Chrabąszcze w Polsce – skąd się biorą, po co są, czy są niebezpieczne?

Chrabąszcze w Polsce - skąd się biorą, po co są, czy są niebezpieczne (1)

Kiedy w powietrzu czuć pierwsze powiewy wiosny, a natura zaczyna budzić się do życia, normalnym jest, że oczekujemy pewnych zjawisk, które są nieodłączną częścią życia w cieplejszych miesiącach. Niektóre z tych zjawisk witamy z otwartymi ramionami – owoce na krzewach i drzewach, wyjazdy nad morze czy jezioro, lub też wygrzewanie się na słońcu. Niestety, nie wszystkie zjawiska związane z wiosną czy latem są dla nas pozytywne, a niektóre zwyczajnie męczące i irytujące – a wszechobecne owady są tego najlepszym przykładem. 

W ciągu ciepłych pór roku musimy męczyć się z gryzącymi komarami, żądlącymi pszczołami i osami, kąsającymi muchami, albo z ogrodowymi szkodnikami, które utrudniają życie zwłaszcza tym, którzy posiadają własne uprawy, małe czy duże. By zrozumieć szkodniki, a także by dowiedzieć się jak się z nimi rozprawić – lub też czy w ogóle powinniśmy to robić – musimy rozpoznać z jakim gatunkiem owada mamy do czynienia. Wiele osób w swoich ogrodach często znajduje chrabąszcze, toteż to właśnie one często stają się obiektami ciekawości. Chrabąszcze w Polsce są bardzo zróżnicowane, nie można więc zakładać, że każdy z ich gatunków jest groźny. Dzięki internetowi możemy dowiedzieć się wszystkich niezbędnych informacji na temat gatunków chrabąszczy, które występują w Polsce, oraz nauczyć się je rozpoznawać.

Sprawdź również – Chrabąszcz majowy – larwa, sposoby na zwalczanie, forum

Największe chrabąszcze w Polsce

Największe chrabąszcze w Polsce to ciekawe zagadnienie, zwłaszcza jeśli bierzemy pod uwagę to, że obecny właściciel tego tytułu, jest także naszym największym rodzimym owadem. Największe chrabąszcze w Polsce to gatunek Lucanus cervus, szerzej znany jako jelonek rogacz. 

Ten niezwykły owad jest bardzo rzadki, a jego największe osobniki mogą osiągać nawet do 7,5 cm długości. Jak w wielu przypadkach wśród tych owadów, samce są większe od samic, czasem nawet podwójnie. Larwy jelonka rogacza osiągają do 10 cm długości. Nie sposób pomylić tego chrabąszcza z żadnym innym, głównie dzięki jego charakterystycznym rogom, które sięgają nawet 1/3 jego rozmiaru.

Czy chrabąszcze są niebezpieczne?

Pytanie o to czy chrabąszcze są niebezpieczne, jest ważne przede wszystkim dla alergików, którzy są szczególnie narażeni na negatywne skutki ugryzień czy użądleń. W Polsce możemy spotkać wiele gatunków chrabąszczy, można więc założyć, jak się okazuje słusznie, że jakaś część z nich może być niebezpieczna. Szkody, które wyrządzają te owady znajdziemy przede wszystkim w ogrodach i sadach, gdzie ich larwy żerują na ich liściach i korzeniach, często niszcząc krzewy i drzewa. 

Chrabąszcze są zatem niebezpieczne głównie dla naszych upraw, jednak nie powinniśmy zakładać, że tylko dla nich. Większość gatunków tych owadów nie stanowi dla nas zagrożenia, może co najwyżej nas zirytować, są jednak chrabąszcze, które są niebezpieczne, a nawet bardzo groźne. Występująca w Polsce Oleica Krówka, zawdzięczająca swoją nazwę wydzielającej przez siebie substancji, może okazać się sporym zagrożeniem. Owad ten pokryty jest wydzieliną zawierającą silnie trującą substancję, kantarydynę, która w pewnych ilościach jest śmiertelna dla człowieka. Na szczęście, te chrabąszcze nie produkują jej na tyle dużo, by nam zagrozić, ale powinniśmy być z nimi ostrożni.

Po co są chrabąszcze?

Zadając pytanie po co są chrabąszcze, często mamy nadzieję, że mogą być przydatne lub pożyteczne; że nie tylko szkodzą, ale mogą też w czymś pomóc, być może przepędzić inne, mniejsze szkodniki takie jak mszyce, lub może pozbywają się pewnych grzybów, które zagrażają roślinom, ale niestety. Chrabąszcze nie są pożytecznymi stworzeniami i zazwyczaj szkodzą, zamiast pomagać. To, po co są chrabąszcze stanowi temat debaty wśród ogrodników, którzy mogą zmagać się z ich atakami. Wyjątkowo szkodliwe larwy często zabijają rośliny, zwłaszcza młode drzewa, toteż Internet pełen jest artykułów o tym jak się ich pozbyć oraz jak zaradzić temu problemowi.

Sprawdź również – Chrabąszcz czerwcowy – forum, larwa, co robi, zwalczanie, czy gryzie?

Skąd się biorą chrabąszcze?

 Często zdarza się, że nie widzimy żadnych znaków, że w naszych ogrodach możemy spotkać szkodniki, a kiedy szefa i krzew zaczynają obumierać i niszczeć, czasem może być już za późno by rozwiązać ten problem. Chrabąszcze pojawiają się niespodziewanie, rozwijają w niewidocznych dla nas miejscach i to, dlatego właśnie trudno jest z nimi walczyć. Skąd zatem biorą się chrabąszcze? Samice tych owadów składają jaja pod ziemią, w trudno dostępnych miejscach, a te często kilku centymetrowe szkodniki mogą rozwijać się w niej nawet przez lata. 

Dorosłe osobniki nie żyją długo, czasem w okolicach kilku tygodni, ale larwy mogą szkodzić nam przez długie miesiące, a nawet lata. To skąd biorą się chrabąszcze jest sednem problemu, ponieważ jeżeli nie znajdziemy ich siedliska, nie sposób będzie poradzić sobie ze zwalczaniem ich. Warto jest pamiętać, że różne gatunki mają inne sposoby na przetrwanie, dlatego jeżeli chcemy rozprawić się ze szkodnikiem, powinniśmy go dokładnie zidentyfikować.