Jaki zawór do zmywarki wybrać? Ranking, montaż, cena

Jaki zawór do zmywarki wybrać Ranking, montaż, cena

W dzisiejszych czasach rozwijającej się technologii dążymy do zautomatyzowania większości codziennych obowiązków. Nasze życie jest pełne obowiązków, nowych wyzwań i nie mamy czasu na codzienne czynności. Spędzamy coraz więcej czasu w pracy, z kolei po pracy spędzamy wolny czas na spotkania ze znajomymi, opieką nad dziećmi, ich dodatkowe zajęcia. To wszystko pochłania bardzo dużo naszego czasu.

Sprawdź również – Jak osuszyć piwnicę?

Dlatego sięgamy po urządzenia, które ułatwiają nam życie. Automatyczny odkurzacz, który pracuje, jak nas nie ma w domu, pralko-suszarki z funkcją zaprogramowania rozpoczęcia pracy czy zmywarki. Jednak te wszystkie urządzenia wymagają odpowiedniego podłączenia do zasilania zarówno energetycznego, jak i wody bieżącej. Nie zawsze wiemy, jak prawidło się do tego zabrać. Dlatego w dzisiejszym artykule poruszymy temat zmywarki m.in. takich marek jak Bosch. To urządzenie jest najpopularniejsze w naszych domach. 

Specjalnie dla Was opisujemy, jaki zawór do zmywarki wybrać, jak podłączyć zmywarkę, jak wygląda montaż zmywarki do zabudowy Bosch, jak wygląda podłączenie zmywarki do wody oraz ile kosztuje podłączenie zmywarki. 

Jak podłączyć zmywarkę? 

W takim razie, jak podłączyć zmywarkę? Zmywarki pojawiają się praktycznie w każdym domu. Jeżeli wykonujemy kuchnie na zamówienie, montaż mebli oraz sprzętów kuchenny jest po stronie wykonawcy naszej kuchni. Jeżeli jednak kupujemy zmywarkę i chcemy ją sami podłączyć, warto jest sprawdzić, jak podłączyć zmywarkę. Właściwe podłączenie zmywarki jest kluczem do naszej swobody i wolności od brudnych naczyń. 

Do prawidłowego podłączenia zmywarki niezbędne jest dobranie odpowiedniego zaworu. Jeżeli wybierzemy niepasujący do naszego modelu zmywarki zawór, będziemy mieli problemy z cieknącą wodą lub brakiem wody w urządzeniu. 

Na rynku jest dostępne kilkadziesiąt rodzajów zmywarek. Każdy producent w swojej ofercie ma po kilkadziesiąt modeli, a producentów jest kilkunastu. Aby prawidłowo podłączyć zmywarkę, na samym początku powinniśmy zapoznać się z dołączoną instrukcją. 

Oczywiście, jeżeli zlecimy podłączenie naszej zmywarki fachowcowi, zadanie pójdzie mu bardzo szybko, ponieważ wystarczy, że spojrzy na dołączone elementy i będzie wiedział co i jak. W jego głowie nie pojawi się pytanie, jak podłączyć zmywarkę, przejdzie od razu do pracy. 

Do prawidłowego podłączenia zmywarki tak jak już wcześniej wspominaliśmy potrzebny, jest odpowiedni zawór. Dlatego w dalszej części artykułu, opisujemy, jaki zawór będzie nam potrzebny. 

Podłączenie zmywarki do wody, jaki zawór wybrać?

Wybór zaworu do zmywarki może się wydawać trudny, jednak w rzeczywistość taki nie jest. Jeżeli spełnimy wymagania producenta i zapoznamy się z instrukcją montażu, będziemy wiedzieli, jaki zawór do podłączenia wody w zmywarce mamy szukać.

