Wapnowanie gleby jest, jak się okazuje, najpopularniejszy, a zarazem największym zabiegiem pielęgnacyjnym, spośród wszystkich dostępnych, które przyczyniają się do zwiększenia jakości gleby. Wapnowanie gleby, inaczej mówiąc jest to proces, w którym stosuje się różne gatunki nawozów wapniowych, przede wszystkim taki proces ma na celu to, aby odkwasić glebę. Dodatkowo taki proces odpowiada za poprawienie jej właściwości fizycznych, biologicznych i chemicznych, tak jak ma to miejsce w przypadku perlitu ogrodniczego. W związku z tym, dlaczego wapnowanie gleby jest tak istotne? Jakie warzywa nie lubię procesu wapnowania gleby? Na te i inne pytania odpowiemy w dalszej części wpisu.
Na czym polega wapnowanie gleby?
W takim razie, na czym polega wapnowanie gleby? Tak, jak już wcześniej wspomnieliśmy, wapnowanie gleby najczęściej polega na tym, aby stosować nawozy zawierające w swoim składzie wysoką zawartość wapnia w celu zmiany odczynu gleby z kwaśnego, na lekko kwaśny, a zarazem zwiększenia jej jakości. Na czym jeszcze polega wapnowanie gleby? Przede wszystkim w cudzysłowie można rzec, że skutkiem ubocznym tego procesu jest to, że dochodzi do poprawy struktury gleby oraz jakości próchnicy. Jest to niezastąpiony i niezwykle istotny sposób na stworzenie optymalnych warunków rozwoju roślin, warzywom, które uprawiasz. Należy jednak uważać z wapnowaniem gleby, ponieważ nie wszystkie rośliny to lubią. W dalszej części wpisu wyjaśnimy, jakie warzywa nie lubią wapnowania gleby.
Na czym polega wapnowanie gleby? Zanim jednak przejdziemy do udzielenia odpowiedzi na to pytanie, pragniemy wyjaśnić i przedstawić kilka zasad, którymi należy się kierować podczas ustalania ilości potrzebnego nawozu. Główną zasadą jest kierowanie się wcześniej przeprowadzoną analizą laboratoryjną. W tym celu próbka do analizy laboratoryjnej powinna zebrana być z powierzchni ziemi, jednak nie większej niż tej, która nie przekracza 4 ha. Należy też pamiętać o tym, aby warunki przyrodnicze, były do siebie zbliżone. O czym jeszcze należy pamiętać podczas wapnowania gleby? Poniżej zamieszczamy główne zasady:
- Przede wszystkim nawozu wapniowego nie powinno stosować się na mokrą glebę;
- należy pamiętać o tym, aby warunki atmosferyczne były sprzyjające: czyli powinno być sucho i bezwietrznie;
- po wykonaniu wapnowania gleby, nawozy wapniowe powinny być wymieszane z glebą bezpośrednio po ich nawożeniu;
- jeżeli chodzi o nawozy tlenkowe, powinny one być stosowane na gleby ciężkie;
- w przypadku, gdy występuje gleba lekka i torfowa, nie wymaga się stosowania nawozów w formie tlenkowej, ponieważ w ten sposób mogą zniszczyć one całą strukturę. Do gleb tego rodzaju najlepiej jest stosować wolno działające nawozy lub wapniaki mielone.
Mamy nadzieję, że powyższe zasady i wskazówki wspomogą Was w wykonaniu prawidłowego procesu wapnowania gleby. W dalszej części wpisu wyjaśnimy, kiedy należy wykonać wapnowanie gleby, i sprawdzimy, jakie warzywa nie lubią wapnowania gleby?
Sprawdź również – Pomidor – owoc czy warzywo? Do jakiej grupy zalicza się pomidory? Wikipedia
Kiedy należy wykonać wapnowanie gleby?
W takim razie, kiedy należy wykonać wapnowanie gleby? Istotnym punktem prawidłowo wykonanego procesu wapnowania gleby jest obranie właściwego terminu, jaki wybierze się na ten zabieg. Kiedy należy wykonać wapnowanie gleby? Z uwagi na fakt, o którym wcześniej wspomnieliśmy, i to, że powinny panować warunki suche i bezwietrzne, to najlepszym możliwym termin na wapnowanie gleby jest okres letni. Tuż po zebraniu i zwiezieniu plonów. Dlaczego jest to najlepszy termin na to, aby wykonać wapnowanie gleby? Chodzi tutaj o to, że wtedy pojawia się możliwość komfortowego i skutecznego wymieszania wapna z glebą. Oczywiście okres jesienny też jest dobrą porą do tego rodzaju czynności. Jednak pod warunkiem, że nie stosujesz obornika lub gnojowicy. Co warto jeszcze wiedzieć o wapnowaniu gleby? Jakie warzywa nie lubią wapnowania gleby? Pamiętaj też o tym, że efekty nie są od razu widoczne. Najlepsze rezultaty możesz dostrzec mniej więcej po 1-3 latach od wykonania zabiegu wapnowania gleby. W poniższym zestawieniu przedstawimy różne rodzaje odczynów gleby:
- silnie kwaśny – pH do 3,5;
- bardzo kwaśny – pH 3,5 – 4,5;
- kwaśny – pH 4,6–5,5;
- lekko kwaśny – pH 5,6–6,5;
- obojętny – pH 6,6–7,2;
- zasadowy – pH ponad 7,2.
Jakie warzywa nie lubią wapnowania gleby?
W takim razie, jakie warzywa nie lubią wapnowania gleby? Wracamy do tematu, który powinien zainteresować nas wszystkich. Zarówno rolników, amatorów ogrodnictwa jak i miłośników przydomowych ogrodów. W związku z tym musimy odpowiedzieć na pytanie, jakie warzywa nie lubią wapnowania? Zdecydowana większość warzyw najlepiej rozwija się w glebie o odczynie lekko kwaśnym oraz neutralnym. Należy jednak pamiętać o tym, że nie w każdym przypadku tak jest. Jakie warzywa nie lubią wapnowania gleby? Przede wszystkim wapnowania gleby nie lubią jednak takie warzywa jak pomidor, marchew, groch, koper ogrodowy, kukurydza, cebula, burak ćwikłowy, ogórek oraz seler. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest uprawianie tego rodzaju warzyw dopiero trzy lata po odstaniu i wapnowaniu gleby.
Wapnowanie gleby jest w wielu przypadkach konieczne, i po prostu nie ma innego wyjścia niż wykonanie tego procesu. Bierze udział m.in. w odbudowie mikroflory środowiska glebowego. Dodatkowo tym samym przyczynia się do najlepszego rozwoju systemu korzeniowego uprawianych roślin. Warto jednak pamiętać o tym, że niektórych warzyw nie należy sadzić zaraz po zabiegu. Wszystko będzie bowiem miało wpływ na jakość i wielkość późniejszych zbiorów.