W jaki sposób wyprostować deskę?

W jaki sposób wyprostować deskę

Drewno jest nieodłącznym tworzywem naszego codziennego życia. Już wiele lat temu było używane, jako podstawowy element codziennego życia. Mimo upływu lat drewno nie wychodzi z mody, a wręcz przeciwnie, staje się coraz popularniejsze. Kiedyś drewno było używane w większości czynnościach. Dzisiaj samochody są produkowane z różnych metali, kiedyś z drewna produkowano środki transportu, były to popularne bryczki. Podobnie było z łódkami. Dziś statki są produkowane z tworzyw. Drewno wykorzystujemy również jako element dekoracyjny naszych wnętrz i jako drzewo do wędzenia. Różnego rodzaju meble, fronty, blaty, panele. 

To wszystko stanowi idealne dopieszczenie naszych domów. Drewniane elementy dodają dużo ciepła w naszych wnętrzach. Drewno jest w stanie zmienić wygląd każdej zimnej powierzchni. Coraz popularniejsze staje się również wplątanie drewnianych płyt w elewację budynków. Takie domy wyglądają fenomenalnie. Dostają nowy świeży wygląd, który jest widoczny z daleka. Drewniane elementy w naszych domach to także ekologiczne rozwiązania. Odchodzimy od plastikowych naczyń, przyrządów czy wykończeń naszych powierzchni. 

Dawne blaty ze sztucznych materiałów zostają zastąpione drewnianymi. Bo pamiętajmy im mniej plastiku, tym lepiej. Drewno posiada jeszcze jedną bardzo praktyczną funkcję. Jesteśmy w stanie formować z niego różne kształty. W sytuacji, kiedy nasze drewniane przyrządy ulegną nieplanowanej zmianie kształtu, również możemy to naprawić. Sprawdźmy zatem, jak wyprostować deskę drewnianą, która z niewiadomych nam przyczyn zmienia kształt. 

Jak wyprostować deskę?

W takim razie, jak wyprostować deskę, i na czym polega proces prostowania drewna? Drewno, które przynosi nam tyle korzyści, zdobi nasze mieszkania i domy, ułatwia nam wiele codziennych czynności, może nas czasami zaskoczyć nieoczekiwanymi odkształceniami. 

Najczęstszą przyczyną odkształceń deski jest jej nadmierne mycie w zmywarce lub pod bieżącą wodą i odkładanie deski na suszarkę. W takiej pozycji deska, która została namoczona, odkształca się w stronę ułożenia na suszarce. Zastanawiamy się wtedy, jak wyprostować deskę? Nie jest to ogromny problem, bo takie uszkodzenia możemy samodzielnie naprawić. Nie musicie się obawiać takich napraw, skomplikowane narzędzia nie będą nam potrzebne. Takie rzeczy zostawmy dla stolarzy, bo nam się teraz nie przydadzą. To, co będzie nam niezbędne do wyprostowania drewnianej deski to garnek lub jakiś duży pojemnik i woda. 

W jaki sposób wyprostować deskę

Możemy pomyśleć, że mając tylko wodę i pojemnik, nasza deska nie zostanie doprowadzona do pierwotnych kształtów. Następna czynność to wypełnienie naszego pojemnika zimną wodą. Ilość wody musi zakryć całą deskę. Aby wyprostować deskę za pomocą wody, potrzebujemy trochę cierpliwości. Jak wyprostować deskę? Zalaną deskę zostawiamy na 2 godzin. Najlepiej zróbmy to wieczorem i zostawmy deskę na całą noc pod wodą.

W tym czasie drewno nasiąknie wodą, a jego struktura zrobi się bardziej elastyczna. Wtedy będziemy mogli rozpocząć proces prostowania deski. Po wyjęciu naszej deski z wody konieczne jest umieszczenie jej na idealnie płaskiej powierzchni. Doskonale sprawdzi się nasz blat kuchenny, jest perfekcyjnie prosty. Następny krok to wybranie jakiegoś ciężkiego przedmiotu. Będzie potrzebny do dociśnięcia namoczonej deski. Dobrze sprawdzi się nawet duży garnek z wodą. Po wykonaniu odpowiedniego obciążenia deski, przychodzi pora na trochę cierpliwości. 

Prostowanie deski wymaga trochę więcej czasu. Zostawmy ją najlepiej na cały dzień lub noc. W tym czasie dochodzi do samoistnego dopasowania deski do powierzchni blatu oraz przygotowanego obciążenia. Następnego dnia, kiedy zdejmiemy konstrukcję dociskającą, nasza deska będzie już prosta. Prostowanie deski nie wymaga od nas nakładu naszej siły. 

Jak sami zauważyliście, proces jest dziecinnie prosty. Po zakończonym procesie prostowania deski pamiętajmy, aby nasze deski myć ręcznie i odkładać na blat kuchenny lub kratkę, która leży na blacie i chroni go przed gorącymi garnkami. A jak nasza metoda z wodą ma się do prostowania drewna? Czy będzie tak samo skuteczna? Zapraszamy do dalszej części artykułu poniżej. 

Prostowanie drewna i desek

Na czym polega proces prostowania drewna i desek? Kupując większe płyty drewna, nie jesteśmy w stanie sprawdzić, czy ich powierzchnia jest idealnie prosta i gładka. Najczęściej takie płyty dostarczane są na paletach. Nie wiemy, jak były przechowywane, w jakich warunkach. U nas czasami też spędzają, jakiś czas w garażu, bądź w jakimś pomieszczeniu gospodarczym na tej palecie, na której przyjechały. I nagle, gdy rozpakujemy nasze płyty z drewna, po położeniu na płaskiej powierzchni zauważamy, że nasza płyta nie jest idealnie prosta. 

Jak wyprostować takie drewno? Metoda z wodą niestety nam już nie pomoże. Do wyprostowania drewna o dużej powierzchni i większej grubości możemy użyć pilników do drewna. To rozwiązanie będzie dotyczyło jedynie drewna o grubości minimum 20 cm, Prostowanie drewna metodą ścinania nie uda się nam, jeżeli deski będą cieńsze. Prostowanie drewna wymaga większych umiejętności oraz ostrożności. Pamiętaj, aby zabezpieczyć ręce rękawicami ochronnymi. 

Mamy nadzieję, że przedstawione przez nas metody prostowania drewna sprawdzą się u Państwa w razie potrzeby.