Producenci stosują kilka rodzai zaworów, które przedstawiamy:

  1. Zawór grzybkowy, stosowny, jako jeden z pierwszych dostępnych na rynku. Używany przez lata, dobrze znany instalatorom. Jego działanie jest jednokierunkowe, dlatego podczas jakichś awarii może nie przynosić nam pomocy.
  2. Zawór kulkowy, który jest jednym z najprostszych pod względem obsługi zaworem. Jak sama nazwa zaworu kulkowego wskazuje, jego działanie opiera się o kulkę, która działa dwukierunkowo. Zamyka i otwiera nasz zawór. 
  3. Zawór kątowy, którego konstruująca jest kątowa. Dzięki temu, jeżeli będziemy chcieli nagle odciąć dopływ wody do zmywarki, nie będziemy mieli żadnych problemów. Zawór kątowy jest najczęściej wybierany do montażu zmywarki
  4. Zawór czerpalny, którego główną funkcją jest czerpanie wody. Ten rodzaj zaworu także może otwierać oraz zamykać dopływ wody do zmywarki 

Wymienione zawory są najczęściej stosowane. Pamiętajcie jeszcze o rozmiarze zawodu, ponieważ możemy potrzebować zawór ¾ lub ½. To jaki zawór do zmywarki będziemy potrzebowali, zostanie napisane. 

W tym miejscu chcielibyśmy przybliżyć montaż zmywarki krok po kroku. Do tego celu bierzemy pod lupę zmywarkę do zabudowy Bosch. Jest to bardzo popularna zmywarka, dlatego naszym zdaniem warto o niej wspomnieć.

Montaż zmywarki Bosch do zabudowy krok po kroku

Jeżeli zdecydujemy się na samodzielne zamontowanie zmywarki do zabudowy Bosch, koniecznie zapoznajcie się z wszystkimi wytycznymi. Przede wszystkim, jeżeli chcecie zamontować zmywarkę w miejscu szafki, upewnijcie się, że szerokość otworu pasuje do wybranego przez Was urządzenia. Zmywarki najczęściej występują w rozmiarach 40 cm oraz 60 cm. 

Nasze meble posiadają takie same rozmiary, dlatego musimy dopasować zmywarkę do szerokości 40 cm lub 60 cm. Następnie sprawdźcie, gdzie znajduje się gniazdko, abyście mogli swobodnie podłączyć zmywarkę do prądu. Nie zapominajcie o odpływie, jest tak samo ważny, jak prąd. 

Przechodząc dalej w kwestii montażu krok po kroku zmywarki do zabudowy Bosch, koniecznie zobaczcie w sklepie, czy wybrany przez Was model ma dopasowane drzwi np. aluminiowe, których nie trzeba zabudować, czy będzie konieczne dokupienie frontu, aby zakryć płytę wierzchnią zmywarki. 

Następnie przychodzi czas na montaż krok po kroku zmywarki do zabudowy Bosch.

Pierwsze co musimy zrobić po odpakowaniu naszej zmywarki to zamontowanie listwy ochronnej pod zmywarką. Znajdziemy ją wewnątrz urządzenia. 

Kolejno podłączamy wodę oraz prąd. Z tyłu zmywarki znajdują się dwa węże, jeden jest do kanalizacji, drugi do świeżej bieżącej wody. Wtyczka zasilającą także znajduje się na odwrocie. Po podłączeniu mediów do naszej zmywarki przychodzi czas na wstępne założenie zmywarki do otworu, w którym ma się znajdować. Wtedy musimy wypoziomować urządzenie za pomocą nóżek. 

Jeżeli powyższe czynności mamy już gotowe, czas na dosunięcie zmywarki oraz podklejenie frontu, jeżeli jest wymagany. Teraz czas na test. Zmywarkę testujemy bez załadunku. Jeżeli uruchomiony program zakończył pracę bezbłędnie, montaż naszej zmywarki do zabudowy Bosch jest zakończony. 

W sytuacji, kiedy wybierzemy opcje montażu zmywarki przez fachowca, warto zapoznać się z obowiązującymi cenami.

Montaż zmywarki – cena

Oddanie w ręce fachowca montażu zmywarki będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią prac domowych. Cena montażu zmywarki u każdego instalatora może być inna. Najlepiej wybrać fachowca z dobrymi opiniami. Cena za montaż zmywarki waha się od 90 złotych do 150 złotych, w zależności od miasta oraz osoby, która wykonuje usługę. 


Jak widzicie, montaż zmywarki nie jest trudny, cena za montaż zmywarki także nie jest wygórowana. To, którą opcję wybierzecie, należy do Was.