Konstrukcje drewniane zaczynają powracać do naszego codziennego życia. Kiedyś domy z drewna były dosłownie wszędzie. Z upływem lat murowane budynki zaczęły je wypierać. Dziś ponownie spotykamy budynki z drewna, które wyróżniają się innowacyjnymi kształtami i dotychczas nie zauważalnymi zdobieniami. W ten sposób rodzi się wiele pytań odnoszące się do tego, jakie są sposoby łączenia belek drewnianych.
Sprawdź również – nowoczesna opaska wokół domu
Bardzo popularne są ogrodowe domki i altanki wykonywane z drewna. Takie rozwiązania są trwałe i nie wymagają jakichkolwiek pozwoleń. Dla dzieci domki z drewna to cudowne wspomnienia w późniejszym życiu oraz świetne miejsce do spędzania czasu. Każdy, kto w dzieciństwie posiadał drewniany domek na drzewie lub w ogródku pamięta te cudowne momenty.
Planując budowę domku, altanki lub jakąkolwiek inną dowolną konstrukcję z drewna należy przede wszystkim przygotować wszystkie potrzebne narzędzia oraz sprawdzić to, jak prawidłowo łączyć deski, aby podczas użytkowania drewnianej budowli nie doszło do niemiłych sytuacji czy przykrego wypadku.
W związku z tym, dzisiejszy artykuł poświęcamy na zgłębienie tego tematu. Dokładnie mówiąc, opisujemy, jakie są sposoby łączenia belek drewnianych, przybliżamy sposoby wzdłużnego łączenia belek, łączenie belek drewnianych na długości, jak połączyć drewniane belki pod kątem oraz jak prawidłowo łączyć belki drewniane na zakładkę. W dalszej części wpisu znajdziesz odpowiedź na wskazane pytania.
Spis treści
Sposoby łączenia belek drewnianych
W takim razie, jakie wyróżnia się sposoby łączenia belek drewnianych i jak je dokładnie połączyć? Odpowiednie metody pracy w każdej dziedzinie są podstawą do osiągnięcia wymarzonego sukcesu. Nawet z pozoru proste konstrukcje drewniane wymagają odpowiedniej wiedzy, ponieważ możemy sobie nie poradzić podczas łączenia belek drewnianych.
Sposoby łączenia belek drewnianych zależne są od zaplanowanej konstrukcji, czy będzie to prosty kształt, czy będzie posiadał załamania oraz od przeznaczenia. Najważniejszą kwestią podczas łączenia belek drewnianych jest późniejsze bezpieczeństwo, dlatego konstrukcja musi być trwała.
Sposoby łączenia belek drewnianych zostały podzielone na kilka metod. To, którą techniką będziecie pracowali, będzie zależny od zaplanowanej pracy. Pierwszym sposobem łączenia belek drewnianych jest klejenie. To najprostszy znany sposób. Polega na precyzyjnym doklejeniu belek. Jest to szybka metoda, jednak nie nadaje się do każdej konstrukcji. Kolejne sposoby na łączenie belek drewnianych wymagają większej wiedzy oraz narzędzi.
Belki możecie łączyć na zakładkę, wzdłużne, na długości belek oraz pod kątem prostym. Poniżej opisujemy wszystkie te sposoby łączenia belek, zaczynając od tematu łączenia wzdłużnego belek drewnianych.
Łączenie wzdłużne belek drewnianych
Czym dokładnie wyróżnia się łączenie wzdłużne belek drewnianych? Łączenie wzdłużne belek drewnianych dla wielu osób może być nieznanym terminem. Warto jest rozwinąć to zdanie oraz wyjaśnić, co oznacza wzdłużne łączenie belek drewnianych. W praktyce są to połączenia różnych łączeń za pomocą prętów. Służą do tego oczepy, podwaliny, murłaty i inne. Ważne jest, aby łączenie zostało wprowadzone w dobrym miejscu, czyli na długości łączenia.
