Fotowoltaika na balkonie w bloku – czy się opłaca, jakie są koszty?

Fotowoltaika na balkonie w bloku - czy się opłaca, jakie są koszty (3)

Jednym z ważniejszych elementów w naszych domach oraz mieszkaniach, jest instalacja elektryczna, która jest podstawą normalnego funkcjonowania. Coraz większą popularność zyskuje fotowoltaika, która przynosi wiele korzyści w gospodarstwie domowym. W fotowoltaice możemy sami zaplanować moc naszej instalacji. 

Sprawdź również – ranking falowników fotowoltaicznych

Rozwiązania fotowoltaiki nie są ograniczone tak jak tradycyjna instalacja. W tej pierwszej możemy dostosować moc, ilość wytwarzanych kW, mamy możliwość gromadzenia prądu w naszym własnym banku, który możemy zamontować niedaleko paneli. Niekiedy możemy usłyszeć komentarze, że fotowoltaika może się nie sprawdzić zimą, ponieważ słońce jest wtedy ograniczone. Nic podobnego. Do tego służą nasze baterie, które kumulują energię podczas wiosny i lata, żeby w razie mniejszego nasłonecznienia jesienią oraz zimą dostarczać energię do naszych domów. Pytania o fotowoltaikę coraz częściej zadają osoby zlokalizowane w blokach mieszkalnych. Przy nowych inwestycjach, spółdzielnie w standardzie montują panele fotowoltaiczne.

Jednak w przypadku budynków, które zostały wybudowane kilka lat temu, taką inwestycję musimy zrobić na własny koszt. Specjalnie dla Was sprawdzamy, jak wygląda inwestycja w fotowoltaikę na balkonie, jak wygląda procedura montowania paneli słonecznych na balonie, fotowoltaika w bloku, jak wygląda zestaw solarny na balkon. 

Fotowoltaika w bloku – czy warto?

Czy można zamontować panele fotowoltaiczne na balkonie w bloku? Mieszkańcy bloków, jeżeli będą chcieli unowocześnić swoją instalację oraz wprowadzić oszczędności w domowym budżecie coraz częściej zastanawiają się nad zamontowaniem instalacji fotowoltaicznej. Płynące korzyści z fotowoltaiki przyciągają wiele osób. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy nasze rachunki zaczynają rosnąć w dynamicznym tempie. Ludzie szukają oszczędności, jednak nikt nie chce cofać się do czasów spędzanych przy świeczkach. 

W takim razie, czy warto zdecydować się na fotowoltaikę w bloku? Przede wszystkim fotowoltaika w bloku w starszych budynkach nie jest na porządku dziennym. Kiedyś fotowoltaika była montowana jedynie w domkach jednorodzinnych. Spółdzielnie mieszkaniowe zrezygnowały z tego rozwiązania przez dodatkowy koszt wynikający z zakupu paneli oraz usług firmy zajmującej się montażem fotowoltaiki i jej stałą konserwacją

Mieszkańcy bloków zauważają dobre strony fotowoltaiki, dlatego zaczynają dowiadywać się, czy montaż fotowoltaiki w bloku jest możliwy. Jeżeli inwestycja dotyczy całego budynku, panele montowane są na dachu. Jednak nie zawsze spółdzielnia decyduje się na takie działania. Czy w takiej sytuacji możemy samodzielnie wykonać instalację fotowoltaiczną w bloku? 

Oczywiście, że tak, jednak musimy przypilnować wszystkich formalności, które będą leżeć po naszej stronie. Pamiętajcie, że mieszkając w bloku, nie jesteśmy sami, dlatego musimy działać, nie zakłócając spokoju oraz komfortu sąsiadów. W dalszej części opisujemy, jak wykonać fotowoltaikę na balkonie. Co będzie potrzebne oraz jakie warunki musimy spełnić. 

Fotowoltaika na balkonie w bloku – czy się opłaca?

