Ile prądu produkuje fotowoltaika dziennie, rocznie i w zimie?

Ile prądu produkuje fotowoltaika dziennie, rocznie i w zimie (2)

Fotowoltaika jest znakomitym odkryciem, z jakiego możemy korzystać. Instalacje fotowoltaiczne dają nam możliwość dostarczania prądu do naszych domów bez konieczności podpisywania umowy z dostawcą energii elektrycznej. Prąd, jaki otrzymujemy z fotowoltaiki, jest w 100% pozyskany z paneli, jakie mamy zamontowane na dachu, w ogrodzie bądź na ogrodzeniu. Zatem pojawia się pytanie odnośnie tego, ile prądu produkuje fotowoltaika dziennie, rocznie i w zimie?

Sprawdź również – instalacje fotowoltaiczne dla domu jednorodzinnego

Panele fotowoltaiczne dają nam tę możliwość, że jeżeli posiadamy dach czterospadowy i nie mamy jak ich zamontować na dachu, bez większych problemów możemy to zrobić na ogrodzeniu lub w ogrodzie na ziemi. 

Sam prąd pozyskany z instalacji fotowoltaicznej jest tak samo wartościowy, jak energia elektryczna. Z tego powodu praktycznie wszystkie nowe instalacje są projektowane na systemy fotowoltaiczne. Dlatego, aby bardziej przybliżyć ten temat, w dzisiejszym artykule sprawdzamy, ile energii dziennie produkuje instalacja fotowoltaiczna, ile prądu wyprodukuje fotowoltaika w zimie, podliczymy także, ile energii elektrycznej w ciągu roku produkują panele fotowoltaiczne. Sprawdzimy jeszcze, ile produkuje fotowoltaika 10 kW dziennie. 

Ile prądu dziennie produkuje instalacja fotowoltaiczna?

W takim razie, ile prądu dziennie produkuje instalacja fotowoltaiczna? Instalacja fotowoltaiczna, jeżeli jest zaprojektowana oraz wykonana w prawidłowy sposób, jest w stanie całkowicie zastąpić tradycyjną instalację elektryczną. Duży wpływ ma na to pobór mocy paneli. Oczywiście to musi zostać dobrze obliczone i dostosowane do danej nieruchomości. 

Dane, ile prądu dziennie produkuje instalacja fotowoltaiczna, mogą być różne i zależne od wielkości instalacji fotowoltaicznej. Duży wpływ na ilość wyprodukowanej energii przez instalację fotowoltaiczną ma położenie naszych paneli. Jeżeli panele fotowoltaiczne zlokalizowane są w bardzo słonecznym miejscu, wyprodukowanej energii będzie więcej. Kolejnym czynnikiem wpływającym na to, ile prądu dziennie produkuje instalacja fotowoltaiczna, jest moc paneli. Od tego bardzo dużo zależy, ponieważ słabsze i mniejsze panele nie dadzą tyle samo energii co duże panele o większej mocy. 

Przykładowo, standardowy domek jednorodzinny o mocy instalacji fotowoltaicznej wynoszącej 15 kWp dziennie wyprodukuje nam 14,25 kWh. Taki wynik jest bardzo dobry. Przy tak skonfigurowanej instalacji fotowoltaicznej będziemy w stanie zgromadzić wyprodukowaną energię w banku prądu, który możemy umieścić na naszej działce. 

Ile prądu produkuje fotowoltaika w zimie?

Zima jest porą roku, w której słońca jest znacznie mniej. Oczywiście słoneczne, mroźne dni podczas zimy występują, jednak długość dnia jest krótsza, co przekłada się na ilość prądu produkowanego przez fotowoltaikę w zimie. 

Nie należy się jednak zrażać do instalacji fotowoltaicznej, przed obawą, że w czasie zimy zostaniecie pozbawieni prądu. Tak to nie działa. Podczas wakacji i długich słonecznych dni, prąd jest kumulowany w panelach słonecznych, nawet jeżeli nie posiadacie banku energii. 

Dzięki temu podczas pochmurnych dni energia elektryczna jest dalej dostarczana do domu. 

Podczas zimy ilość prądu, jaki jest produkowany przez fotowoltaikę, będzie zróżnicowany przez wykonaną instalację. Jeśli panele są zamontowane na specjalnych podnośnikach na ziemi, podczas zimy mamy możliwość lekkich ruchów panelami, przez co słońce zacznie trafiać prosto na płytę panela. 

Ilość wyprodukowanego prądu w zimie jest tak samo, jak w każdą inną porę roku zależna od mocy paneli. Jednak podczas tych miesięcy instalacja produkuje o 20-30% mniej prądu niż w sezonie wiosenno letnim. 

Dla przykładu, jeżeli mamy instalację o mocy 10 kW, ilość energii elektrycznej wyprodukowanej w ciągu jednego dnia przez panele fotowoltaiczne może zaskoczyć niejedną osobę. 

Taka moc paneli fotowoltaicznych jest wystarczająca, aby zabezpieczyć jeden dom jednorodzinny. Energia elektryczna wyprodukowana przez fotowoltaikę 10 kWh dzienne będzie na poziomie 9,5 kW. Oczywiście jest to energia wyprodukowana w zwykły dzień, w którym nie ma przewagi słońca. Na podstawie takich dni prowadzi się kalkulację średniej ilość wyprodukowanego prądu. W upalne letnie dni ilość energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalację 10 kw może wynieść nawet 60 kWp

Sprawdźmy jeszcze, ile energii elektrycznej w ciągu roku produkują panele fotowoltaiczne. Takie obliczenia mogą rozwiać wszelkie wątpliwości. 

Ile energii elektrycznej w ciągu roku produkują panele fotowoltaiczne?

Znając już szacowane dla konkretnej mocy paneli ilości wyprodukowanej energii elektrycznej, sprawdzamy, jakie dane zostaną odnotowane na podstawie całego roku. 

Ile energii elektrycznej w ciągu roku produkują panele fotowoltaiczne? Jak już wcześniej wspominaliśmy, ilość wyprodukowanej energii elektrycznej przez panele fotowoltaiczne, zależą od ich mocy. Dlatego przedstawiamy uniwersalną kalkulację, na podstawie której będziecie mogli samodzielnie obliczyć wszystkie wartości. 

Przyjmując, że panele fotowoltaiczne mają moc 1 kWp, ilość energii elektrycznej wyprodukowanej w ciągu roku będzie na poziomie od 900 do 1000 kWh. Taki wynik oczywiście dotyczy 1 kWp fotowoltaiki. Jeżeli zamontujemy mocniejsze panele, wartości będą szły w górę. 

Znamy już przykładowe średnie ilości otrzymywanej energii elektrycznej przez panele fotowoltaiczne. Wyniki, jak możecie zauważyć, są bardzo dobre. Montaż paneli fotowoltaicznych jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ energia elektryczna, po zwróceniu się zamontowania instalacji fotowoltaicznej będzie darmowa. A co jest spore odciążenie domowego budżetu.