Na co uważać w trakcie łączenia wzdłużnego belek drewnianych? Stosując wzdłużne łączenia belek drewnianych, bardzo ważne jest, aby pamiętać o zastosowaniu odpowiedniego łącznika. Elementy drewniane mogą być ruchome, przesuwne lub otwierane. Jeżeli w takim łączeniu dacie sztywne mocowanie, belki zostaną nieruchome, co będzie wymagało poprawek. W dalszej części wpisu wyjaśniamy, jak przebiega łączenie belek drewnianych pod kątem prostym.
Łączenie wzdłużne belek drewnianych wykonuje się na prostym odcinku belki. Za pomocą odpowiednich uchwytów lub gwoździ dedykowane łączniki należy solidnie przymocować.
Łączenie belek drewnianych na długości
Kolejną metoda dotyczy łączenia belek drewnianych na długości, czym się charakteryzuje ten sposób? Łączenie belek drewnianych na długości jest najczęściej stosowane w więźbie dachowej. Nie każdy będzie w stanie wykonać takie łączenia, ponieważ wymagają precyzji oraz doświadczenia. Więźba dachowa odgrywa ważną rolę w konstrukcji kompletnego dachu.
Łączenie belek drewnianych na długości wymaga solidnego połączenia ze sobą dwóch elementów przy użyciu podwaliny. Drewniane belki ustawiane są prosto i poprzez precyzyjne odmierzenie ich długości oraz odległości potrzebnych do łączenia belek drewnianych na długości, montujemy tam podwaliny. Nie róbcie tego nigdy na oko, ponieważ podczas łączenia kolejnych elementów może się okazać, że pierwsze połączenia nie pasują do reszty konstrukcji.
Aby połączyć drewniane belki na długości bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie wyżłobienia strugiem. Rowki robimy na obu belkach tak, aby po zbliżeniu do siebie idealnie pasowały w otwory. Tak przygotowane belki drewniane łączymy na długości odpowiednim łącznikiem.
Łączenie belek drewnianych pod kątem prostym
W jaki sposób zastosować łączenie belek drewnianych pod kątem prostym? Podczas produkcji mebli stosuje się łączenie belek drewnianych pod kątem prostym. Wszystkie wykonane meble muszą być idealnie spasowane. Nie ma miejsca na jakieś nawet niewielkie odchylenia czy szczeliny. Meble w każdym domu służą do kilkunastu lat, dlatego ich wykonanie musi być perfekcyjne.
Łączenie belek drewnianych pod kątem prostym może wydawać się łatwe, jednak ilość wykonanych pomiarów oraz obliczeń potrzebnych do idealnego połączenia belek drewnianych pod kątem prostym jest naprawdę spora.
Dodatkowo do łączenia belek drewnianych pod kątem prostym potrzebne są specjalne uchwyty, które utrzymują drewno w jednej pozycji. Do takich prac wykorzystuje się złącza baryłkowe, składające się ze specjalnej śruby i walcowatej nakrętki.
Łączenie belek drewnianych na zakładkę
Łączenie belek drewnianych na zakładkę sprowadza się do idealnego połączenia drewnianych belek ze sobą za pomocą wyciętych wyżłobień. Do takiego zadania potrzebne będzie dłuto, pilniki, piła oraz łączniki i gwoździe.
Łączenie belek drewnianych na zakładkę zaczynamy od dobrania miejsca, w którym będziemy wycinać rowek, aby móc swobodnie dopasować drugą belkę. Możecie to wykonać na początku, na końcu albo w środku. To zależy od zaplanowanej konstrukcji oraz tego, gdzie będzie kolejne łączenie drewnianych belek na zakładkę.
Jeżeli wyżłobienia w belkach są już gotowe, pora na łączenie na zakładkę. Polega to na przykręcaniu jednego elementu do drugiego za pomocą śrub oraz łączników. Dzięki wykonanym rowkom konstrukcja będzie idealnie przylegać do siebie.