Perlit ogrodniczy – właściwości, zastosowanie, ile kosztuje?

Perlit ogrodniczy - właściwości, zastosowanie, ile kosztuje

Przeważająca część roślin, aby rosnąć, muszą mieć odpowiedni dostęp do światła, poziom wilgoci i potrzebne składniki odżywcze do rozwijania się. Przede wszystkim światło zapewnia słońce, z kolei składniki odżywcze dostarczają nam środki chemiczne w postaci nawozów, kompostu, obornika, natomiast wilgoć, to powstająca woda, która pochodzi z naturalnych opadów lub konewki. Aby jednak podłoże odpowiednio magazynowało niezbędną wodę, w tym przypadku ziemię warto wzbogacić o perlit ogrodniczy. 

Czym jest perlit ogrodniczy do kwiatów? Właściwości perlitu ogrodniczego pozwalają na skuteczną uprawę kwiatów, drzew, krzewów innych roślin doniczkowych. Zobacz, jaki perlit do kwiatów wybrać i w jakich proporcjach mieszać go z ziemią. Dodatkowo w dalszej części wpisu sprawdzimy właściwości tego materiału, jak wygląda perlit ogrodniczy, jaka jest jego cena, i odpowiemy, jak stosować perlit w uprawach.

Czym jest perlit do kwiatów?

W takim razie, czym jest perlit ogrodniczy do kwiatów? Perlit to materiał, który często jest stosowany przez ogrodników. Przede wszystkim perlit jest materiałem naturalnym i obojętnym chemicznie. Co to znaczy? Chodzi tutaj o to, że perlit powstaje w rezultacie przetwarzania glinokrzemianów wulkanicznych – z kolei te przy wysokiej wysokiej temperaturze (która wynosi przeważnie ok. 900-1000 stopni Celsjusza) są mielone, a następnie spiekane. W tym całym zachodzącym procesie, z perlitu ogrodnicze do kwiatów wyparowuje całkowicie woda, a także wszystkie inne gazy, w ten sposób materiał uzyskuje porowatą, szorstką strukturę przypominającą gąbkę. Perlit dość chętnie jest wykorzystywany w trakcie uprawy papryki

Perlit ogrodniczy - właściwości, zastosowanie, ile kosztuje

Perlit ogrodniczy przeważnie jest stosowany przez ogrodników w celu polepszenia warunków powietrznych gleby oraz zwiększania jakości pH. Przez ogrodników wykorzystywany jest zarówno przy uprawach szklarniowych, jak i doniczkowych. W dalszej części wpisu przedstawimy, jak wygląda perlit ogrodniczy, jakie ma właściwości, jaka jest jego cena, ile kosztuje i jak stosować go w uprawach roślin.

Jak wygląda perlit?

Tak właściwie, jak wygląda perlit? Struktura perlitu ogrodnicze najczęściej określana jest, jako niepozorną i niczym niewyróżniający się materiał. Przede wszystkim perlit ogrodniczy i jego właściwości, charakteryzują się niezwykle drobnymi granulkami, których najczęściej średnica nie przekracza więcej niż 7 mm. Perlit ogrodniczy do kwiatów można poznać po szarych kulkach, które najczęściej występują w nieregularnej strukturze. Co warto jeszcze wiedzieć nt. perlitu ogrodniczego, i jakie właściwości posiada? Ile kosztuje, jaka jest jego cena? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu.

Jakie zastosowanie ma perlit ogrodniczy – właściwości materiału

W takim razie, jakie zastosowanie ma perlit ogrodniczy, i czym charakteryzują właściwości tego materiału? Przede wszystkim perlit ogrodniczy do kwiatów i roślin stosuje się najczęściej, jako mieszankę do użyźnienia i zwiększenia jakości pH gleby. Przez ogrodników jest najczęściej doceniany za możliwości i właściwości magazynowania i oddawania wody. Te właściwości sprawiają, że gleba nie ulega całkowitemu wysuszeniu, a rośliny, które zawierają perlit ogrodniczy, mogą z niej łatwiej czerpać wodę i niezbędne składniki odżywcze.

Perlit ogrodniczy - właściwości, zastosowanie, ile kosztuje

Materiał ogrodniczy, czyli perlit do kwiatów jest również często wykorzystywany, jako spulchniacz, a także napowietrzacz podłoża do roślin, i nie tylko. W praktyce chodzi o to, że minerał kwarcowy, z czego składa się perlit, umożliwia otrzymywanie korzeniom zdecydowanie większej ilości tlenu, a przez polepsza się znacznie jakość uprawy. Perlit wykorzystać można także do rozmnażania wegetatywnego, bezglebowej uprawy roślin i warzyw szklarniowych i przydomowych. Jakimi jeszcze właściwościami charakteryzuje się perlit ogrodniczy?

Reasumując dotychczasowe informacje, wykorzystanie perlitu w uprawach pozwala m.in. na takie funkcje, jak:

  • zachowanie odpowiedniej sterylności podłoża,
  • oferuje ona również zróżnicowaną granulację (która najczęściej wynosi od 3 do 7 mm), przez co perlit ogrodniczy niezwykle dobrze nadaje się do uprawy różnych roślin,
  • charakteryzuje się bardzo wysoką absorpcją wody (wynosi ona aż do około 48%);
  • bardzo skuteczne właściwości buforujące,
  • zdolności stabilizujące, a to wszystko dostępne w przyzwoitej cenie.

Ile kosztuje perlit?

W takim razie, ile kosztuje perlit ogrodniczy do kwiatów? Perlit ogrodniczy to materiał powszechnie dostępny – kupić można go praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym, markecie budowlanym, bądź w zwykłych sklepach. Ile kosztuje perlit ogrodniczy? Jego największą zaletą jest jednak nie tylko ogólnodostępna powszechność, ale i również niska cena. Średnio za standardowy 20 litrowy worek, ogrodnicy najczęściej płacą od 18 do 28 złotych za worek. Jeszcze taniej można nabyć perlit ogrodniczy, jeżeli wybierze się worek o znacznie większej pojemności, wtedy cena w przeliczeniu na kilogram będzie wyjątkowo niższa.

Jak stosować perlit w uprawach?

W jaki sposób stosować perlit ogrodniczy w trakcie uprawy roślin? Perlit ogrodniczy można stosować w uprawach amatorskich, profesjonalnych oraz w trakcie upraw doniczkowych. Amatorzy najczęściej mogą po niego sięgnąć, przygotowując podłoże dla roślin pokojowych, balkonowych, czy ogrodowych uprawianych najczęściej w zwykłych donicach i pojemnikach ogrodniczych. 

Chcąc wymieszać perlit ogrodniczy z glebą, i zwiększyć jego jakość, należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji. Zalecane w tym przypadku jest to, aby materiał ten stanowił nie więcej niż przeważnie 20% objętości całego podłoża gleby. Zachowanie tych proporcji jest niezwykle ważne, ponieważ zbyt duża ilość perlitu ogrodniczego może przyczynić się do tego, że obniży się jakość gleby danej rośliny.