Żółty pająk – ogrodowy, łąkowy, w Polsce, w domu, w czarne paski

Żółty pająk - ogrodowy, łąkowy, w Polsce, w domu, w czarne paski (1)

W Polsce żyje ponad 820 różnych gatunków pająków, z których tylko dwa nie posiadają jadu. Wszystkie pozostałe gatunki posługują się swoimi trującymi wydzielinami, aby upolować swoje ofiary, jednakże nie stanowią one zagrożenia dla ludzi, a jedynie dla bezkręgowców. 

W zasadzie większość pająków w Polsce jest zbyt słaba, aby przebić się przez naszą skórę, co oznacza, że są one całkowicie nieszkodliwe dla człowieka. Mimo, że istnieją pewne gatunki pająków, które mogą wydawać się nieco nieprzyjemne dla nas, to jednak ich obecność w naszym kraju jest niewielka i nie ma potrzeby panikować. W skrócie, większość pająków w Polsce to całkowicie nieszkodliwe stworzenia, a tylko kilka z nich może wywoływać nieprzyjemne odczucia u ludzi, ale z pewnością nie są one powodem do paniki.

Sprawdź również – Pędraki chrabąszcza majowego – czym zwalczyć, jaki oprysk zastosować?

Żółty pająk łąkowy

W Polsce żyje wiele gatunków pająków, w tym również dziewięć gatunków krzyżaków z rodzaju Araneus, które są znane i pospolite w naszym kraju. Najbardziej znanym z nich jest krzyżak ogrodowy, którego łatwo rozpoznać dzięki białemu rysunkowi w kształcie krzyża na odwłoku. Krzyżak łąkowy, z kolei, jest mniej znanym, ale równie pospolitą odmianą pająka. Jest to duży pająk, którego można spotkać na terenach trawiastych. Jego pajęczyny są pokaźnych rozmiarów, ale sam pająk zwykle ukrywa się w czatowni, aż do momentu, gdy coś wpadnie w jego sieć.

Charakterystyczną cechą krzyżaka łąkowego jest jego wyjątkowo gruby i kulisty odwłok. Samica może dorastać nawet do 2 cm długości, a jej ciało ma mocną budowę. Ubarwienie odwłoka jest bardzo zmienne, ale zawsze posiada rysunek składający się z czterech jasnych plamek, układających się w kształt trapezu. Często można również zauważyć coś w rodzaju krzyża, ale wygląda on zdecydowanie inaczej niż u krzyżaka ogrodowego. Samce są znacznie mniejsze, dorastają do około 1,2 cm długości i mają delikatniejszą budowę ciała. Ich ubarwienie jest zwykle żółtawe, a nogi i przedplecze szarawe z czarnymi plamami.

Krzyżaki łąkowe są pająkami nie groźnymi dla człowieka, choć nie zawsze cieszą się popularnością ze względu na swoje rozmiary i wygląd. Warto jednak zauważyć, że pełnią one ważną rolę w ekosystemie, eliminując szkodniki i pomagając w utrzymaniu równowagi w przyrodzie.

Sprawdź również – Chrabąszcze w Polsce – skąd się biorą, po co są, czy są niebezpieczne?

Żółty pająk ogrodowy

Tygrzyk to charakterystyczny gatunek pająka, którego trudno pomylić z innymi. Samica może osiągać długość około 25 mm i charakteryzuje się srebrzystym włosem na głowotułowiu oraz czarnymi poprzecznymi prążkami na jaskrawożółtym odwłoku, co sprawia, że przypomina trochę osę. Samiec natomiast jest mniej barwny i łatwiej go pomylić z innymi pająkami. Gody odbywają się latem, a samce, które są znacznie mniejsze od samic, często padają ofiarą po zakończeniu zalotów.

Tygrzyk buduje całkiem sporej wielkości sieć, wyróżniającą się charakterystycznym zygzakowatym wzmocnieniem biegnącym przez jej środek. Pająk ten jest bardzo pracowity i potrafi zbudować nową sieć w ciągu godziny. Poluje tylko na owady z rzędu prostoskrzydłych i ważki, które są stosunkowo duże, a na posiłek w swojej sieci czeka zawieszony do góry nogami.

Tygrzyk paskowany występuje na ciepłych, nasłonecznionych i wilgotnych łąkach, gdzie można go spotkać w dość dużym zagęszczeniu. Jest to rzadkość wśród pająków, gdyż większość z nich prowadzi samotny tryb życia. Pająk ten potrafi wprawić swoją sieć w szybkie drganie, co sprawia, że staje się niewidoczny.

Podobnie jak inne pająki, tygrzyki podróżują wraz z prądami powietrznymi przy pomocy wypuszczanej na wiatr nitki pajęczej, ale robią to wiosną, kiedy wychodzą z kokonów. Warto pamiętać, że tygrzyk jest jadowity, ale działanie jadu nie stanowi zagrożenia dla zdrowia człowieka, a pająk zachowuje się na tyle łagodnie, że ukąszenie jest bardzo mało prawdopodobne.

Żółty pająk w domu

Kątnik domowy to rodzaj pająka z rodziny lejkowcowatych, który jest powszechnie spotykany w Polsce. Choć wielu ludzi boi się tych stworzeń i próbuje się ich pozbyć, kątniki są w rzeczywistości bardzo pożyteczne. Nie przenoszą również niebezpiecznych chorób, więc nie ma powodu do niepokoju.

W Polsce występuje kilka gatunków kątników, a wszystkie są kosmopolityczne, co oznacza, że można je spotkać na większości kontynentów z wyjątkiem Antarktydy. Kątniki domowe są także synantropijne, co oznacza, że przystosowały się do życia w środowisku zmienionym przez człowieka.

Najczęściej spotykanym gatunkiem kątnika domowego w domach jest kątnik domowy mniejszy (Tegenaria domestica) oraz kątnik domowy większy, który wcześniej należał do rodzaju Tegenaria artica, ale został przeklasyfikowany do rodzaju Eratigena w 2013 roku. Podobne zmiany dotyczyły również kątnika olbrzymiego, który występuje w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej.

Kątnik domowy mniejszy charakteryzuje się gładkim karapaksem z czarnymi liniami, które tworzą niedokończone “X”, oraz bardzo owłosionymi odnóżami. Jak wskazuje nazwa, najczęściej buduje swoje pajęczyny w kątach, gdzie kopuluje i poluje na ofiary. Pająk ten osiąga wielkość około 1-1,2 cm.

Podsumowując, kątniki domowe są nie tylko bezpieczne, ale również bardzo pożyteczne. Pomagają w kontrolowaniu populacji innych owadów i nie przenoszą chorób, więc nie ma powodu do paniki. Jeśli jednak chcemy pozbyć się kątników z domu, powinniśmy to robić ostrożnie i bez użycia szkodliwych dla środowiska metod.

Sprawdź również – Chrabąszcz majowy – larwa, sposoby na zwalczanie, forum

Żółty pająk w Polsce

Tygrzyk paskowany to pająk, którego jad wywołuje podobne objawy do ukąszenia osy. Jednak po ukąszeniu może pojawić się jedynie miejscowe zaczerwienienie i swędzenie, albo także opuchlizna i ból w miejscu, gdzie pająk wbił swoje zęby jadowe. Ten gatunek pająka ma charakterystyczne ubarwienie przypominające tygrysa, zamieszkuje różne środowiska, takie jak łąki, ogrody, zboża, krzewy owocowe oraz brzegi zbiorników wodnych. Tygrzyk paskowany zwykle żywi się owadami, takimi jak motyle, muchy i inne.