Ile jest kobiet i mężczyzn na świecie? Oto szczegółowe statystyki!

Ile jest kobiet i mężczyzn na świecie? Oto szczegółowe statystyki!

Mówi się, że liczba ludzi na świecie wzrasta w niemal dramatycznym tempie, szybciej niż kiedykolwiek, a co więcej, badania wyraźnie dowodzą, że ta tendencja ma się utrzymać jeszcze przez wiele lat. Jeszcze nigdy w historii naszej planety nie zamieszkiwało na raz tak wielu ludzi, nie ma też wątpliwości, że już w dosyć niedalekiej przyszłości ten rekord może zostać pobity. 

Sprawdź również – ranking falowników fotowoltaicznych 

Wielu z nas zastanawia się nad tym, ile osób jest na świecie na ten moment, a także jak wyglądają statystyki dotyczące całej populacji, jaka jest liczba kobiet i mężczyzn na świecie. Często ciekawią nas zagadnienia takie jak podział populacji na płeć, oraz to czy na świecie znajduje się więcej mężczyzn, czy kobiet, oraz jakie są dokładne wartości tych wszystkich zebranych statystyk. Na szczęście, w Internecie nie brakuje artykułów, a także publikacji naukowych, które z dużą dokładnością odpowiedzą na te konkretne, nurtujące pytania. Warto jest jednak pamiętać o tym, że owe statystyki ulegają częstym i szybkim zmianom, warto jest więc zapoznawać się zarówno z wyliczeniami procentowymi, jak i najnowszymi danymi, oraz tym jak bardzo zmieniały się one w ciągu ostatnich kilkunastu, czy też nawet kilkudziesięciu lat. 

Nie należy zapominać również o tym, że nie sposób jest poznać w 100 procentach dokładnych danych, nie tylko ze względu na to, że szybko się one zmieniają, ale też ze względu na fakt, że wiele regionów na świecie nie rejestruje dat narodzin i śmierci ludzi, przez co wyliczenia nigdy nie będą idealnie zgadzały się z rzeczywistością, najczęściej wskazane dane mają pewne odchylenia. Od wielu lat jednak prowadzone są intensywne badania, by jak najprecyzyjniej określić zaludnienie na planecie, dlatego też wyliczenia nie różnią się dramatycznie od stanu faktycznego. Należy brać poprawkę na czynniki takie jak tempo wzrostu populacji, czy też problemy administracyjne pewnych obszarów, ponieważ mogą mieć one wpływ na końcowe statystyki. W związku z tym w dalszej części wpisu sprawdzimy, jaka jest liczba kobiet na świecie, ilu jest mężczyzn i kogo tak właściwie jest więcej.

Liczba kobiet na świecie

Liczba kobiet na świecie nie jest wartością stałą, a wpływ ma na nią wiele czynników. Nie jesteśmy w stanie dokładnie oszacować, ile jest kobiet na świecie, jednak są pewne badania, które dosyć precyzyjnie, o ile wykluczymy oczywiste czynniki, które mogą mieć negatywny wpływ na wyliczenia, odpowiadają nam na to pytanie. Na ten moment zakłada się, że na świecie żyje niecałe 8 miliardów ludzi, co jest dramatycznym skokiem w liczbach, zwłaszcza jeśli porównamy je z tymi z początku lat dwutysięcznych, kiedy to mówiło się o nieco ponad 6 miliardach osób. 

Według nieoficjalnych danych liczba kobiet na świecie jest nieco niższa niż liczby mężczyzn na świecie, ponieważ dane wskazują, że chłopców rodzi się więcej co jest tym spowodowane? Statystycznie jednak kobiety żyją dłużej, dlatego też różnica ta nie jest aż tak dramatyczna. Na świecie na ten moment żyje prawdopodobnie ponad 7 900 000 000 ludzi, z czego niecałe 50% to kobiety. Liczba ludzi na świecie szybko wzrasta, dlatego też warto jest założyć, że populacja przekroczy wkrótce 8 miliardów ludzi.

Ilu jest mężczyzn i kobiet na świecie?

Pytanie ilu jest mężczyzn na świecie, nie jest pytaniem, na które można odpowiedzieć dokładnymi danymi. Liczba kobiet i mężczyzn na świecie ciągle się zmienia, dlatego też można jedynie szacować przybliżone wartości procentowe. Wiadome jest, że na świecie najprawdopodobniej żyje niewiele mniej niż 8 miliardów ludzi, z czego około 50% to mężczyźni.

Na kontynentach takich jak Europa czy też Ameryka Północna, o wiele łatwiej jest zebrać dosyć dokładne dane, ze względu na to, że tamtejsza administracja o wiele lepiej rejestruje narodziny i śmierci zamieszkujących te tereny ludzi. Są jednak takie miejsca na świecie, jak chociażby Afryka, gdzie z wielu powodów trudno jest rejestrować zmiany w populacji; lub też Azja, gdzie liczba ludności rośnie zbyt szybko by prowadzić dokładne wyliczenia.

Kogo jest więcej na świecie – chłopaków czy dziewczyn?

Kiedy zaczynamy interesować się tym, jak wyglądają statystyki populacji, nietrudno jest zacząć zadawać sobie pytanie o to kogo jest więcej na świecie, chłopaków czy dziewczyn? Jako że uzyskanie dokładnych danych nie jest możliwe, możemy tylko zakładać, że dane, które mamy są wystarczające, jednak wszystko wskazuje na to, że na świecie na ten moment znajduje się więcej mężczyzn. 

Kiedy zadajemy sobie pytanie, kogo jest więcej na świecie, chłopaków czy dziewczyn, rozważyć musimy dwie ważne kwestie. Pierwszą z nich jest fakt, że według średnich statystyk rodzi się więcej chłopców; a drugą ważną kwestią jest to, że Kobiety żyją dłużej. Według obliczeń większe znaczenie ma jednak to, ile osób się rodzi, niż ile umiera, przyjęte jest więc, że choć nie są to wartości różniące się od siebie zbyt mocno, na świecie kobiet jest mniej niż mężczyzn.