Perlit ogrodniczy – właściwości, zastosowanie, ile kosztuje?

Przeważająca część roślin, aby rosnąć, muszą mieć odpowiedni dostęp do światła, poziom wilgoci i potrzebne składniki odżywcze do rozwijania się. Przede wszystkim światło zapewnia słońce, z kolei składniki odżywcze dostarczają nam środki chemiczne w postaci nawozów, kompostu, obornika, natomiast wilgoć, to powstająca woda, która pochodzi z naturalnych opadów lub konewki. Aby jednak podłoże odpowiednio magazynowało niezbędną wodę, w tym przypadku ziemię warto wzbogacić o perlit ogrodniczy. 

Czym jest perlit ogrodniczy do kwiatów? Właściwości perlitu ogrodniczego pozwalają na skuteczną uprawę kwiatów, drzew, krzewów innych roślin doniczkowych. Zobacz, jaki perlit do kwiatów wybrać i w jakich proporcjach mieszać go z ziemią. Dodatkowo w dalszej części wpisu sprawdzimy właściwości tego materiału, jak wygląda perlit ogrodniczy, jaka jest jego cena, i odpowiemy, jak stosować perlit w uprawach.

Czym jest perlit do kwiatów?

W takim razie, czym jest perlit ogrodniczy do kwiatów? Perlit to materiał, który często jest stosowany przez ogrodników. Przede wszystkim perlit jest materiałem naturalnym i obojętnym chemicznie. Co to znaczy? Chodzi tutaj o to, że perlit powstaje w rezultacie przetwarzania glinokrzemianów wulkanicznych – z kolei te przy wysokiej wysokiej temperaturze (która wynosi przeważnie ok. 900-1000 stopni Celsjusza) są mielone, a następnie spiekane. W tym całym zachodzącym procesie, z perlitu ogrodnicze do kwiatów wyparowuje całkowicie woda, a także wszystkie inne gazy, w ten sposób materiał uzyskuje porowatą, szorstką strukturę przypominającą gąbkę. Perlit dość chętnie jest wykorzystywany w trakcie uprawy papryki

Perlit ogrodniczy - właściwości, zastosowanie, ile kosztuje

Perlit ogrodniczy przeważnie jest stosowany przez ogrodników w celu polepszenia warunków powietrznych gleby oraz zwiększania jakości pH. Przez ogrodników wykorzystywany jest zarówno przy uprawach szklarniowych, jak i doniczkowych. W dalszej części wpisu przedstawimy, jak wygląda perlit ogrodniczy, jakie ma właściwości, jaka jest jego cena, ile kosztuje i jak stosować go w uprawach roślin.

Jak wygląda perlit?

Tak właściwie, jak wygląda perlit? Struktura perlitu ogrodnicze najczęściej określana jest, jako niepozorną i niczym niewyróżniający się materiał. Przede wszystkim perlit ogrodniczy i jego właściwości, charakteryzują się niezwykle drobnymi granulkami, których najczęściej średnica nie przekracza więcej niż 7 mm. Perlit ogrodniczy do kwiatów można poznać po szarych kulkach, które najczęściej występują w nieregularnej strukturze. Co warto jeszcze wiedzieć nt. perlitu ogrodniczego, i jakie właściwości posiada? Ile kosztuje, jaka jest jego cena? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu.

Jakie zastosowanie ma perlit ogrodniczy – właściwości materiału

W takim razie, jakie zastosowanie ma perlit ogrodniczy, i czym charakteryzują właściwości tego materiału? Przede wszystkim perlit ogrodniczy do kwiatów i roślin stosuje się najczęściej, jako mieszankę do użyźnienia i zwiększenia jakości pH gleby. Przez ogrodników jest najczęściej doceniany za możliwości i właściwości magazynowania i oddawania wody. Te właściwości sprawiają, że gleba nie ulega całkowitemu wysuszeniu, a rośliny, które zawierają perlit ogrodniczy, mogą z niej łatwiej czerpać wodę i niezbędne składniki odżywcze.

Perlit ogrodniczy - właściwości, zastosowanie, ile kosztuje

Materiał ogrodniczy, czyli perlit do kwiatów jest również często wykorzystywany, jako spulchniacz, a także napowietrzacz podłoża do roślin, i nie tylko. W praktyce chodzi o to, że minerał kwarcowy, z czego składa się perlit, umożliwia otrzymywanie korzeniom zdecydowanie większej ilości tlenu, a przez polepsza się znacznie jakość uprawy. Perlit wykorzystać można także do rozmnażania wegetatywnego, bezglebowej uprawy roślin i warzyw szklarniowych i przydomowych. Jakimi jeszcze właściwościami charakteryzuje się perlit ogrodniczy?

Reasumując dotychczasowe informacje, wykorzystanie perlitu w uprawach pozwala m.in. na takie funkcje, jak:

  • zachowanie odpowiedniej sterylności podłoża,
  • oferuje ona również zróżnicowaną granulację (która najczęściej wynosi od 3 do 7 mm), przez co perlit ogrodniczy niezwykle dobrze nadaje się do uprawy różnych roślin,
  • charakteryzuje się bardzo wysoką absorpcją wody (wynosi ona aż do około 48%);
  • bardzo skuteczne właściwości buforujące,
  • zdolności stabilizujące, a to wszystko dostępne w przyzwoitej cenie.

Ile kosztuje perlit?

W takim razie, ile kosztuje perlit ogrodniczy do kwiatów? Perlit ogrodniczy to materiał powszechnie dostępny – kupić można go praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym, markecie budowlanym, bądź w zwykłych sklepach. Ile kosztuje perlit ogrodniczy? Jego największą zaletą jest jednak nie tylko ogólnodostępna powszechność, ale i również niska cena. Średnio za standardowy 20 litrowy worek, ogrodnicy najczęściej płacą od 18 do 28 złotych za worek. Jeszcze taniej można nabyć perlit ogrodniczy, jeżeli wybierze się worek o znacznie większej pojemności, wtedy cena w przeliczeniu na kilogram będzie wyjątkowo niższa.

Jak stosować perlit w uprawach?

W jaki sposób stosować perlit ogrodniczy w trakcie uprawy roślin? Perlit ogrodniczy można stosować w uprawach amatorskich, profesjonalnych oraz w trakcie upraw doniczkowych. Amatorzy najczęściej mogą po niego sięgnąć, przygotowując podłoże dla roślin pokojowych, balkonowych, czy ogrodowych uprawianych najczęściej w zwykłych donicach i pojemnikach ogrodniczych. 

Chcąc wymieszać perlit ogrodniczy z glebą, i zwiększyć jego jakość, należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji. Zalecane w tym przypadku jest to, aby materiał ten stanowił nie więcej niż przeważnie 20% objętości całego podłoża gleby. Zachowanie tych proporcji jest niezwykle ważne, ponieważ zbyt duża ilość perlitu ogrodniczego może przyczynić się do tego, że obniży się jakość gleby danej rośliny.

Bartłomiej Wilczyński

Ogrody to jego największa pasja. Zawodowo zajmuje się tym, co kocha najbardziej, czyli uprawia rośliny, krzewy, drzewa, zajmuje się aranżacją, projektowaniem ogrodów i terenów zieleni. Większość swojego życia spędził wśród roślinności, w ogrodzie. Dzięki dużemu doświadczeniu w zakresie pielęgnacji i zakładania ogrodów, obecnie pragnie dzielić się tą wiedzą z innymi, którzy chcą założyć swój ogród marzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *