Palma areka – uprawa, jak szybko rośnie, pielęgnacja, choroby, podlewanie, cena

Palma areka - uprawa, jak szybko rośnie, pielęgnacja, choroby, podlewanie, cena (3)

Dobierając dekoracje do naszych mieszkań, staramy się idealnie dopasować wszystkie elementy do siebie. Mamy nieograniczone możliwości, jeżeli chodzi o wybór ozdób naszych pomieszczeń. Do najpopularniejszych elementów dekoracji należą lustra, które optycznie potrafią powiększyć nasze mieszkanie, ramki ze zdjęciami, wybierane przez każdego, ponieważ przywołują najwspanialsze momenty naszego życia. 

Sprawdź również – Azofoska zastosowanie

Kolejnymi ozdobami naszych pomieszczeń są oczywiście obrazy. To właśnie one potrafią wprowadzić wyjątkowy nastrój, a w połączeniu z odpowiednim oświetleniem tworzą harmonijną całość. W wielu domach różnego rodzaju figurki oraz bibeloty dodają uroku w pomieszczeniach.Następnymi fenomenalnym sposobem na upiększenie naszego domu są kwiaty. Nic nie jest w stanie wprowadzić tyle świeżości, natury oraz spokoju w naszym mieszkaniu co kwiaty. 

To kwiaty jako żywe ozdoby dodają nam często energii. Do wyboru mamy tysiące gatunków roślin doniczkowych. Możemy również umieszczać w wazonach kwiaty cięte. W zależności od tego, które kwiaty wolimy, takie umieszczamy w pomieszczeniach. Z tego powodu przedstawiamy Wam bardzo ciekawy kwiat, jakim jest palma areka. 

Palma areka dla niektórych osób może być zagadką, dlatego z przyjemnością przedstawiamy Wam uprawę palmy areka, jak dbać o palmę areka, jak wygląda pielęgnacja palmy areka, podlewanie palmy areka oraz jaka jest cena palmy areka. 

Palma areka – jak wygląda uprawa?

Palma areka jest fenomenalną rośliną doniczkową. Pochodzi z Madagaskaru a jej rodzinna nazwa to dypsis lutescens. Uprawa palmy areka w domowych warunkach nie jest skomplikowana i nie wymaga specjalnych zabiegów. Miejsce spoczynku palmy areka powinno być jasne, słoneczne, ale niezbyt ciepłe. Najlepsza temperatura do uprawy palmy areka to 18-22 ℃. Palma areka w naturalnych warunkach przechodzi okres spoczynku, w naszych domach ten proces nie następuje. 

W domowej uprawie palmy areka konieczne jest zapewnienie wysokiej wilgotności powietrza. Jeżeli palma areka będzie uprawiana w pomieszczeniu o niskiej wilgotności, jej przepiękne zielone liście zaczną zasychać. Często takie zmiany możemy zauważyć podczas zimy, kiedy nasze grzejniki ogrzewają nasze pomieszczenia, wysusza powietrze. Możemy to oczywiście powstrzymać poprzez zraszanie liści palmy areka. 

Uprawa palmy areka wiąże się z częstym podlewaniem. Nawożenie palmy areka wypada od wiosny do końca lata. Należy o tym pamiętać i przeprowadzać proces nawożenia co 2-3 tygodnie, ponieważ uprawa palmy areka bez odpowiedniego dostarczenia składników pokarmowych może się bardzo szybko zakończyć. Doniczka do uprawy palmy areka powinna być wąska i długa. Okres przesadzania palmy areka wypada na luty i marzec. Nie mamy zbyt dużo czasu na przesadzanie, dlatego sprawdźmy, jak szybko rośnie palma areka. 

Palma areka – jak szybko rośnie?

Palma areka jak sama nazwa wskazuje, jest rośliną, która może osiągnąć wysokie rozmiary. Pojawiają się pytania, jak szybko rośnie palma areka. Każdy miłośnik kwiatów zawsze myśli o tym ile jego kwiat rośnie i jaką doniczkę powinniśmy kupić, żeby nie okazało się, że po paru miesiącach nasza roślina będzie czuła dyskomfort spowodowany brakiem miejsca na korzenie. 

Palma areka jak szybko rośnie to podstawowe pytanie przez możliwość przesadzenia palmy areka tylko dwa miesiące w roku. Szkoda byłoby osłabić naszą palmę areka przez przegapienie możliwości przesadzenia.

W takim razie jak szybko rośnie palma areka? Odpowiadamy, palma areka rośnie szybko, ale spokojnie nie ekspresowo. Na początek warto przyjąć posadzenie palmy areka w większej doniczce o średnicy ok. 15 cm. Za rok możemy powiększyć doniczkę. Zobaczmy jeszcze jak prawidłowo dbać o palmę areka, jak wygląda pielęgnacja palmy areka.

Palma areka – pielęgnacja, jak dbać?

Będąc posiadaczem palmy areka, musimy zapoznać się z odpowiednimi informacjami jak dbać o palmę areka. W uprawie każdej rośliny jest to warunek konieczny do prawidłowego wzrostu roślin. W odpowiednim dbaniu o palmę areka ważne jest wybranie najlepszego środowiska, w którym nasza palma areka będzie wzrastała. Kluczowe jest to, aby miejsce dla palmy areka było nasłonecznione, jednak temperatura nie może być wyższa niż 20 ℃. W pielęgnacji palmy areka warto nasze pomieszczenie dodatkowo nawilżać, aby wzrost palmy areka był prawidłowy. 

