Arcydzięgiel litwor – uprawa, właściwości, sadzonki, cena

Arcydzięgiel litwor - uprawa, właściwości, sadzonki, cena

Bieg, stres, nerwy, praca w dużych korporacjach, natłok obowiązków, to wszystko sprawia, że żyjemy w coraz większym napięciu i negatywnych emocjach. Próbujemy ratować się suplementami diety, które są dostępne w aptekach, a nawet drogeriach. Pojawia się zatem pytanie, czy taka suplementacja jest wystarczająca i bezpieczna dla naszego zdrowia?

Każdy, jednogłośnie przyzna, że nasza dieta, jest przepełniona przetworzoną żywnością, co sprawia, że powinniśmy uważać na dodatkowe substancje. Zdecydowanie powinniśmy sięgać po naturalne środki, które możemy dostać w sklepach zielarskich lub samodzielne zbierać. To drugie rozwiązanie jest najlepszą opcją zadbania o nasze zdrowie, ale kto z nas ma na to czas. 

Całe szczęście mamy jeszcze naturalne sklepy zielarskie. W tych miejscach otrzymamy fachową pomoc w doradztwie najlepszych dla nas ziół, jak i prawidłowe stosowanie. Przeszukując półki sklepów zielarskich, z pewnością zainteresuje nas roślina pod nazwą arcydzięgiel litwor i tymianek. Brzmi ciekawie prawda? Ta magiczna roślina niesie nam wiele korzyści. Sprawdźmy zatem, jakie właściwości ma arcydzięgiel, jak się go uprawia oraz jaka jest jego cena, jak wyglądają sadzonki i wysiew. 

Arcydzięgiel litwor – właściwości 

W takim razie, jakie właściwości posiada arcydzięgiel litwor, i jak wygląda uprawa tej rośliny? Arcydzięgiel litwor, nazywane również dzięglem litworem, anielskim zielem, archanielski korzeń. Pachnie intensywnie, jak ziołowy cukierek. Arcydzięgiel litwor to zioło i popularny składnik nalewek. Jest ogrodowym gigantem.

Nazwa sama nas przyciąga. Właściwości arcydzięgla litwor dosłownie zaskakują. Surowcem leczniczym arcydzięgla są jego owoce, korzeń oraz kwiaty. Jest bardzo znanym, objętym ochroną ziołem. Jakie jeszcze posiada właściwości? Arcydzięgiel litwor posiada wiele właściwości lekarskich. Stosowany jest w problemach z układem pokarmowym, jako środek na wrzody żołądka, niestrawność czy pobudzenie apetytu, przy bólach reumatycznych, ale również w nerwicy czy bezsenności. 

Arcydzięgiel litwor - uprawa, właściwości, sadzonki, cena

Właściwości arcydzięgla litwor z dużym powodzeniem, może zastąpić nam sklepowe suplementy diety. Popadając w zachwyt nad wartościami arcydzięgla litwor, sprawdźmy, jak wygląda jego uprawa. 

Arcydzięgiel litwor – jak wygląda uprawa?

Co warto wiedzieć nt. uprawy tej rośliny? Podejmując decyzję o samodzielnej uprawie arcydzięgla litwor, powinniśmy zapoznać się z jego wymaganiami. Roślina najlepiej czuje się w pełnym słońcu lub w półcieniu, w miejscu lekko osłoniętym od wiatru. W związku z tym najlepiej sadzić ją przy płotach albo w okolicach zabudowań. 

Gleba do uprawy arcydzięgla litwor musi być żyzna, pełna składników odżywczych. Niedopuszczalna jest uprawa arcydzięgla litwor w mało urodzajnej ziemi. Dodatkowo musi być dobrze nawodniona oraz przepuszczalna. Zobaczmy, jak wygląda wysiew nasion, kiedy powinniśmy zacząć siew, aby cała uprawa miała sens. 

Arcydzięgiel litwor – jak wykonuje się wysiew?

Co warto wiedzieć nt. wysiewu arcydzięgla litwor? Arcydzięgiel litwor cechuje się bardzo szybkim wzrostem nasion. Pierwsza data wysiewu arcydzięgla litwor przypada na kwiecień. Wysiew arcydzięgla litwor musi być płytki, ponieważ krótko kiełkuje. Drugą datą dla wysiewu arcydzięgla litwor jest lipiec-sierpień. 

Ten termin jest trochę łatwiejszy, ponieważ nasiona przed siewem wymagają stratyfikacji, czyli przechłodzenia nasion. W kwietniu powinniśmy włożyć je do lodówki. Na jesień temperatura powietrza sama się tym zajmie. Spójrzmy, jak wygląda siew z sadzonek.

Arcydzięgiel litwor – sadzonki 

Mając dosyć dużą wiedzę na temat zioła arcydzięgiel litwor, poznajmy drugą metodę wysiewu. Pojawia się możliwość wybrania siewu arcydzięgla litwor z sadzonek. Zdecydowanie ta opcja jest lepsza dla zabieganych osób. 

Arcydzięgiel litwor - uprawa, właściwości, sadzonki, cena

Sadzonki arcydzięgla litwor możemy kupić w wielu sklepach ogrodniczych. Najkorzystniejszym momentem siewu sadzonek jest okres między lipcem, a październikiem. Ciekawe, jaka jest cena tego anielskiego korzenia?

Arcydzięgiel litwor – jaka cena?

W takim razie, jaka jest cena arcydzięgla litwor? Cudowny środek, złoty lek, anielskie ziele. Nazwa sama w sobie kryje ogromną wartość. Jednak jaka jest cena arcydzięgla litwor? Mogłoby się wydawać, że tak wspaniałe, mające tyle leczniczych właściwości nasiona będą drogie. 

Jesteśmy jednak w błędzie. Cena arcydzięgla litwor, w zależności od ilości nasion zaczynają się od 3,60 zł do 3,80 zł. Sadzonki Arcydzięgla litwor, również możemy kupić w niskich cenach zaczynających się od 8,30 zł. Najwyższa cena sadzonki arcydzięgla litwor to 15 zł. 

Mamy nadzieję, że nasz artykuł a temat tego anielskiego zioła pomoże Wam podjąć decyzję o zdrowym i naturalnym trybie życia.