Czy brzoza nadaje się do kominka? Sprawdź opinie na forum, jaka cena?

Czy brzoza nadaje się do kominka Sprawdź opinie na forum, jaka cena (1)

Od kilku miesięcy trwa zagorzała walka o każdy surowiec opałowy przed zbliżającą się wielkimi krokami zimą. Wzrosty cen powodują, że coraz więcej osób szuka różnego rodzaju alternatywy, ponieważ ceny węgla i ekogroszku sięgają rekordowych kwot, a to niestety przyczynia się do tego, że surowiec ten staje się niedostępny dla coraz większej ilości osób. W gospodarstwach domowych coraz częściej instalowane są kominki, które posiadają system płaszcza wodnego, który jest odpowiedzialny za ogrzewanie całego budynku. Paliwem grzewczym stosowanym w kominkach jest przeważnie drewno, w związku z tym coraz częściej pojawiają się pytania, które odnoszą się do tego, jakie drewno nadaje się do kominka.

Jakiś czas temu opisywaliśmy na naszym portalu m.in. to, czy topola, jesion, czy grab nadaje się do rozpalania w kominku. Artykuły poświęcone były na omówienie kwestii związanymi z zaletami i wadami oraz kalorycznością poszczególnego drewna. W dzisiejszym wpisie skupimy swoją uwagę wokół brzozy do kominka, jakie zyskuje opinie na forum? Czy mokra brzoza nadaje się do palenia w kominku, czy warto używać brzozy? Jaka jest dokładna cena za m3 tego drewna? Na te i na wszystkie pozostałe pytania odpowiemy w dalszej części wpisu.

Sprawdź również – Czy jesion nadaje się do kominka? Sprawdź opinie na forum, kaloryczność, jaka cena?

Brzoza do kominka – opinie na forum

W takim razie, czy brzoza do kominka to dobry pomysł, co wskazują na temat palenia tym drewnem opinie pojawiające się na forum internetowym? W obecnych czasach coraz trudniej o surowiec grzewczy w dobrej cenie. Coraz więcej osób zastanawia się i poszukuje tańszych alternatyw, tych których nie stać na ekogroszek, węgiel czy chociażby pellet, wyszukuje drewno opałowe, w tym m.in. brzozę czy topole. Jednak zanim w ogóle podejmą decyzję o tym, czy zacząć przygodę z takim rodzajem drewna, poszukują odpowiedzi w opiniach, jakie pojawiają się na forum. Oczywiście forum to istna kopalnia, głównie rzetelnej wiedzy, ponieważ ludzie opisują zarówno wady, jak i zalety poszczególnych surowców grzewczych, jak jest w przypadku brzozy do kominka, czy to drewno nadaje się do palenia w kominku nawet kiedy jest mokre?

Na rzecz poniższego artykułu postanowiliśmy przeanalizować dostępna fora internetowe w poszukiwaniu opinii. Przede wszystkim w głównej mierze można natknąć się na wpisy, które odnoszą się do tego, że brzoza to drzewo liściaste, które chętnie jest stosowane do palenia w kominku. Brzoza należy do miękkich gatunków drzew, oczywiście jest to swego rodzaju wada, ponieważ brzoza dość szybko się spala. Brzoza charakteryzuje się tym, że  oddaje w trakcie spalania w kominku przyjemny dla oka płomień, nawet wtedy, kiedy to drewno jest mokre.

Kolejne pojawiające się opinie na forum odnoszą się również do tego, że brzoza najczęściej jest wykorzystywana w pierwszej fazie rozpalania w kominku, ponieważ niezwykle szybko to drewno łapie ogień, a co za tym oszczędzamy cenny czas by móc go wykorzystać na inne rzeczy.  Natomiast jeżeli chodzi o główne źródło opału, brzoza do kominka nie jest chętnie stosowana. Opinie jasno wskazują, że najlepsze drewno do kominka, jako główny opał to dąb i buk.

Czy brzoza nadaje się do kominka?

Zatem, czy brzoza nadaje się do kominka? Na podstawie powyższych opinii na forum, wskazuje się, że brzoza nadaje się do kominka, ale w głównej mierze jako rozpałka i do złapania ognia dla głównego opału. Oczywiście brzoza charakteryzuje się tym, że jest dostępna w niezwykle atrakcyjnej cenie, co za tym idzie, coraz więcej osób decyduje się, mimo częstego dokładania do kominka, aby wykorzystać brzozę, jako główny opał. Ciekawostką odnośnie brzozy do kominka jest również fakt, że najlepsze właściwości posiada sama kora brzozy. Podczas palenia brzozą zauważyć można również to, że oddaje ona bardzo nikłą ilość dymu, a co za tym idzie w przewodach kominowych osadza się zdecydowanie mniej substancji smolistych.

Sprawdź również – Czy topola nadaje się do kominka? Sprawdź opinie na forum, ile kosztuje?

Mokra brzoza do kominka

W sieci krąży wiele pytań, które odnoszą się do tego, czy mokra brzoza do kominka jest dobrym pomysłem? W odpowiedzi na to pytanie, postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej panującym opiniom w sieci i na forum, które jest poświęcone stricte ogrzewaniem domowym. Wiele osób testowało mokrą brzozę w kominku i odpowiedzi są jednoznaczne. Przede wszystkim mokra brzoza, mimo swojej nadmiernej wilgotności, bardzo szybko się rozpala w kominku. Dodatkowo wiele osób wspomina o tym, że mokra brzoza również szybko schnie wystawiona w suchym i wietrznym miejscu.

Brzoza do kominka – czy warto?

W takim razie, czy warto korzystać z brzozy do kominka? Na podstawie powyższych informacji możemy jednogłośnie odpowiedzieć na to pytanie, tak – warto korzystać z brzozy do kominka, ale głównie należy traktować ten surowiec, jak podpałkę. Chodzi tutaj m.in. o to, że bardzo szybko i równomiernie się rozpala, a co za tym idzie bardzo efektownie wygląda za szybką kominka, idealne na zimowe wieczory. Kolejną zaletą brzozy do kominka jest również to, że to drewno wykazuje właściwości, które przyczyniają się do tego, że pozostawia zdecydowanie mniej substancjo smolistych, niż w przypadku innego drewno opałowego.

Brzoza do kominka – cena, ile kosztuje m3?

Wiemy już, jakie pojawiają się opinie na forum odnośnie brzozy do kominka, kolejnym dość popularnym pytaniem jest również to ile kosztuje m3 brzozy pociętej do kominka? Przede wszystkim drewno, a w tym przypadku brzoza, jest zdecydowanie lepszym i tańszym rozwiązaniem niż klasyczny węgiel czy chociażby ekogroszek. Nic w tym dziwnego nie ma, że coraz większa ilość osób przechodzi z czarnego złota na drewno opałowe.

Pytając o cenę za m3 brzozy do kominka, przeanalizowaliśmy dokładnie pojawiające się oferty na różnych portalach ogłoszeniowych, w tym m.in. na OLX. Cena za m3 brzozy do kominka waha się w okolicach 350-550 złotych za m3. W sieci krążą również oferty nawet za 300 złotych, jednak są one bardzo szybko sprzedawane i są one wystawiane przez indywidualnych odbiorców.