Ile kosztuje Fotowoltaika na balkonie? Przechodząc do sedna, przede wszystkim samodzielnie możemy zamontować fotowoltaikę na balkonie. Oczywiście wiąże się to z przejściem wszystkich procedur, które musimy załatwić z zarządcą budynku. Należy złożyć wniosek, w którym dołączamy projekt naszej instalacji fotowoltaicznej, którą chcemy zamontować na balkonie. Ważne, aby uwzględnić wytrzymałość naszego balkonu oraz prawidłowe zabezpieczenie naszych paneli, tak aby nie stwarzały zagrożenia. 

Fotowoltaika na balkonie nie może być wykonana przez osobę, która nie ma wymaganych uprawnień i certyfikatów. W naszym wniosku wskazujemy wykonawcę, a po zakończeniu montażu paneli fotowoltaicznych, musimy przedstawić protokół zakończenia prac, podpisany oraz podbity pieczątką osoby, która posiada uprawnienia. Na podstawie pieczątki z numerem identyfikacyjnym instalatora łatwo można sprawdzić taką osobę. 

Po złożeniu wniosku z prośbą o zgodę na montaż fotowoltaiki na balonie musimy poczekać na odpowiedź. Jeżeli dostaniemy zielone światło, możemy rozpocząć prace. Jednak jakie panele fotowoltaiczne na balkon powinniśmy wybrać, aby spełniały wszystkie wymagania?

Panele fotowoltaiczne na balkonie

Panele fotowoltaiczne na balkon są trochę inaczej skonfigurowane, niż te, które montujemy na dachu. Pierwszą, najważniejszą informacją jest fakt, że fotowoltaika na balkonie nie zastąpi nam tradycyjnej instalacji elektrycznej. Panele solarne na balkon są rozwiązaniem dodatkowym. Nasze rachunki za prąd będą niższe, jednak prąd z sieci będziemy musieli dalej używać. 

Panele fotowoltaiczne na balkon nie dostarczają tyle energii co instalacja fotowoltaiczna na dachu. Wspólną cechą jest napięcie prądu, jaki otrzymujemy z paneli fotowoltaicznych. Dlatego nasze panele solarne zamontowane na balkonie musimy podpiąć pod inwertor, w celu zmiany napięcia. 

Dodatkowo w naszej skrzynce rozdzielczej koniecznie musimy zamontować dodatkowe zabezpieczenie, dedykowane do naszego panelu fotowoltaicznego. Bezpieczeństwo zawsze stawiamy na pierwszym miejscu. Po prawidłowym zabezpieczeniu nasze rozdzielnicy przychodzi czas na montaż paneli solarnych na balkonie. 

Panele fotowoltaiczne na balkonie zawsze wieszamy na barierce naszego balonu. Przewód, który jest w zestawie, już podpięty do panela musimy wpiąć do naszej sieci elektrycznej. Jeżeli montaż jest wykonany prawidłowo, nasze prace związane z przyłączeniem paneli solarnych na balkonie dobiegają końca.

Pozostaje nam jeszcze sprawdzenie poprawności montażu oraz test paneli fotowoltaicznych. Jeżeli nie występują żadne problemy, nasza instalacja fotowoltaiczna na balkonie jest gotowa. Ostatnim krokiem jest załatwienie formalności związanych z protokołem zakończenia prac modernizacyjnych. Na koniec przybliżamy, gdzie możecie kupić zestaw solarny na balkon. 

Zestaw solarny na balkon – ile kosztuje?

Zestawy solarne na balkon są dostępne w wielu sklepach. Wiele znanych sieci sklepów posiada w swojej ofercie zestawy paneli solarnych na balkon. Jednak nie zawsze wiemy, jaki zestaw będzie dla nas najkorzystniejszy. Dlatego warto sięgnąć po pomoc osób z działu technicznego. 

Zestawy solarne na balkon możemy kupić również w internecie. Jednak, przed dokonaniem zakupu sprawdźcie dobrze sprzedawcę. Zestawy solarne na balkon występują w różnych konfiguracjach mocy. W zależności od wielkości naszego mieszkania oraz balkonu możemy wybrać najtrafniejszy model. 

Jeżeli chcecie zamontować panele fotowoltaiczne na balkonie, warto odwiedzić firmę zajmującą się tego typu usługami i omówić wszystkie kwestie.