W pielęgnacji palmy areka kolejnym ważnym zabiegiem jest zraszanie liści. Taki zabieg pozwoli na stałe nawadnianie liści, co bardzo szybko zauważmy. Podczas takiej pielęgnacji palmy areka, liście będą miały intensywnie zielony kolor. Jeżeli chcemy dbać o palmę areka w idealny sposób, pamiętajmy o stałym nawodnieniu gleby. Oczywiście, palma areka nie może stać w wodzie, ale jej podłoże musi być stale wilgotna. 

W pielęgnacji palmy areka stałe nawożenie nie jest koniecznie, jednak dobrze jest przeprowadzić taki zabieg chociaż raz w miesiącu. Dzięki temu nasza palma areka będzie stale uzupełniana ważnymi składnikami mineralnymi. A jak wygląda odpowiednie podlewanie palmy areka?

Palma areka – jak wygląda podlewanie?

Podlewanie palmy areka jest wyjątkowo ważnym zabiegiem w uprawie palmy areka. Użycie zwykłej wody prosto z kranu jest niedopuszczalne, ponieważ takie podlewanie palmy areka może ją osłabić. Ważne jest, aby do podlewania palmy areka użyć miękkiej wody lub wodę, która już odstała co najmniej jeden dzień. Chodzi o to, aby wytrącić z wody wapń. 

Jeżeli będziemy podlewali palmę areka wodą z dużą zawartością tego pierwiastka, jakim jestem wapń, możemy wywołać nieprawidłowy rozwój palmy areka, liście palmy areka mogą bardzo szybko zżółknąć, a po czasie zaczną opadać. Palmę areka najlepiej podlewać wodą przelaną przez filtr do uzdatniania wody, która została przygotowana kilka godzin wcześniej. Dodatkowo woda do podlewania palmy areka musi mieć temperaturę pokojową. 

Jeżeli do podlejemy palmę areka zimną wodą z dużą zawartością wapnia, nasza palma areka może zacząć chorować. Palma areka jak każda roślina jest narażona na choroby. Poniżej opisujemy choroby, na jakie cierpi palma areka. 

Palma areka – choroby

Pierwszą chorobą palmy areka, jaka może zaatakować naszą palmę areka, jest przędziorek chmielowiec. Objawy choroby palmy areka wywołanej przędziorkiem chmielowiec to pojawiające się żółte plamki na wierzchniej stronie liści. Po pewnym czasie choroba palmy areka rozwija się i liście palmy areka przybierają kolor żółty i obumierają. Jeżeli wykryjemy chorobę palmy areka wywołaną przędziorkiem chmielowym wcześnie, możemy się go pozbyć z liści palmy areka za pomocą ściereczki nasączonej w wodzie z mydłem. Na koniec należy opłukać palmę areka wodą i obserwować naszą palmę areka

Następną chorobą palmy areka jest zasychanie liści. Głównym czynnikiem tej choroby palmy areka jest nieodpowiednia wilgotność otoczenia palmy areka. Ta choroba palmy areka nie jest wywołana żadnymi obcymi pasożytami, jednak uszkodzeń nie da się już uratować. W tym przypadku choroby palmy areka ratunkiem dla palmy areka jest skrócenie liści. 

Po wykonaniu tego zabiegu pamiętajcie, aby wilgotność w pomieszczeniu wzrosła. Palma areka choruje również na tarczniki, które są kilku milimetrowymi owadami, osiadającymi na liście palmy areka. Jeżeli tarczniki zaatakują naszą palmę areka, jej liście żółkną, a po czasie opadną. Palma areka najbardziej jest narażona na tarczniki zimą. W tym okresie wilgotność powietrza spada, a temperatura wzrasta przez włączone ogrzewanie. W momencie zauważenia tarczników na liściach palmy areka, możemy je usunąć mechanicznie, przy użyciu szczoteczki. 

Ostatnią chorobą palmy areka jest plamistość liści. Plamistość wywołana jest grzybami Gliocladium vermoeseni, Exosporium palmivorium lub Drechslera ssp i objawia się plamami na liściach w kolorze żółtym, lub brązowym. Powodem tej choroby palmy areka jest niewłaściwa cyrkulacja powietrza, przez zbyt gęsty siew palmy areka. W walce z tą chorobą palmy areka musimy zastosować specjalny środek grzybobójczy. 

Jak widzicie, palma areka może zachorować, więc nie należy bagatelizować zaleceń dla palmy areka. Sprawdzamy dla Was jeszcze, jaka jest cena palmy areka.

Palma areka – cena

Cena palmy areka pewnie Was ciekawi, ponieważ jest fantastycznym kwiatem. Sprawdzamy, jaka jest obowiązująca cena palmy areka. Cena palmy areka zależy od wielkości drzewka, jakie chcemy kupić. Za małe drzewko palmy areka wynoszące ok. 40 cm zapłacimy 40 zł. Za palmę areka o wysokości 100 cm musimy zapłacić 169 zł. 

Myślimy, że nasz artykuł będzie dla Was przydatny i pomoże Wam w uprawie i rozwiązaniu ewentualnych problemów z palmą areka.