Kiedy dokładnie zbierać pędy sosny i jak to zrobić?

Kiedy dokładnie zbierać pędy sosny i jak to zrobić

W dobie, kiedy rynkiem trzęsą firmy farmakologiczne, to w nie najczęściej pokładamy nadzieję, kiedy dopada nas przeziębienie, grypa, czy wszelkie inne uporczywe dolegliwości. Nie da się wykluczyć, że czasem schorzenia, na które zapadamy, mogą być wyleczone bez pomocy specjalnie dobranych leków i substancji, jednak często zdarza się, że nie doceniamy odpowiednio tego, jak wiele pomocy możemy znaleźć w naturze, w tym m.in. w pędy sosny.

Sprawdź również – ekogroszek Czeski opinie

Nieopisana Ilość roślin, które spotykamy na swojej drodze codziennie np: pędy sosny, może posiadać nietypowe, lecznicze właściwości, które mogą przydać nam się kiedy dotyka nas szereg chorób czy dolegliwości w postaci syropu. Kiedy cierpimy na bóle żołądka, czy też mdłości, wielu może powiedzieć, że nie ma lepszego lekarstwa niż świeżo zaparzona mięta, którą hodować możemy w przydomowych ogródkach, a czasem napotkać w naturze. Szałwia działa przeciwzapalnie i oczyszczająco, niewielu jednak docenia tę roślinę, traktując ją po macoszemu, lekceważąc jej zdrowotne właściwości. 

Te dwa przykłady pokazują, że pomocy leżącej w naturze, nie należy bagatelizować, a zamiast tego, można zainteresować się tematem i zacząć z niej korzystać. Jest wiele roślin i pędy sosny, które mają swoje indywidualne zastosowania, jednak najczęściej szuka się takich, które pomagają na często występujące, czy też popularne dolegliwości, takie jak przeziębienie, grypa, czy też towarzyszące im objawy – katar i kaszel. Jest wiele naturalnych sposobów na pozbycie się tych nieprzyjemnych problemów, a jednym ze zdecydowanie najmniej docenianych, jest robienie syropu z pędów sosny, kiedy zbierać?

Ten specyficzny wywar jest niezwykle skutecznym lekarstwem, które może pomóc nam przede wszystkim w przezwyciężeniu kaszlu, nawet tego najbardziej uciążliwego. Właściwości syropu z pędów sosny są szeroko znane i cenione wśród osób, które parają się naturalnym lecznictwem, a wynika to ze skuteczności jego działania, oraz prostoty jego wykonania. Syrop z pędów sosny może być spożywany zarówno przez dzieci jak i dorosłych, ma do tego niezwykle przyjemny zapach i smak, co zachęca do korzystania z jego leczniczych właściwości nawet najbardziej wybrednych. Wywar ten nie jest trudny do sporządzenia, nie jest też kosztowny, dlatego warto, jest wiedzieć, jak samemu go zrobić, tak by działał poprawnie i działał jak najlepiej. Bardzo ważnym zagadnieniem jest to, w jakim czasie i kiedy powinno się zbierać pędy sosny na syrop, by osiągnąć odpowiednie efekty.

Kiedy zbierać pędy sosny na syrop?

Jeśli przymierzamy się do przygotowania tego wywaru, warto, jest zadać sobie pytanie o, to kiedy zbierać pędy sosny na syrop, by robić to poprawnie, oraz by spełniał on swoje zadanie. Według specjalistów od tego zagadnienia, pędy sosny najlepiej zbierać od drugiej połowy kwietnia, do mniej więcej połowy maja, kiedy pędy są świeże i nowe, oraz najbardziej soczyste i pełne. 

Kiedy jeszcze można zbierać pędy sosny na syrop? Powinny być one jeszcze wciąż jasnozielone, pokryte brązowawą łupinką, która jest lepka w dotyku. Pędy ścina się sekatorem, bądź też nożem, nie zaleca się wyrywana ich rękoma, ponieważ może to uszkodzić zarówno je, jak i samą roślinę. Powinniśmy zwracać uwagę na to, by pędy nie przekraczały 12 cm długości, ponieważ takie okazy są już nieco starsze i nie tak soczyste. 

Nie powinno się też wyrywać wszystkich pędów z jednej rośliny, a zamiast tego wyrywać najlepsze okazy z kilku czy nawet kilkunastu drzew. Kiedy zbierzemy odpowiednią ilość pędów, nie pozostaje nic innego jak przygotowanie syropu, które jest banalnie prostym procesem. Do przygotowania tego leczniczego wywaru, potrzebne są zaledwie 3 składniki — zebrane przez nas sosnowe pędy, cukier i niewielka ilość wody. W Internecie można znaleźć wiele wskazówek, co do tego jak przygotować syrop z pędów sosny, można spotkać się również z jego wariacjami, jednak zawsze należy pamiętać, że pędy powinny być dokładnie opłukane, a także warto zadbać o to, by wypuściły jak najwięcej soku, czemu możemy pomóc za pomocą tłuczka i delikatnego ugniatania. 

Syrop z pędów sosny warto jest przyrządzać nie tylko ze względu na jego właściwości wspomagające leczenie kaszlu, ponieważ posiada on również substancje wspomagające prawidłowe funkcjonowanie górnych i dolnych dróg oddechowych, oraz takie działające bakteriobójczo, a nawet wspomagające trawienie. Syrop ten, ze względu na to jak naturalny jest, nie wywołuje skutków ubocznych, nie trzeba się też przejmować tym, że możemy wypić za duże jego ilości, ponieważ jest na tyle delikatny, że nie powoduje żadnych, poważnych konsekwencji. Pożyteczne właściwości, a także niezwykle przyjemny smak i zapach sprawiają, że jest to wywar godny polecenia i przygotowania.