Pędraki chrabąszcza majowego – czym zwalczyć, jaki oprysk zastosować?

Pędraki chrabąszcza majowego - czym zwalczyć, jaki oprysk zastosować (1)

Temat szkodników nie jest nowy dla żadnego ogrodnika, czy to profesjonalisty czy zwykłego amatora. Niewielu jest szczęściarzy, którzy nigdy nie mieli do czynienia z różnego rodzaju plagami, chorobami czy owadami, które atakowały nie tylko pojedyncze rośliny, ale całe uprawy. Każde takie utrudnienie jest niezwykle ciężką sprawą, ponieważ czasem ciężko jest rozpoznać problemy, które dotykają naszych roślin, przez co nie zawsze wiemy, w jaki sposób powinniśmy je zwalczać. 

Z chorobami może być łatwiej niż ze szkodnikami, bo mają one swoje cechy charakterystyczne, jak naloty na liściach czy korze, ale kiedy za nasze krzewy, kwiaty i warzywa zabierają się szkodniki, nie zawsze wiemy jak do tego podejść. Czasem pasożyty są kompletnie niewidoczne, a jeśli nie wiemy, gdzie szukać, może nas to słono kosztować. 

W takich sytuacjach warto jest sprawdzić, jakie są najczęstsze przyczyny danych problemów, by móc chociaż podjąć próbę walki. W Polsce mamy wiele szkodników, które atakują rośliny, zwłaszcza w ciepłe miesiące; są jednak pewne gatunki, które odpowiedzialne są za wyjątkowo dużą liczbę przypadków. Jednym z nich jest chrabąszcz majowy, a dokładniej jego pędraki. Są one zmorą ogrodników, a zwalczanie ich nie jest łatwym procesem, dlatego są one bardzo groźne. Nie można się dziwić temu, z jakim zapałem próbują się ich pozbyć fani ogrodnictwa, kiedy dopadnie ich ta uciążliwa plaga. W Internecie na szczęście można znaleźć wiele informacji na temat sposobów, które często są skuteczne, kiedy próbujemy się pozbyć problemu jakim są pędraki chrabąszcza majowego.

Chrabąszcz majowy – larwa

Larwa chrabąszcza majowego jest niezwykle szkodliwa, a skutki jej działania mogą być bardzo opłakane. Chrabąszcze majowe wychodzą z ziemi najczęściej właśnie w maju, po czym rozpoczynają żer. Po kilku tygodniach intensywnego objadania się, ponownie chowają się w glebę, gdzie składają jaja, z których po jakimś czasie wylęgają się pędraki.  Na początku swojego życia nie są bardzo groźne, żyją płytko w ziemi, pożywiając się martwymi tkankami roślinnymi. 

Jednak wraz ze wzrostem, rośnie też ich apetyt i po około roku od wylęgnięcia, wchodzą głębiej w ziemię, gdzie zaczynają żerować na korzeniach. Ich apetyt osiąga swój szczyt w trzecim roku ich życia, a w czwartym zaczynają się one przepoczwarzać, więc okres ich żeru trwa o wiele krócej. Larwy chrabąszcza majowego pożywiają się na korzeniach i często doprowadzają do obumarcia całych roślin.

Sprawdź również – Chrabąszcz majowy – larwa, sposoby na zwalczanie, forum

Larwy chrabąszcza majowego w trawie – jak zwalczyć?

Wiele osób, które ten problem dotknął, zastanawia się nad tym jak zwalczyć larwy chrabąszcza majowego w trawie, by ochronić swoje rośliny i efekty pracy. Przede wszystkim, powinniśmy zadbać o to, by owady te nie mogły się rozmnażać w większych ilościach, co pomoże nam w kolejnych latach. Dorosłe osobniki możemy zrzucać z drzew, a potem pozbywać się ich na różne sposoby. Niestety, to jak zwalczyć larwy chrabąszcza majowego w trawie nie jest już tak proste. 

Jeśli szkodników nie ma dużo, możemy próbować przekopywać ziemię, by wyrzucić larwy na powierzchnię, gdzie zazwyczaj szybko giną. Jednak, jeżeli plaga, z którą się mierzymy jest bardzo intensywna, mogą nam pomóc tylko odpowiednie, silne środki owadobójcze.

Oprysk na larwy chrabąszcza majowego

Oprysk na larwy chrabąszcza majowego jest bardzo dobrym środkiem w walce z nimi. Takie produkty zazwyczaj działają szybko, a ich efekty widać gołym okiem. Jeżeli używamy dobrego, godnego zaufania środka, niewykluczone, że uda nam się pozbyć uciążliwej plagi niemal w 100%. Kiedy chcemy kupić oprysk na larwy chrabąszcza majowego, pierwszym miejsce, w które zajrzymy powinien być dobrze zaopatrzony sklep ogrodniczy. 

Niewykluczone, że tamtejsi pracownicy będą w stanie doradzić jak najbardziej skuteczne produkty, które zajmą się naszym problemem raz dwa. Można takich oprysków szukać także w Internecie, gdzie porównać doświadczenia możemy z wieloma osobami, które doświadczyły podobnych problemów. Niektóre strony internetowe zajmują się sprzedażą takich środków, często w cenach o wiele bardziej przystępnych niż w sklepach stacjonarnych.

Sprawdź również – Chrabąszcze w Polsce – skąd się biorą, po co są, czy są niebezpieczne?

Czym zwalczać larwy chrabąszcza majowego?

Napotykając tak poważny problem, najważniejszym pytaniem, które możemy zadać jest to, czym zwalczać larwy chrabąszcza majowego. Na rynku dostępne jest wiele odpowiednich do tego zadania środków, jednak nie wszystkie zawsze się sprawdzają; mowa zwłaszcza o przypadkach, kiedy dręcząca nas plaga jest bardzo duża i uciążliwa. Na wielu forach internetowych poleca się konkretne środki, które są sprawdzone i dla wielu są najlepszą metodą na radzenie sobie z takim problemem. Warto jest wybierać produkty, które mają dobre opinie wśród internautów lub/i są polecane przez specjalistów. Jeżeli nie uda nam się zwalczyć plagi, możemy być zmuszeni by poszukać profesjonalnej pomocy.