Jak wyglądają domowe sposoby usuwania pni i korzeni drzew?

Domowe sposoby na usuwanie pnia i korzeni (2)

Powolnymi krokami zbliżamy się do okresu, w którym przystąpimy do wykonywania prac porządkowych w obrębie naszego ogrodu. Dla wielu z nas prace pielęgnacyjne zazwyczaj kojarzone są m.in. z przycinką, koszeniem trawnika, czy chociażby usuwaniem pni drzew, wykorzystując tym samym domowe sposoby na usuwanie pnia i korzeni.

Sprawdź również – Stihl MS 261 opinie

Przede wszystkim po wykonaniu cięcia drzew, czy krzewów najczęściej pojawia się problem z pniem, który wbrew pozorom jest bardzo uciążliwy, ale i również niezwykle ciężki do usunięcia. Oczywiście zdecydowana większość osób pozostawia temat związany z usunięciem pnia drzewa i korzeni na później, z kolei inni próbują go samodzielnie wykopać, albo i nawet wyrąbać siekierą. Niekiedy rozmiary takiego pnia są olbrzymie i mechaniczne sposoby zawodzą na usuwanie pni drzew.

Najczęściej trudność występuje w przypadku takich pni jak dąb, czy akacja. W ten sposób powstało wiele domowych sposobów na usuwanie pnia i korzeni bez większych problemów. W dalszej części wpisu sprawdzimy, jak wyglądają takie domowy sposoby, jak usunąć korzenie starych drzew, czy warto korzystać ze środków niszczących korzenie drzew, jak działa żywa grzybnia do rozkładu pnia drzew i czy warto wypalić korzeń drzewa? Na te i wszystkie inne pytania odpowiemy w dalszej części wpisu.

Domowe sposoby na usuwanie pnia i korzeni 

W takim razie, jakie wymienia się domowe sposoby na usuwanie pnia i korzeni drzew, czy krzewów? Przede wszystkim zanim przystąpimy do omówienia środków oraz preparatów, które są wykorzystywane do usuwania starych korzeni i pni, omówimy najprostsze domowe sposoby na usuwanie pnia i korzeni. 

1.      Pierwszy domowy sposób na usuwanie pnia i korzeni jest wykorzystanie spożywczej saletry amonowej. Przed przystąpieniem do wykonania czynności związanej z naniesieniem tej substancji na pień, czy korzeń drzewa w pierwszej kolejności wykonujemy otwór w takim pniu, bądź korzeniu po starym drzewie. Ten domowy sposób zaliczany jest do jednych z najpowolniejszych, ale i najbezpieczniejszych sposobów na usunięcie pnia i korzenia. Najczęściej proces ten może potrwać do 3 lat.

2.      Drugi domowy sposób na usuwanie pnia i korzeni drzew to najpowszechniejsza metoda, czyli wykopanie takiego pnia, bądź korzeni. Czynność ta podyktowana jest tym, że należy być odpowiednio tego przygotowanym. Dodatkowo jest to działanie czasochłonne i wymagające, jednak mamy pewność, że wykopiemy całą strukturę pnia w 100%. Jeżeli nie chcemy wykonać tego samodzielnie, warto wynająć koparkowego, koszt takiej usługi waha się w okolicach 200-400 złotych,

3.      Domowy sposób na usunięcie pnia, czy korzeni drzew to wykorzystanie pojazdu, który posiada zamontowany hak holowniczy. Oczywiście taka czynność jest podyktowana pewnym ryzykiem i jest to niebezpieczny domowy sposób.

4.      Na forach internetowych, wpisując zapytanie o domowy sposób wiele osób podpowiada, aby wykorzystać do usunięcia korzeni, czy pni preparatu, jakim jest Roundup. Oczywiście z takimi środkami należy być ostrożnym, w związku z tym jest to domowy sposób, do którego należy podejść z przymrużeniem oka.

5.      Warto również skorzystać z frezarek do pni drzew, jest to o tyle bezpieczny sposób, że taka usługa niszczy całkowicie pień drzewa, jednak jest to czasochłonne i wymagające odpowiedniej maszyny domowy sposób.

W dalszej części wpisu sprawdzimy, jak usunąć korzenie starych drzew, jakie pojawiają się środki niszczące korzenie drzew, czy żywa grzybnia to dobry pomysł, a następnie sprawdzimy, jak wypalić stare korzenie drzew i pnia.

