Wielokrotnie wybierając się w góry, dotykamy wiele pięknych kwiatów, drzew, krzewów. Uwodzą nas swoim wyglądem oraz zapachem. Niejednokrotnie, wspinając się na szczyt wzniesienia górskiego, zastanawiamy się, co czeka na nas na samej górze. I nagle zapierający dech w piersiach widok. Cała masa kwiatów, krzewów, które nie są naruszone przez człowieka.
Mamy świadomość, że nie rosną tam bez powodu. Wszystkie pełnią swoją indywidualna funkcje w środowisku. Jednak nie tylko w swoim naturalnym otoczeniu rośliny są ważne. Wielokrotnie nie mamy, aż takiej wiedzy na ich temat, żeby zorientować się, która z nich odgrywa ważna funkcje w medycynie. Wiele roślin, które mijamy nawet na spacerze w parku, mogą być świetną alternatywą dla sklepowych suplementów diety.
Lecznicze działanie wolno rosnących roślin znali doskonale nasi dziadkowie. My z kolei sięgamy po dostępne w aptekach suplementy diety. Jedną z takich roślin jest arnika górska i arcydzięgiel litwor. W dzisiejszym artykule przedstawimy Wam tę roślinę oraz jej działanie. Dodatkowo sprawdzimy, jakie ma właściwości, jak wygląda jego uprawa, jakie ma zastosowanie, i gdzie można kupić sadzonki.
Spis treści
Arnika górska – jakie ma właściwości?
W takim razie, jakimi właściwościami charakteryzuje się arnika górska? Cudowne właściwości ziół w dzisiejszych czasach zostały niestety zapomniane. Nasi przodkowie, odeszli a wraz z nimi cenna wiedza o dobroczynnym działaniu wielu roślin. Sprawdźmy zatem, jakie właściwości ma arnika górska.
Arnika zawiera wiele cennych składników, w tym właściwości. W kłączach tej rośliny znajdują się garbniki, żywice i olejki eteryczne. Z kolei w kwiatach znajdują się między innymi takie składniki, jak olejki eteryczne, flawonoidy, fitosterole, karotenoidy, saponina i wiele innych. Przede wszystkim mnoga ilość składników mineralnych zawartych w arnice górskiej dobroczynnie działa na nasze zdrowie, a jej właściwości są dobrym sposobem na poprawę naszego zdrowia.
Jako pierwsze i najczęściej wymieniane właściwości arniki górskiej to przyśpieszenie gojenia ran. Arnika pobudza układ nerwowy, działa rozkurczowo, rozszerza naczynia wieńcowe i obniża ciśnienie krwi. Kolejne niezastąpione właściwości arniki górskiej to działanie antyseptyczne, antybakteryjne i przeciwzapalne oraz przyczynia się do tego, że zmniejsza obrzęk i jego bolesność. Arnika górska świetnie poradzi sobie z siniakami, czyrakami, owrzodzeniami a w kosmetyce jako złoty środek na sińce pod oczami.
Jak sami widzicie, właściwości arniki górskiej są liczne, niektóre pewnie są dla nas zaskoczeniem. Zobaczmy, jakie jest zastosowanie arniki górskiej.
Arnika górska – sprawdzamy zastosowanie
Dzięki całej masie dobroczynnych właściwości arnika górska ma szerokie zastosowanie w medycynie domowej, farmakologii, jak i kosmetyce. Domowe zastosowanie arniki to napary, służące do leczenia nieżytu pokarmowego, w wysuszonej formie, jako herbatki poprawiające trawienie. Zastosowanie arniki górskiej w farmakologii to maści przeciwzapalne, przeciwobrzękowe oraz łagodząc ból.
Za pomocą tych maści możemy z powodzeniem walczyć z owrzodzeniami skóry, oparzeniami I i II stopnia, ukąszeniami owadów, zapaleniami i owrzodzeniami jamy ustnej i dziąseł, przy zapaleniach ścięgien, stawów i nerwów. Zastosowanie arniki górskiej w kosmetyce z pewnością zainteresuje Panie. Najczęściej stosuje się arnikę górską w kremach do cery naczyniowej.
Dzięki swoim właściwościom wykorzystywane są też w preparatach dedykowanych do skóry borykającej się trądzikiem różowatym. Preparaty z arniką sprawdzą się w walce z każdą formą cellulitu, a najlepiej u osób zmagających się z nasilonym obrzękiem. Bezspornie możemy przyznać, że arnika górska jest cudem natury. Zobaczmy czy jest możliwa jej samodzielna uprawa.
Arnika górska – jak wygląda uprawa?
Jak wygląda uprawa arniki górskiej? Arnika górska to piękna górska roślina. Pochodzi ze wzgórz Ameryki Północnej i Europy. Jej pierwotne pochodzenie wpływa na jej uprawę. Arnikę górską uprawia się z ogromną cierpliwością, jej nasiona bardzo długo wzrastają. Sadzimy ją w glebie piaszczystej, na stanowisku z dostępem dużej ilości światła słonecznego. Dobrze sprawuje się w ogrodach skalnych, razem z innymi niskimi bylinami.
Przy wyższych krzewach wzrost arniki górskiej może być zaburzony. Uprawiając arnikę górską najłatwiej rozmnażać, jest ja przez kłącza (zgrubiały, podziemny pęd rośliny wieloletniej, rosnący poziomo pod powierzchnią gleby, służący do przytwierdzania rośliny do podłoża). Czekanie na pełny wzrost z nasion jest bardzo długi, a efekty mogą być niezadowalające. Może warto byłoby zacząć uprawę arniki górskiej z sadzonek?
Arnika górska – gdzie kupić sadzonki?
Gdzie kupić sadzonki arniki górskiej? Sadzonki arniki górskiej możemy kupić w sklepach internetowych oraz w sklepach ogrodniczych. Takie rozwiązanie jest korzystniejsze dla nas, kiedy dążymy do wspaniałych wzrostów arniki górskiej.
Koszt sadzonek arniki górskiej nie jest duży, więc mamy kolejną korzyść. Cena sadzonek oscyluje się w granicach 10 złotych. Arnika potrzebuje pełnego słońca i wilgotnej, przepuszczalnej, bogatej w próchnicę ziemi. Zadbajmy o takie warunki, aby nasze sadzonki arniki górskiej wzrosły piękne i zdrowe. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pozwolił Wam poznać fenomenalne właściwości tej małej roślinki.