Na pierwszy rzut oka myjki wysokociśnieniowe i ciśnieniowe wyglądają dość podobnie i z pewnością nie wprawione oko nie dostrzeże różnić. Natomiast w przypadku porównania myjki ciśnieniowej spalinowej czy elektrycznej, istnieją pewne kluczowe różnice, o których warto wiedzieć, i z którymi warto się zapoznać przed zakupem.
Najważniejsza różnica polega na tym, że myjka elektryczna wykorzystuje gorącą wodę. W związku z tym kluczową kwestią związaną z jej zakupem jest z pewnością zadanie sobie pytania, jakiego rodzaju zanieczyszczenia będziemy usuwać.
Gorąca woda skuteczniej usuwa uporczywe plamy i brud, takie jak olej czy tłuszcz. Może również przyspieszyć pracę, ponieważ gorąca woda szybciej rozkłada zanieczyszczenia. Jednak myjka ciśnieniowa doskonale radzi sobie z większością standardowych prac konserwacyjnych w domu, więc co zatem wybrać?
Rozważyliśmy zalety i wady każdego z nich i poprosiliśmy eksperta o rzetelną opinię na temat wyboru myjki ciśnieniowej spalinowej czy elektrycznej. Dzięki temu będziesz w posiadaniu informacji, które pozwolą Tobie podjąć właściwą decyzję.
Do czego służy myjka elektryczna?
Jeśli chodzi o wybór między myjką ciśnieniową spalinową czy elektryczna, nasz ekspert radzi wybrać urządzenie, która jest bardziej elastyczne. Myjka ciśnieniowa to najlepsza opcja do regularnego użytkowania domowego. Maszyny te idealnie nadają się do stosowania na takich płaszczyznach jak cegła, beton i mur.
Myjka ciśnieniowa jest postrzegana jako bardziej wytrzymała opcja w porównaniu do myjki elektrycznej. Wykorzystuje strumień gorącej wody pod wysokim ciśnieniem do wydmuchiwania materiałów, które są przyklejone do powierzchni. Jest również skuteczny w usuwaniu brudu takich, jak, tłuszcz czy pleśń.
Myjki elektryczne natomiast mają specjalny “bojler”, który przyczynia się do tego, że podgrzewa wodę w zbiorniku, zanim zostanie wypompowana z dyszy. Woda może osiągać temperaturę nawet do 93 stopni Celsjusza, co czyni ją skutecznym narzędziem do usuwania resztek oleju i smaru.
Myjki te są zwykle droższe ze względu na dodatkową technologię podgrzewania wody. Chociaż zwykle mają one podobne poziomy mocy pod względem ciśnienia, element gorącej wody zmienia zasady gry, dzięki czemu są to maszyny do czyszczenia oleju i smaru oraz poluzowania i usuwania zapieczonego brudu. W związku z tym są one często używane w branży motoryzacyjnej, produkcyjnej i budowlanej.
Warto również podkreślić to, że myjki elektryczne mogą być zbyt mocne dla bardziej miękkich powierzchni w domu, takich jak drewno.
Sprawdź również – Elektronarzędzia Black&Decker – testy, opinie klientów na forum, co to za firma?
Do czego służy myjka ciśnieniowa?
Myjka ciśnieniowa używa tylko zimnej wody do usuwania plam i zanieczyszczeń, więc w tym przypadku wszystko jest zależne od siły. Myjka ciśnieniowa poradzi sobie z większością prac domowych, takich jak usuwanie plam z tarasów czy ogrodzeń. W połączeniu z detergentem może być bardzo skuteczny w usuwaniu brudu, piasku, a nawet farby ze starych ścian.
Być może myślisz: „Czy nie mogę zamiast tego wlać gorącej wody do myjki ciśnieniowej i uzyskać pożądany efekt, jak ma to miejsce w przypadku myjek elektrycznych?” Odpowiedź brzmi następująco – nie ma takiej możliwości. Myjki ciśnieniowe na zimną wodę nie są zbudowane w taki sposób, aby wytrzymać wysokie temperatury gorącej wody, więc możesz w ten sposób poważnie uszkodzić myjkę ciśnieniową, jeśli pójdziesz tą drogą.
Myjka ciśnieniowa spalinowa czy elektryczna?
Aby odpowiedzieć na powyższe pytanie, postanowiliśmy skonsultować to z naszym ekspertem ds. ogrodniczych, aby dowiedzieć się, jakie są kluczowe różnice między myjkami ciśnieniowymi spalinowymi a elektrycznymi, oraz do jakich zadań najlepiej nada się każda z nich.
Przede wszystkim myjki ciśnieniowe spalinowe czy elektryczne są bardzo podobne. Używają tego samego rodzaju poziomów nacisku. Jedyna różnica polega na tym, że myjka elektryczna jest wyposażona w element grzewczy, który jest odpowiedzialny za podgrzewanie wody.
Połączenie wysokiego ciśnienia i wyższej temperatury wody w myjce elektrycznej oznacza, że jest to lepsze urządzenie do usuwania bardzo mocno przytwierdzonych zanieczyszczeń do powierzchni. Ciepło sprawia również, że jest on skuteczny w usuwaniu plam z gumy, oleju i tłuszczu oraz w zwalczaniu mchu i chwastów na kostce brukowej.
W przypadku mycia ciśnieniowego, maszyna ta dobrze radzi sobie z usuwaniem brudu. Jednak bez dodatkowego elementu grzejnego nie działa tak dobrze w usuwaniu uporczywych rzeczy, takich jak pleśń, mech czy tłuszcz.
Jeśli natkniesz się na uporczywą plamę, przydatne może być użycie detergentu do myjki ciśnieniowej. W przypadku większych prac, najlepszą opcją jest myjka elektryczna. Ciepła woda zwykle przyspiesza pracę, ponieważ ciepło pomaga rozpuścić brud. Należy w tym przypadku jednak uważać, na których powierzchniach używasz myjki elektrycznej. Najlepiej po prostu używać myjki elektrycznej do twardych powierzchni, takich jak beton, ponieważ siła gorącej wody może spowodować uszkodzenie miękkich powierzchni.