Anturium Andrego – uprawa, pielęgnacja, wymagania, kwiat, w doniczce

Anturium Andrego - uprawa, pielęgnacja, wymagania, kwiat, w doniczce (2)

Kwiaty uprawiane w naszych domach wielokrotnie są traktowane jak członkowie rodziny. Osoby uwielbiające przebywać w otoczeniu kwiatów nie ukrywają, że potrafią rozmawiać ze swoimi doniczkowymi lokatorami. Teorie o lepszym oraz szybszym wzroście roślin, z którymi się rozmawia, są coraz częściej potwierdzane. 

Sprawdź również – czym wyróżnia się rododendron?

Kwiaty, jakie posiadamy w domach, pochodzą z różnych zakątków świata. Poprzez możliwość stworzenia zbliżonych do naturalnych warunków uprawa wielu gatunków nie jest przeszkodą. Dodatkowo coraz większe możliwości wynikające z odwiedzania innych krajów, dają możliwość przywiezienia nieznanych nam dotąd roślin. 

Niewątpliwie bardzo interesującym kwiatem jest Anturium, roślina zachwyca swoim wyglądem. W dzisiejszym artykule opisujemy co to za kwiat Anturium Andrego, jak powinna wyglądać uprawa Anturium, jakie zabiegi pielęgnacyjne powinno się stosować przy Anturium, jakie wymagania ma Anturium. Opisujemy, jak wygląda kwiat Anturium oraz Anturium w doniczce. 

Anturium Andrego

Anturium jest rośliną posiadającą kilka bardzo ciekawych odmian. Jedną z nich jest Anturium Andrego, która jest przeznaczona do uprawy na zewnątrz. Jej naturalne pochodzenie jest odnotowywane w Ekwadorze oraz Kolumbii w strefach lasów równikowych, jako porośl na gałęziach drzew. Nie można mylić Anturium Andrego z pasożytem, ponieważ nim nie jest, nie pobiera z drzew, na których Anturium rośnie żadnych składników mineralnych oraz wody.  

Roślina jest znana na całym świecie, gdzie rozpoczęła się masowa uprawa w doniczkach Anturium Andrego. Spotykanych jest kilkanaście odmian Anturium Andrego, które odróżnia od siebie różne ubarwienie kwiatów. 

Anturium Andrego w naturalnych warunkach osiąga pokaźne rozmiary, rozrasta się na szerokość do 60 cm oraz wysokość do 1,5 metra. Cechą wyróżniającą Anturium są jego przepiękne, duże, błyszczące intensywnie zielone liście, które okalają roślinę przez cały rok. Żadna osoba nie przejdzie obok Anturium Andrego obojętnie, ponieważ nawet w okresie spoczynku, kiedy kwiaty nie są jeszcze rozwinięte, kwiat wygląda fantastycznie. 

Anturium posiada kwiaty, których nigdy nie pomylicie z żadną inną rośliną, ich wygląd przyciąga nawet osoby, które nie interesują się uprawą kwiatów.

Anturium – kwiat

Kwiat Anturium jest jednym z najładniejszych oraz najbardziej przyciągającym spojrzenia wszystkich osób. Jego kształt, kolory oraz budowa to najmocniejsze cechy wyglądu zewnętrznego. Kwiaty Anturium pojawiają się najczęściej w okresie od lutego do września. W zależności od występujących warunków kwiat może zakwitnąć wcześniej lub później.  

Kwiat Anturium składa się z tzw. dwóch części, pierwsza to stabilny, sztywny kilkucentymetrowy pręcik, który jest otoczony tysiącami maleńkich kwiatuszków, które tworzą harmonijną całość w połączeniu z kolbą. 

W dolnej części kwiecistego pręcika, który jest w żółtym, beżowym, różowym lub zielonym kolorze, mieni się dolna część kwiatu, przypominająca kształtem serca. Nazywane płatkami lub pochwą kolby stanowią główny fragment dekoracyjny kwiatu Anturium. Kolory, jakie obiera, są różne w zależności od gatunku. 

Możecie spotkać ubarwienie sercowych płatów w kolorze różu, czerwieni, bieli, biało-zielonych oraz łososiowe. Każdy kolor Anturium zachwyca, budzi podziw oraz pożądanie, ponieważ wiele osób, kiedy zobaczą ten kwiat, chcą go mieć w swoim domu. 

W takim razie jak wygląda uprawa Anturium? Opisujemy poniżej. 

Anturium – uprawa

Anturium jako roślina uprawa posiada dosyć duże wymagania. Podchodzenie do tego kwiatu z dystansem może doprowadzić do zniszczenia Anturium. Miejsce uprawy Anturium koniecznie musi być jasne, jednak nie możecie wystawiać Anturium na bezpośrednie działanie słońca, ponieważ doprowadzi to do przepalenia liści. 

Temperatura podczas uprawy Anturium musi być stale utrzymywana w przedziale od 20 do 24 stopni. Uważajcie, aby wartości nie spadły poniżej 15 stopni, w takich warunkach Anturium bardzo szybko umrze. 

Wiatr oraz przeciągi nie są lubiane przez roślinę, ponieważ mogą wywołać chory. 

Podłoże, jakie uwielbia Anturium, musi być przepuszczalne, najlepiej próchnicze. Odczyn gleby musi zostać utrzymany na kwaśnym poziomie. Podlewanie powinno być umiarkowane, jednakże przez pochodzenie kwiatu dobrze jest, aby znajdował się w pobliżu jakiegoś nawilżacza bądź zbiornika z wodą, ponieważ naturalnie Anturium przebywa w wilgotnym klimacie. 

Anturium – wymagania

Wymagania Anturium zaliczane są do dużych, ponieważ roślina nie może być traktowana tak jak większość naszych domowych kwiatów. Pierwsze, o co należy zadbać podczas uprawy Anturium to wysoka wilgotność powietrza. Nigdy nie zraszajcie liści, ponieważ może to zadziałać niekorzystnie, wilgotność musi być zachowana w powietrzu. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie nawilżacza powietrza niedaleko rośliny. 

Wymagania, jakie należy spełnić, aby Anturium rozwijała się prawidłowo, to dostarczenie jej odpowiednio dużo światła, jednak nie mówimy o promieniach słonecznych, ponieważ ich kwiat nie lubi. 

Anturium – pielęgnacja

Zabiegi pielęgnacyjne Anturium to kilka czynności, które zapewnią znakomitą kondycję rośliny. Warto jest zadbać o odpowiednią wodę do podlewania. Najlepiej sprawdza się przefiltrowana, która odstoi kilka dni w temperaturze pokojowej. 

Dodatkowo warto jest dwa razy w roku, zmienić ziemię oraz doniczkę rośliny, Anturium dzięki temu może swobodnie wypuszczać swoje korzenie. 

Dodatkowo unikajcie zimnych podłoży. Podłoga z płytek, czy też zimny parapet nie zapewni dobrego wzrostu dla Anturium. 

Anturium – w doniczce

Anturium w naszych domach uprawia się w doniczce. Kwiat znakomicie odnajduje się w domowych warunkach, jeżeli spełnicie wszystkie wymagania. Ziemia koniecznie musi być kwaśna oraz próchnicza, miejsce, w którym przebywa Anturium doświetlone. 

Anturium w doniczce będzie dobrze rozwijającym się kwiatem, jeżeli będziecie regularnie zmieniać wielkość donicy. Zapewnienie drenażu w doniczce Anturium dodatkowo wpływa na komfort wzrostu kwiatu oraz na odpowiednie odprowadzanie wody.