Czy topola nadaje się do kominka? Sprawdź opinie na forum, ile kosztuje?

Czy topola nadaje się do kominka Sprawdź opinie na forum, ile kosztuje (1)

Wielkimi krokami zbliża się sezon grzewczy a wraz z nim potężne zawirowania i rodzące się pytania, które odnoszą się do tego, czym palić w tym sezonie zimowym? Oczywiście możliwości jest wiele, na łamach naszego serwisu opisywaliśmy różne surowce, w tym m.in. pellet drzewny, pellet z łuski słonecznika, ze słomy, czy chociażby ekogroszek czy miał węglowy. Oczywiście podane surowce opałowe charakteryzują się tym, że są drogie, a w chwili obecnej tona ekogroszku niekiedy przekracza kwotę 3000 złotych za tonę. Co w przypadku gospodarstw domowych, które potrzebują minimum 4-5 ton takiego opału do przetrwania zimy?

Taka sytuacja przyczynia się do tego, że coraz więcej osób dosłownie bierze słowa  „Trzeba w tej chwili palić wszystkim, poza oponami czy podobnymi szkodliwymi rzeczami, bo Polska musi być ogrzana” wypowiedziane przez Jarosława Kaczyńskiego prezesa PIS. W ten sposób powstaje wiele różnych zapytań, odnośnie drewna, które nadaje się do palenia. Jakiś czas temu opisywaliśmy to, czy jesion, grab i czeremcha nadaje się do palenia w kominku biorąc pod uwagę pojawiające się opinie na forum wielu osób, które przetestowały ten materiał drzewny. Jak sytuacja ma się w przypadku topoli do kominka, czy jest to odpowiedni surowiec?

Przede wszystkim warto mieć na uwadze fakt, że drewno opałowe w zdecydowanej mierze różni się od siebie nie tylko kalorycznością, czy spalanie, ale i również emitowanym ciepłem i długością spalania. Niektóre gatunki drzew dodatkowo wydzielają charakterystyczny zapach, niekiedy nieprzyjemny dla ludzkiego nosa. Nie ma wątpliwości, że tej zimy w gospodarstwach domowych pojawi się zdecydowanie więcej pieców, które są przeznaczone do opalania drewnem, w związku z tym postanowiliśmy Was przygotować na ewentualność, która jest związana z topolą do kominka. W dalszej części wpisu sprawdzimy nie tylko opinie pojawiające się na forum internetowym, ale i również przedyskutujemy sens palenia topolą w kominku. Dodatkowo sprawdzimy inny gatunek – topola osika, czy jest ona również dobra do kominka? Ile kosztuje m3 topoli i jaka jest jej dokładna cena na skupach?

Sprawdź również – Czy jesion nadaje się do kominka? Sprawdź opinie na forum, kaloryczność, jaka cena?

Topola do kominka – opinie na forum

W takim razie, co wskazują opinie na forum odnośnie stosowania topoli do kominka? Czy jest to dobry surowiec grzewczy, który nadaje się do palenia w kominku? Przede wszystkim udzielenie odpowiedzi na powyższe pytania staje się niekiedy skomplikowane, dlaczego?  Oficjalnie nie ma jakichkolwiek przeciwwskazań do tego, aby stosować topolę do kominka, wiele ekspertów wypowiedziało się na ten temat mówiąc jednogłośnie, że topola do kominka nadaje się do tego, aby ogrzać gospodarstwo domowe, jednak pojawia się jedno „ale”. Czy topola jest tak naprawdę dobrym drewnem do tego, aby opalać nim w kominku?

Przede wszystkim analizując szereg pojawiających się opinii na forum, zauważ można pewną zależność. Topola posiada jedną, wielką wadę. Chodzi tutaj o jej niezwykle niski poziom kaloryczności, co w rzeczywistości wpływa na to, że niezwykle szybko spala się w kominku, co przekłada się na uzyskiwaną wysoką temperaturę, ale jedynie w krótkim czasie. Opinie na forum odnośnie topoli do kominka wskazują, że jest to drewno „papierowe”, czyli trzeba bardzo często dokładać, żeby utrzymywać stosunkowo wysoką temperaturę w kominku.

Kolejną wadą topoli do kominka jest z pewnością to, że wydala w trakcie procesu spalania wiele dymu, co w konsekwencji przyczynia się nie tylko do osmolenia kanałów kominowych, ale i również samego kominka, a to w dalszym procesie wymaga częstszej pielęgnacji i usuwania smoły.

Czy topola nadaje się do kominka?

Do tej pory poznaliśmy wady topoli, jako surowiec stosowany do opalania w kominku. Zatem reasumując, czy topola nadaje się do kominka czy się nie nadaje, co wskazuje zdecydowana większość opinii, które pojawiają się na forum? Przygotowując tę publikację, dość mocno zwróciliśmy uwagę na wady i zalety topoli do kominka.

W odpowiedzi na pytanie, czy topola nadaje się do kominka, można  w jednoznaczny sposób odpowiedzieć, że tak, nadaje się, ponieważ jest to drewno nie tylko ekonomiczne i wyróżnia się niską ceną za metr m3, jest ono również ogólnodostępne w lasach, w związku z tym można go pozyskać na własną rękę. Z drugiej strony paląc topolą w kominku, należy mieć na uwadze fakt, że trzeba dość często dbać o sam kominek i komin – chodzi tutaj o częstsze inspekcję i usuwanie pozostałej smoły.

Sprawdź również – Czy grab nadaje się do kominka? Sprawdź opinie na forum, kaloryczność, jaka cena?

Czy topola osika jest dobra do kominka?

Jak jest w przypadku topoli osika, czy jest ona również tak, jak klasyczna topola dobra do kominka? W tym przypadku posłużymy się liczbami, przede wszystkim różne opinie pojawiające się na forum wskazują, że kaloryczność topoli wynosi koło 1400 kwh/mp (czyli mniej więcej 4,1 kwh/kg) a to w konsekwencji oznacza, że topola ma znacznie mniejszą kaloryczność niż klasyczna sosna. Mimo wszystko cena jest bardzo zachęcająco topoli osika do kominka.

Topola osika również posiada pewne zalety m.in.:

  • Podczas spalania wydziela bardzo jasny i przyjemny płomień.

  • W porównaniu do klasycznej topoli, topola osika ma pewne właściwości oczyszczające komin z nieprzyjemnej sadzy.

  • Jej spalanie jest ciche, a nie jak w przypadku większości drewna wydala skrzeczące odgłosy.

Ciekawostką odnośnie topoli osika jest również to, że wśród wielu drzew, jest jednym, jak nie najważniejszym gatunkiem pionierskim w polskich lasach.

Topola do kominka – cena, ile kosztuje 1 m3?

W takim razie, jaka jest cena i ile kosztuje m3 topoli do kominka w składach opałowych? Oczywiście warto pamiętać o tym, że najlepszym okresem do kupna drewna jest oczywiście wiosna i lato. Jak obecnie kształtują się ceny topoli do kominka? Obecnie należy pamiętać o tym, że cena opału wzrasta z miesiąca na miesiąc. Przeglądając ceny, jakie pojawiają się w składach opałowych zauważyć można to, że za metr m3 topoli do kominka należy zapłacić około 400-1000 złotych. Oczywiście różnica jest znacząca, cena najczęściej uzależniona jest od województwa i sezonowości drewna.