Jak usunąć korzenie starych drzew?

W takim razie, jak usunąć korzenie starych drzew, jakie jeszcze pojawiają się sposoby mechaniczne i czy warto stosować w tym celu preparaty? Dość ciekawym sposobem tego, jak usunąć korzenie starych drzew jest to, aby odkopać w znaczący sposób taki pień, a następnie wykonać cięcie na głębokości około 6-7 cm poniżej warstwy gleby wierzchniej. Po tej czynności wykonuje się kilka, a nawet kilkanaście otworów, całość zakopujemy, najlepiej dość wilgotną glebą i wykonujemy tradycyjny kopiec z ziemi nad takim pniem starego drzewa.

Taki sposób na usunięcie korzeni stary drzew polega na tym, że w wykonanych wcześniej otworach pojawiają się grzyby, pasożyty oraz inne żywe organizmy, które przyczynią się do tego, że korzenie i pień starego drzewa zostanie usunięty. Efekty mogą być już widoczne nawet po pierwszym roku, przede wszystkim warto sprawdzić, czy taki pień i korzenie zmurszały.

Środek niszczący korzenie drzew

Czy warto korzystać z gotowych środków do niszczenia korzeni drzew i krzewów? Warto pamiętać o tym, że przedstawione powyżej metody, które dotyczą głównie usuwania mechanicznego pni i korzeni drzew nie zawsze mogą zostać wykorzystane i są możliwe do realizacji, dodatkowo domowe sposoby na usunięcie pnia i korzeni nie zawsze się sprawdzają. W związku z tym warto zastanowić się nad środkami niszczącymi korzenie drzew, a nawet pojawiają się żywe grzybnie do rozkładu pni drzew.

Oczywiście ceny takich środków niszczących korzenie drzew nie należą do tanich preparatów. Do najpopularniejszych środków zaliczyć można preparaty bogate w azotany, które przyczyniają się do korzystne rozwoju i namnażania się żywych organizmów. Pomimo ceny, takie środki do usuwania pni i korzeni drzew charakteryzują się wysoką skutecznością.

Żywa grzybnia do rozkładu pni drzew

Co warto wiedzieć nt. żywej grzybni do rozkładu pni drzew? Jeżeli masz problem z takimi elementami, jak kora, twarde korzenie czy niezniszczalne pnie drzew z pewnością warto sięgnąć po żywą grzybnię do rozkładu pni drzew. Przede wszystkim takie preparaty posiadają w swoim składzie specjalny szczep grzybni – Peniophora Gigantea. Wadą takiej żywej grzybni do rozkładu drzew jest to, że nie nadają się one do pni i korzeni świerków. Z pozostałymi pniami żywa grzybnia bez problemu sobie poradzi.

W jaki sposób zastosować żywą grzybnię do rozkładu pni drzew? W tym celu do odpowiedniego rozrostu grzybni potrzebna jest wilgoć, którą można stworzyć poprzez systematycznie podlewanie określonych korzeni bądź pni. Niewykonywanie tej czynności może wiązać się z zerową skutecznością, ponieważ w ten sposób zaszuszymy żywą grzybnię.

Naturalny nawóz do usuwania pni drzew

Jakie pojawiają się naturalne nawozy, dzięki którym możemy usunąć pień drzewa, czy usunąć stare korzenie drzew? Przeglądając i analizując dostępne oferty oraz opinie użytkowników na forum, najczęściej recenzje wskazują to, że najlepszy naturalny nawóz do usuwania pni drzew jest wykorzystanie nawozu, który powstaje w obornikach. Tak, jak w przypadku saletry amonowej, wykonujemy otwory na korzeniach bądź pniu, a następnie zasypujemy takim naturalnym nawozem pień drzewa i zasypujemy tworząc kopiec z ziemi.

Jak wypalić korzeń drzewa?

Czy warto zajmować się paleniem tych elementów, jak wypalić korzeń drzewa? Pomysłów na usunięcie starych korzeni drzew czy pni jest wiele, do jednych z nich zaliczyć można również wypalanie.

Jak zatem wypalić korzeń drzewa? Najprostszym sposobem jest zrobienie ogniska w miejscu, w którym takie elementy występują, ognisko podtrzymujemy najdłużej jak się da, po to, aby w pełni wypalić najtwardsze elementy pnia i korzeni.