Nowoczesna opaska wokół domu z kamyków, kostki, desek i płyt chodnikowych

Nowoczesna opaska wokół domu z kamyków, kostki, desek i płyt chodnikowych (1)

Projekty dzisiejszych domów niewątpliwe potrafią zaskoczyć swoją nowoczesnością i innowacyjnością. Nowoczesne kształty oraz różnego rodzaju załamania, kąty prezentują perfekcyjnie zaprojektowane konstrukcje. Nie tylko ładny wygląd jest uwzględniony w takich projektach, ale także znakomite rozmieszczenia powierzchni, aby każdy metr domu został rozsądnie zagospodarowany. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się nowoczesne opaski wokół domu z kamyków, kostki, desek, czy chociażby z płyt chodnikowych.

Sprawdź również – jak wygląda projektowanie ogrodów?

Kiedyś budowa domu ograniczała się do kawałka podwórka przed i małym ogródkiem za domem. Dziś już na etapie projektu budowy oprócz domu, mamy zaplanowany teren dookoła całego domu. Dekoracyjne alejki, ozdobne donice z pięknymi kwiatami oraz coraz bardziej popularne nowoczesne opaski wokół domu są automatycznie wpisane w plan budowy. 

Aby przybliżyć temat zagospodarowania terenu dookoła domu, w dzisiejszym artykule zaprezentujemy nowoczesną opaskę wokół domu. Opiszemy, czym jest opaska wokół domu, jak zrobić nowoczesną opaskę wokół domu z desek, jak przebiega praca nad opaską wokół domu z kamyków, kostki oraz płyt chodnikowych. Dodatkowo pokazujemy, jak umieścić rośliny w opasce wokół domu

Nowoczesna opaska wokół domu

W takim razie, jak powinna wyglądać nowoczesna opaska wokół domu? Dzisiejsze projekty domów mogą zaskakiwać starsze osoby. Metody dekoracji budynków są bardzo zróżnicowane i niezwykle oryginalne. Jednym z takich rozwiązań jest nowoczesna opaska wokół domu. Jej głównym zadaniem jest ochrona naszego domu, a konkretnie elewacji przed zniszczeniami spowodowanymi opadami śniegu oraz deszczu. W związku z tym pada pytanie, jak powinna wyglądać taka nowoczesna opaska wokół domu?

Nowoczesne opaski wokół domu możecie zrobić z kilku surowców. Do najpopularniejszych należą kamyczki, kostka, płyty chodnikowe lub drewno. Wybór tworzywa w dużym stopniu zależy w głównej mierze od wyglądu domu, ponieważ opaskę wokół domu dobiera się do elewacji budynku. 

Poprzez zastosowanie nowoczesnej opaski wokół domu opady atmosferyczne nie mają kontaktu z ziemią lub trawą, przez co ściany domu są zabezpieczone przed błotem. Ponadto nowoczesna opaska wokół domu skutecznie odcina dopływ wody do ściany, piwnicy oraz fundamentów. Jej szerokość zaczyna się od kilkunastu centymetrów, dlatego z powodzeniem ogranicza dostęp przepływającej wody podczas deszczu bezpośrednio koło naszego domu. 

Wybudowanie nowoczesnej opaski wokół domu dodatkowo upiększa naszą przestrzeń. Możemy wykorzystać materiały, które świetnie komponują się z otoczeniem, tworząc znakomitą, spójną całość. Choć należy pamiętać o tym, że nowoczesna opaska wokół domu jest niekiedy kosztownym rozwiązaniem.

Prawidłowe wykonanie opaski wokół domu jest możliwe nawet dla osób, które nie maiły wcześniej z tym styczności. Jedynie należy sprawdzić jak się do tego zadania zabrać. 

Trzeba pamiętać o zastosowaniu parametrów, czyli nachylenie opaski do terenu musi wynosić od 1% do 2%. Prawidłowo wykonane różnice poziomów gwarantują dobre odprowadzenie opadów. 

Opaska wokół domu z desek 

Jak wykonać opaskę wokół domu z klasycznych desek? Opaska wokół domu z desek będzie znakomicie pasowała do nowoczesnych projektów domów, w których na elewacji są zamontowane płyty drewna. Coraz częściej można spotkać takie wykonania, dlatego opaska wokół domu z drewna będzie się fantastycznie komponowała z budynkiem. 

