Wino jest jednym z najchętniej wybieranych trunków na naszym kontynencie. Kobiety, które nie zawsze piją mocniejszy alkohol, chętnie sięgają po wino na spotkaniach towarzyskich. Wino swoje pochodzenie odnotowuje w Iranie około 5500 p.n.e. Uprawa wina została rozpowszechniona i w każdym kraju możemy znaleźć winnice, które mogą się pochwalić znakomitym smakiem.
Sprawdź również – jagoda kamczacka czy można z niej zrobić wino?
Oczywiście w zależności od kraju pochodzenia, wino będzie miało inny smak. W krajach słonecznych, przystosowanych do uprawy winogron wina będą przesiąknięte aromatem oraz słodyczą dojrzewających w słońcu owoców. W Polsce wino można zrobić z różnych owoców. Do popularnych z nich należą m.in. maliny, wiśnie, porzeczki oraz róża. Ta ostatnia daje możliwość stworzenia wina z dodatkowymi leczniczymi działaniami.
Wino z winogron w naszym klimacie jest także do zrobienia i nie wymaga ona zbyt wielkiego wysiłku. Nie ma żadnych przeciwwskazań do takiej produkcji. Jedynie musimy kupić dobre w smaku winogrona. Dla osób, które chcą rozpocząć własną produkcję wina z winogron, poniżej opisujemy, jak się do tego przygotować. Sprawdzamy, ile winogron będziecie potrzebowali na balon 15l, przedstawiamy przepis na 15l wina z białych winogron oraz podajemy przepis na 15l wina z winogron bez dodatku drożdży.
Ile winogron na balon 15l?
W takim razie, ile będziemy potrzebować winogron na balon 15l? Jeżeli rozpoczynamy proces wytwarzania czegokolwiek, w pierwszej kolejności należy zapoznać się z przepisem oraz proporcjami, jakie będą potrzebne do wykonania danej czynności. Tak samo jest podczas produkcji wina z winogron. Nie zrobicie dobrego wina, jeżeli nie będziecie przestrzegać ilości z przepisu, który został napisany przez osoby mające doświadczenie w produkcji wina. Zatem ile winogron na balon 15l będziemy potrzebować?
Podstawowym pytaniem jest to, ile litrów wina chcecie wyprodukować. Najczęściej przyjmuje się balon 15l. Ilość winogron potrzebna do 15l balonu nie powinna być pomniejszona ani powiększona przez nas.
Ilość winogron do 15l balonu zawsze idzie w parze z cukrem oraz wodą. To podstawowe składniki dobrego wina. Jeżeli w waszym przepisie będzie więcej nieznanych produktów to znak, że coś jest z nim nie tak. Przesadzone przepisy mogą spowodować, że owoce zaczną gnić, a po winie nie będzie śladu, natomiast całą zawartość balona trafi do śmietnika.
Do balonu 15l ilość winogron powinna wynosi 6 kilogramów, dodatkowo należy dodać 4 litry wody i 3 kilogramy cukru. Takie proporcje dają pewność, że wino będzie miało idealny smak, nie będzie za słodkie czy też cierpkie.
Proporcje już są znane, jednak jakie są przepisy na 15l wina z białych i jasnych winogron. Czy jasne winogrona będą miały w swoim składzie produkty codziennego użytku?
Poniżej prezentujemy przepis na 15l wina z białych winogron.
Przepis na wino z białych i jasnych winogron 15l
W takim razie, jak wygląda przepis na wino z białych i jasnych winogron na balon 15l? Posiadając przepis na 15l wina z białych winogron, produkcję należy rozpocząć od przygotowania niezbędnych narzędzi. Ważny będzie wybór balonu, w którym umieścicie jasne winogrona na wino. Dodatkowo potrzebujecie białe winogrona, cukier, wodę, drożdże, wężyk, korek oraz rurkę umożliwiającą dostęp powietrza i fermentację białych winogron.
Najlepszym przepisem na wino z jasnych winogron będzie ten, który nie zawiera kilkunastu składników. Takie eksperymenty nie są potrzebne. Wino zawiera w swoim składzie trzy lub cztery składniki, co pozwala na samodzielną produkcję wina z białych winogron w domu.
Przepis na wino z białych winogron dający 15l gotowego wina powinien zawierać moszcz z winogron, czyli samodzielnie wykonany sok z owoców, z których będzie zrobione wino. Moszcz jest niezbędny, ponieważ stanowi bazę pod produkcję wina z jasnych winogron.
Następnie należy przygotować cztery lity wody, trzy kilogramy cukru i sześć kilogramów jasnych winogron.
Po przelaniu soku do balona należy umieścić w nim także owoce, które zasypujemy cukrem i na końcu zalewamy wodą. Ostatnim krokiem jest dodanie drożdży z tak zwaną pożywką. Jest to ważne, ponieważ drożdże ułatwiają oraz przyspieszają proces fermentacji. Tak przygotowaną miksturę należy odstawić w chłodne miejsce na około dwa tygodnie. Po tym czasie wino rozpocznie proces fermentacji.
Po upływie czternastu dni wino zacznie bulgotać. Po odczekaniu kolejnych dwóch tygodni wino należy przelać do czystego balonu i zostawić na minimum dwa, trzy miesiące. Tyle wystarczy, aby móc dokonać pierwszej degustacji. Oczywiście smak wina będzie delikatny, jeżeli będziecie czekać dłużej, głębia smaku będzie nabierała na intensywności.
Przepis na wino z białych winogron nie wymaga nadzwyczajnych umiejętności, należy tylko pamiętać o kolejności oraz wymaganym czasie, aby wino nabrało smaku.
Możecie również znaleźć przepis na wino z winogron bez dodatku drożdży. Poniżej przedstawiamy przepis na 15l wina z winogron bez drożdży.
Przepis na wino z winogron 15l bez drożdży
Przepis na wino z winogron bez dodatku drożdży jest prostszy, jednak nie będzie szybszy w uzyskaniu wina. Proces produkcji wina z dodatkiem drożdży jest szybszy przez działanie drożdży. Jeżeli będziecie chcieli zrobić wino bez drożdży, najlepsze do tego będą ciemne winogrona.
To, co będzie potrzebne to owoce, cukier, woda, balon, rurka fermentacyjna oraz korek. Taki zestaw w zupełności pozwoli na zrobienie pysznego domowego wina bez drożdży, które będzie miało pozytywny wpływ na nasze zdrowie.
Przepis na wino z winogron bez drożdży w pierwszej kolejności mówi o przygotowaniu moszczu z owoców. Gotowy produkt należy przelać do gąsiora, czyli balona i zalać go syropem przygotowanym z wody i cukru. Najlepiej jest zapełnić około ⅔ balona, jeżeli chcecie uzyskać 15l wina z winogron. Tak przygotowaną bazę zostawiamy na około tydzień.
Po tym czasie możecie już oddzielić pozostałości owoców z moszczu i przelać gotowy roztwór do czystego balonu. Następnie należy dodać owoce i odstawić w ciepłe, zacienione miejsce. Przepis na 15l wina z winogron bez drożdży zawiera jeden sekret. Owoce nie powinny być myte. Dzięki nalotowi, który osadza się na owocach, proces fermentacji zachowa naturalny przebieg.