecę zapłonową w dmuchawie do liści?

  • Zacznij od odpięcia i wyczyszczenia za pomocą specjalnego do wtyczek środka czyszczącego, a następnie potraktuj świecę szczotką drucianą. Nagromadzenie brudu ze starego, spalonego oleju może w pewnym sensie uniemożliwić prawidłowy zapłon świecy zapłonowej. 
  • Jeśli czyszczenie nie pomaga, bardzo możliwe jest to, że wtyczka może być zbyt stara i zużyta. W związku z tym warto wymienić wtyczkę na nową.

Kwestie związane z paliwem  

Inną kwestią związaną z problemami pojawiającymi się przy uruchamianiu dmuchawy do liści może być paliwo. Ważną kwestię jest to, aby sprawdzić, czy paliwo jest stosunkowo świeże i czy zostało wymieszane we właściwej proporcji z zalecanym olejem. 

Bardzo często okazuje się, że to właśnie paliwo jest często źródłem problemu dla dmuchawy do liści na benzynę, która się nie uruchamia. W tym przypadku warto wypróbować następujące rozwiązania, aby zażegnać problemy związane z paliwem:

1. Sprawdź stosunek oleju. 

Po pierwsze, tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, być może w baku znajduje się niewłaściwy stosunek oleju do paliwa. W dwusuwowej dmuchawie do liści może to w konsekwencji spowodować zatarcie silnika i może być przyczyną braku uruchomienia dmuchawy do liści i tego, że nie odpala. Sprawdź instrukcję producenta swojego modelu, aby znaleźć prawidłowe proporcje, jakie producent zaleca stosować. Spuść stare paliwo i zastąp je mieszanką o odpowiednim stosunku. 

2. Jak długo paliwo znajdowało się w dmuchawie do liści? 

Stare paliwo, zwłaszcza resztki z poprzedniego sezonu, może stać się tłuste i lepkie, co może doprowadzić do tego, że nie będzie działać podczas prawidłowo użytkowania. W związku z tym zaleca się, aby zmienić paliwo na świeże. Warto również sprawdzić, czy gaźnik może również wymagać czyszczenia w celu usunięcia starego paliwa, jeśli konsystencja uległa zmianie.

3. Wyczyść filtr paliwa.

Filtr paliwa usuwa zanieczyszczenia z przewodu paliwowego, zanim paliwo dostanie się do silnika spalinowego. Z czasem może się to również zatkać i uniemożliwić dostanie się wystarczającej ilości paliwa do silnika. Może to oznaczać, że nie może się uruchomić i w konsekwencji dmuchawa do liści nie odpala. W związku z tym warto  wyczyścić filtr paliwa określonym środkiem czyszczącym albo wymienić go na nowy.

Sprawdź również – Jak ściąć drzewo piłą łańcuchową?

Porady dotyczące elektrycznych dmuchaw do liści 

Jeśli dmuchawa do liści jest zasilana energią elektryczną, przyczyną, dla której się nie uruchamia, jest prawdopodobnie połączenie przewodowe lub sam silnik elektryczny. W obu przypadkach najlepszym sposobem rozwiązania tego problemu jest zwrócenie się do specjalisty, aby wykonać przegląd maszyny elektrycznej. Warto również skontaktować się z producentem, aby sprawdzić, czy gwarancja obejmuje naprawę lub wymianę dmuchawy do liści na nową.