Ekogroszek z węgla brunatnego – opinie na forum, parametry, kaloryczność, cena

Ekogroszek z węgla brunatnego - opinie na forum, parametry, kaloryczność, cena (2)

W obecnym czasie wiele mówi się o tym, że czeka nas, wraz z mieszkańcami całej Europy, jedna z najtrudniejszych zim we współczesnej historii kontynentu. Wpłyną na to nie tylko przewidywania meteorologów, ale przede wszystkim rosnące w zawrotnym tempie ceny surowców, ściśle związane z trwająca od ponad pół roku rosyjską agresją na Ukrainę.

W powyższej sytuacji, wiele osób coraz częściej szuka alternatyw opałuu tradycyjnego czyli drewna, węgla czarnego i brunatnego. Jedną z najtańszych i najpopularniejszych źródeł opału stanowi ekogroszek. Czy ekogroszek z węgla brunatnego pozostaje opcją wartą rozważenia? Jakie są opinie na forum jego temat jako alternatywnego źródła opału? Odpowiedzi na te, a także inne pytania znajdują się poniżej.

Czy węglem brunatnym można palić w piecu na ekogroszek?

Czy warto zdecydować się na ekogroszek z węgla brunatnego? Czy można palić nim w piecu? Jakiego rodzaju piec jest odpowiedni do palenia ekogroszkiem? Technika palenia ekogroszkiem może zaoszczędzić nam sporo pieniędzy. Jego niska cena, jak również fakt, iż ekogroszek jest znacznie lżejszy sprawia, iż objętościowo zyskujemy go więcej. Producenci zapewniają, iż wystarczy odpowiedni piec (zwykły, kaflowy, miałowy) i wyliczenie zapotrzebowania na sezon cieplny, aby łatwo zaoszczędzić pieniądze, a także zapewnić sobie ciepły dom na nadchodzące miesiące.

Ekogroszek z węgla brunatnego jest łatwo dostępnym towarem, a już niewielka ilość popiołu zapewni komfortowe użytkowanie i ciepły dom. Wiele osób wskazuje również na jego nieinwazyjny sposób pozyskiwania, a także fakt, iż jest on polecany w wielu państwach Unii Europejskiej.

Sprawdź również – Węgiel brunatny – opinie na forum, zastosowanie, czy można palić w piecu?

Ekogroszek z węgla brunatnego – opinie na forum

Czy w takim razie warto zdecydować się na ekogroszek z węgla brunatnego, co wskazują pojawiające się opinie użytkowników na forum? Na forum cały czas pojawiają się nowe opinie na jego temat. Warto pamiętać, iż rynek w kraju, a także za granicą proponuje szeroką gamę gatunków ekogroszku, jednak największą popularnością w ostatnim czasie cieszy się właśnie ekogroszek z węgla brunatnego. Ten rodzaj ekogroszku cechuje się dosyć wysoką kalorycznością, a także atrakcyjną dla klienta ceną.

Według kupujących, pozostaje on nadal jedną z lepszych propozycji dla tych, którzy poszukują produktu w niskiej cenie. Analizując dostępne na forum opinie można wywnioskować, iż obok zwolenników ekogroszku z węgla brunatnego pojawiają się również przeciwnicy wskazujący m.in. na problem z sadzą czy pyłem po paleniu ekogroszkiem w piecu.

Ekogroszek z węgla brunatnego – parametry

Palenie w piecu ekogroszkiem ma wiele zalet. Jest on ekologiczną alternatywą dla innych rodzajów paliwa dostępnych obecnie na rynku. Jakie są zatem jego parametry? Charakteryzuje się stosunkowo niższą wartością opałową. Wynika to wprost z budowy chemicznej ekogroszku z węgla brunatnego, jak również z wysokimi zawartościami popiołu oraz wilgoci.

Jakie parametry powinien mieć więc dobry ekogroszek? Im wyższa będzie jego wartość opałowa, tym lepiej. W sklepach dostępne są różne rodzaje ekogroszku, dopasowane do potrzeb różnych klientów. Ekogroszek z węgla brunatnego na sezon jesienny powinien mieć odpowiednio niższą wartość opałową od ekogroszku zakupionego na sezon zimowy.

Sprawdź również – Węgiel brunatny a kamienny – różnice, kaloryczność, zastosowanie, który lepszy?

Ekogroszek z węgla brunatnego – kaloryczność 

Zatem jak kalorycznym rodzajem paliwa jest ekogroszek z węgla brunatnego? Jest on stosunkowo kalorycznym materiałem opałowym. Oszacowano, iż wartość średniokalorycznego ekogroszku wynosi pomiedzy 24 a 26 MJ/kg, zaś w przypadku ekogroszku klasy premium kaloryczność może wynieść nawet do 29 MJ/kg.

Ważne jest, aby pamiętać, że prezentowane przez producentów rodzaje ekogroszku mają różną kaloryczność, spalanie oraz wydajność. Przed zakupem warto przeczytać szczegółowe informacji znajdujące się na stronach producentów, zanim zdecydujemy się na zakup.

Gdzie kupić ekogroszek z węgla brunatnego?

Odpowiadając na to pytanie nie trzeba szukać daleko. Obecnie na rynku znajdziemy wielu sprzedawców ekogroszku z węgla brunatnego. W tej chwili najtaniej możemy kupić ekogroszek z polskich kopalni – bezpośrednio lub za pośrednictwem sprzedawców internetowych. 

Ekogroszek z węgla brunatnego jest bardzo łatwo dostępnym towarem. Pamiętaj, aby kupować ekogroszek jedynie ze sprawdzonych źródeł! Takim sposobem zagwarantujesz sobie świetnej jakości towar od sprawdzonego dostawcy.

Ekogroszek z węgla brunatnego – cena

A więc jaka jest cena za tonę ekogroszku z węgla brunatnego? Cena ekogroszku jest niezwykle istotna, gdyż to ona czyni go tak atrakcyjnym źródłem opału. Ubiegłej zimy cena ekogroszku z węgla brunatnego z tonę wynosiła w granicach od 500 do 700 zł. jednak od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę cena tego surowca, jak i wszystkich innych, znacznie urosła.

W trzecim kwartale tego roku cena za tonę ekogroszku oscyluje w granicach od 1 900 do nawet 3 500 zł. Mimo tego, ekogroszek z węgla brunatnego pozostaje stosunkowo tanim surowcem opałowym. Co w połączeniu z jego powszechną dostępnością oraz stosunkowo wysoką kalorycznością czyni go wyjątkowo atrakcyjnym surowcem opałowym.