Wykonanie opaski wokół domu z drewna wymaga jednak dodatkowego zabezpieczenia poniżej desek. Drewniane deski nie będą w stanie dogłębnie chronić mury domu przed działaniem wody. W związku z tym przed położeniem opaski wokół domu z desek, należy wysypać kamyczki lub wyłożyć płyty betonowe. 

Opaska wokół domu z kamyków

Decydując się na opaskę wokół domu z kamyków mamy bardzo szerokie możliwości doboru koloru oraz grubości surowca. Kamyki są dostępne w kilkunastu kolorach oraz rozmiarach. 

W pierwszym etapie opaski wokół domu z kamyków należy zrobić koryto poprzez usunięcie gleby. Prace wykonujemy na głębokość około 25 cm. W przypadku miałkiego podłoża koryto należy wykopać do głębokości twardego gruntu. 

Następnie należy, wkopać obrzeża lub krawężniki, aby stworzyć tak zwany profil opaski wokół domu. Tę czynność wykonujemy przy użyciu zaprawy, aby konstrukcja była stabilna. Na tak przygotowane podłoże wysypujemy warstwę drenażową, która utwardzi podłoże. Po odczekaniu kilku godzin oraz utwardzeniu przychodzi pora na wysypanie podsypki, do której posłuży nam piasek. 

Tak przygotowane podłoże jest gotowe do wyłożenia opaski wokół domu z kamyków. Kamyki rozprowadzamy równomiernie, pamiętając o lekkim ugniataniu, aby podczas pierwszych dni użytkowania nie zaczęły wypadać. W dalszej części wpisu poruszymy kwestie związaną z tym, jak zrobić opaskę wokół domu z kostki i płyt chodnikowych, dodatkowo podpowiemy, jakie rośliny umieścić w opasce wokół domu.

Opaska wokół domu z kostki

Opaska wokół domu z kostki jest rozkładana w podobny sposób co kamyki. Przygotowanie podłoża wygląda podobnie. Wykop pod opaskę wokół domu z kostki powinniście wykonać na wysokość kupionej kostki. 

W etapie przygotowania gruntu czynności są przeprowadzane tak samo, należy przygotować koryto bazowe pod kostkę oraz utwardzić podłoże. Moment wykładania kostki będzie wyglądał inaczej. Do prawidłowego rozłożenia opaski wokół domu z kostki będziecie potrzebowali odpowiednich narzędzi lub pomocy firmy, która się tym zajmuje. 

Opaska wokół domu z kostki może odwzorowywać wybrane przez Was wzory. Zależy to od kształtu kostki oraz Waszego gustu. Opaska wokół domu z kostki ułożona w igiełkę lub hologramy zachwyci każdego. Opaskę wokół domu z kostki możecie także ułożyć w tradycyjny wzór. Wybór rozłożenia zależy od Was oraz projektu Waszego domu. 

Opaska wokół domu z płyt chodnikowych

Opaska wokół domu z płyt chodnikowych należy do najprostszych w wykonaniu. Podłoże pod opaskę wokół domu z płyt chodnikowych po wykopaniu koryta należy utwardzić. Krawężniki pod opaskę wokół domu z płyt chodnikowych umieszczamy na wysokość grubości płyty. 

Na tak przygotowane podłoże kolejno należy wykładać płyty chodnikowe, tworząc opaskę wokół domu z płyt chodnikowych. 

Dobór ułożenia płyt jest zależny od ich wielkości, możemy je pociąć na mniejsze kawałki, przeciąć na pół lub wyłożyć w całości.  

Rośliny w opasce wokół domu 

Rośliny w opasce wokół domu możemy posadzić, ale należy sprawdzić, które z nich nie będą zbyt wysokie. Jak już wiecie, opaska wokół domu przylega do ściany budynku, dlatego nie zawsze korzystnym rozwiązaniem będzie sadzenie roślin w opasce wokół domu, które są wysokie. 

Do bezpiecznych roślin w opasce wokół domu należą wawrzynek, sierpnica pospolita, kosmos podwójnie pierzasty, łubin ogrodowy, rumianek pospolity, floks, pełnik europejski. 

Możecie także ozdobić Waszą opaskę wokół domu kwiatami w donicach.