Czy grab nadaje się do kominka? Sprawdź opinie na forum, kaloryczność, jaka cena?

Czy grab nadaje się do kominka Sprawdź opinie na forum, kaloryczność, jaka cena (1)

Drewno opałowe jest surowcem trochę lepiej dostępnym niż węgiel czy ekogroszek. Z tego powodu wiele osób decyduje się na zakup tego surowca, ponieważ muszą jakoś ogrzewać swoje domy podczas zimowych dni. 

Wiele osób w swoich domach posiada kominki, jednak nie często z nich korzystali, ponieważ jako główne źródło ciepła mieli zamontowane pompy ciepła bądź piece z podajnikiem. W dzisiejszych trudnych czasach lepiej jest rozpalić w kominku, doprowadzając ciepło do najważniejszych pomieszczeń, w których najczęściej spędzacie czas. 

Jednak jak każdy wie, nie wszystkie rodzaje drewna nadają się do kominka. Czasami możecie narobić więcej szkód niż ciepła podczas palenia w kominku nieodpowiednim drzewem. Jeżeli dopiero rozpoczynacie swoją przygodę z kominkiem, warto sprawdzić, jaki rodzaj drewna będzie odpowiednim surowcem. 

Z tego względu w poniższym artykule sprawdzamy, czy grab nadaje się do kominka. Przedstawimy opinie na forach o grabie do kominka, przedstawiamy także, jaką grab ma kaloryczność. Dodatkowo zdradzamy, jaka jest cena za grab do kominka. 

Sprawdź również – Czy czeremcha nadaje się do kominka? Sprawdź opinie na forum, jaka cena?

Czy grab nadaje się do kominka?

Znalezienie odpowiedniego drewna do kominka nie jest trudnym zadaniem, wystarczy, że sprawdzicie, które rodzaje drzewa nadają się do palenia w tym urządzeniu. Kominek jest przez niektóre osoby nazywany problematycznym narzędziem dającym ciepło. Naszym zdaniem takie komentarze są niesprawiedliwe, ponieważ kominek niesie wiele dobrego. Jeżeli będziecie używali odpowiedniego drewna do kominka, żadne problemy nie będą występowały. 

Pojawiają się pytania, czy grab nadaje się do kominka. Ten surowiec jest coraz częściej spotykany w miejscach oferujących sprzedaż drzewa kominkowego. Nie wszyscy znają parametry oraz oddziaływanie grabu w kominku, dlatego warto sprawdzić, jak grab wypada podczas testów. 

Na samym początku przypominamy, że grab nie jest tak znany, jak dąb czy buk. Jednak dla wszystkich osób, które zastanawiają się, czy grab nadaje się do kominka, odpowiadamy, że tak, z całą pewnością grab jest dobrym surowcem opałowym do kominka. 

Grab do kominka – opinie na forum

Chcemy dokładnie sprawdzić drewno, jakim jest grab, z tego powodu przedstawiamy opinie z forum, które udało się nam znaleźć. Rekomendacje wystawiane przez osoby, które już obcowały z grabem w kominku będą najwiarygodniejszym źródłem informacji. 

Jak podają opinie na forach o grabie do kominka, jest to jakościowo dobry surowiec, posiada bardzo dobre parametry, wartość opałowa jest na wysokim poziomie. Dodatkowo grab nie uwalnia czarnych osadów podczas palenia, dzięki czemu wasza szyba będzie, dłużej czyta. 

Grab jako materiał opałowy jest rekomendowany przez wiele osób, ponieważ opinie na forach potwierdzają, że pali się bardzo długo dlatego, że jest twardym rodzajem drewna. Dodatkowo proces żarzenia jest dłuższy niż w przypadku np. jesionu. Wiele osób wspomina, że w przeszłości używali innych drzew i zauważali pewne problemy, po zmianie na drewno grab jakość palenia została podniesiona, kominek dłużej jest czysty. 

Ilość popiołu nie jest duża, oczywiście jak to przy paleniu drewnem, popiół jest zauważalny, jednak nie są to jakieś duże ilości. Z całą pewnością jest go mniej niż przy paleniu innymi rodzajami drewna. 

Grab do kominka – kaloryczność 

Fakt, że grab jest bardzo dobrym surowcem do kominka, zaspokaja ciekawość zainteresowanych osób, jednak nie całkowicie. W tym momencie pojawiają się pytania, jaka jest kaloryczność grabu do kominka. Te wartości są bardzo ważne, ponieważ potwierdzają oddawane ciepło. 

Sprawdzając kaloryczność grabu do kominka, jesteśmy pod wrażeniem. Oczywiście spodziewaliśmy się, że grab jest wartościowym opałem, jednak liczby podawane przez producentów mówią same za siebie. 

Kaloryczność grabu do kominka jest na wysokim poziomie, głównie poprzez jego twardość, ponieważ w drzewach tak określa się wartość opałową, im twardsze drewno tym kaloryczność wyższa. 

Co ważne grab pod względem kaloryczności jest porównywany do dębu czy buka, które uchodzą za bardzo dobre drewna kominkowe. 

Grab posiada kaloryczność na poziomie 2200 kWh/ mp. 

Taki wynik pozwala na określenie grabu mianem najlepszego drewna do kominka. 

Sprawdź również – Sosna do kominka – czy to dobry pomysł?

Grab do kominka – cena

Znając już wszystkie właściwości oraz parametry grabu do kominka, pora na sprawdzenie ceny tego surowca. Wiele osób podejrzewa, że poprzez tak dobre właściwości oraz najwyższą kaloryczność, ponieważ grab pozycjonuje się na pierwszym miejscu, jest on bardzo drogi. 

Prawda jest jednak trochę inna, grab nie jest najtańszym surowcem, jednak jego cena nie należy do rekordowo wysokich. Jeżeli będziecie chcieli kupić metr grabu do kominka, cena będzie w granicach ok. 900 złotych. Dla porównania cena za dąb to 920 złotych, a buk wyceniony jest na taką samą kwotę, czyli 900 złotych, jednak jego wartości opałowe są trochę mniejsze, ponieważ kaloryczność buku to 2100 kWh/ mp.