Jak palić brykietem drzewnym w piecu CO? Jak rozpalić i na co uważać?

Jak palić brykietem drzewnym w piecu CO Jak rozpalić i na co uważać

Brykiet drzewny jest często polecanym paliwem grzewczym, ponieważ wykazuje znacznie niższe zanieczyszczenia od węgla. Jego struktura pozwala na komfortowe palenie, dodatkowo nie ma ryzyka, że kotłownia bądź salon, gdzie znajduje się kominek, zostanie pokryty czarnym pyłem podczas palenia takim brykietem drzewnym. 

Parametry grzewcze brykietu drzewnego są dobre, dlatego wiele osób zmieniło swój dotychczasowy sposób palenia, zamiast w piecu kopciuchu częściej palą w kominku brykietem drzewnym. Takie rozwiązanie pozwala na oszczędności i to niemałe, ponieważ cena brykietu drzewnego jest niższa, dodatkowo nie zatruwacie w ten sposób środowiska. 

Z tego względu na forum pojawia się wiele pytań i opinii, czy brykiet drzewny nadaje się tylko do kominka, czy może brykiet drzewny nadaje się do pieca centralnego? Jest to powielane pytanie, dlatego postanowiliśmy w poniższym artykule przedstawić najważniejsze informacje oraz odpowiedzi na wasze pytania. Jak palić brykietem drzewnym w piecu CO? Jak rozpalić brykiet drzewny? Odpowiedzi zamieszczamy poniżej. Dodatkowo wyjaśniamy, czy brykiet drzewny daje ciepło oraz na co uważać podczas palenia brykietem w piecu. 

Czy brykiet drzewny nadaje się do pieca centralnego? 

W takim razie, czy brykiet drzewny nadaje się do pieca centralnego? Brykiet drzewny jest produktem dedykowanym głównie do kominków, ponieważ te urządzenia są przystosowane do spalania drewna, nie możecie umieścić węgla w kominku, ponieważ może dojść do awarii, znacznego osmolenia szyby lub zanieczyszczeń w pomieszczeniu, gdzie znajduje się kominek. 

Brykiet drzewny ma dobre parametry oraz wartości opałowe, dlatego wiele osób sięga po ten produkt, ponadto brykiet drzewny jest tańszy od drewna, czy węgla. Nie każdy oczywiście ma w domu kominek, przez to na forum pojawiają się liczne pytania, czy brykiet drzewny nadaje się do pieca centralnego?

Spora część osób ma w swoich domach ogrzewanie centralne, zmiana całej instalacji byłaby kosztowna, więc szukając oszczędności, zastąpienie węgla na brykiet spodobałoby się wielu osobom. Sprawdzając, mamy dla was dobre wiadomości. Brykiet drzewny nadaje się do pieca centralnego, jednak nie do palenia nim przez cały czas. Możecie z powodzeniem stosować brykiet drzewny jako rozpałkę oraz w ciągu dnia, kiedy nie potrzebujecie wysokich temperatur. 

Sprawdź również – Brykiet drzewny do kominka – opinie na forum, wartość opałowa, cena, czy warto?

Jak palić brykietem drzewnym w piecu CO?

Bardzo często pytacie, jak palić brykietem w piecu na CO? Oczywiście takie pytania nikogo nie dziwią, ponieważ piece na CO dostosowane są do węgla lub drewna w grubszych kawałkach. Węgiel jest najefektywniejszym surowcem do tego typu rozwiązań, jednak możecie pokusić się o inne materiały. 

W odpowiedzi na pytanie, które odnosi się do tego, jak palić brykietem drzewnym e piecu CO, należy pamiętać o tym, że paląc brykietem drzewnym, dobrze jest znać odpowiednią technikę palenia, w przeciwnym razie wasze starania pójdą na marne. Pierwsze co musicie zrobić to zaopatrzyć się w podpałkę, która ułatwi wam rozpalenie, dodatkowo przygotujcie sobie dobrze palny papier. Kostki brykietu należy ustawić na ruszcie, najlepiej użyć dwa bądź trzy kawałki. Na górę ułożonych kostek kładziemy rozpałkę oraz papier. Podpalając papier, zadbajcie o odpowiedni dopływ powietrza. W chwili, kiedy brykiet zacznie się palić, możecie zamknąć całkowicie piec, zostawiając do połowy otwarty szyber.

Jak rozpalić brykiet drzewny?

Nie każdy początkujący palacz wie, jak rozpalić brykiet drzewny w pecu CO, dlatego zamieszczamy treściwą podpowiedź, jak rozpalić brykiet drzewny, ponieważ takie informacje mogą się przydać w wielu domach. 

Zasada rozpalania brykietu drzewnego jest jedna. Za każdym razem musicie mieć podpałkę oraz papier, który ułatwia podpalenie podpałki. Brykiet drzewny bezwzględnie musi być umieszczony na samym dole, nie możecie zmienić kolejności, ustawiając na dnie podpałkę, ponieważ wtedy nie wskrzesicie ognia. 

Kostki brykietu drzewnego dobrze jest ustawić obok siebie, wtedy ogień rozniesie się po wszystkich kawałkach, dając wyższą temperaturę. Podpałkę każdorazowo układajcie w kilku mniejszych kawałkach, ponieważ jeden duży może doprowadzić do szybkiego wypalenia kawałka brykietu. Brykiet drzewny rozpala się stosunkowo długo, nie możecie odpalić papieru i zamknąć drzwiczek, ponieważ trzeba kontrolować rozpalający się ogień, aby w razie potrzeby dołożyć podpałkę. Jeżeli brykiet złapał równomiernie ogień, drzwiczki pieca możecie zamknąć, zostawiając do połowy otwarty szyber. 

Sprawdź również – Brykiet do kominka – opinie na forum, testy, jaki wybrać i jak palić?

Czy brykiet drzewny daje ciepło?

Nie każdy miał już doświadczenie z brykietem drzewnym, dlatego na forum jest wiele pytań o palenie tym surowcem i tym samym pojawiają się pytania, które odnoszą się do tego, czy brykiet drzewny daje ciepło? Możecie pomyśleć, że produkt wykonany z drewna może wypaść gorzej niż węgiel, jednak to tylko złudzenie. Brykiet bardzo długo się żarzy, dzięki temu daje sporo ciepła. Kilka kostek włożonych do pieca CO powinno wystarczyć na 3-4 godziny palenia. Jako ciekawostkę warto dodać to, że brykiet drzewny powinien osiągać temperaturę w CO do 60 stopni.

Palenie brykietem w piecu – na co uważać?

Paląc brykietem w piecu, zapamiętajcie sobie to, na co uważać, aby wasze praca nie była żmudna, oraz abyście osiągnęli upragnioną temperaturę. W pierwszej kolejności zawsze pamiętajcie o podpałce w kostkach, ta wolniej rozpala brykiet, przez co ciepło jest dłużej utrzymywane. Nigdy nie zamykajcie szczelnie pieca, ponieważ zdusicie cug, dodatkowo zaglądajcie do pieca do jakiś czas, ponieważ na początku musicie wyrobić sobie swój indywidualny sposób palenia.