Arbuz to król lata. Ten słodki i soczysty owoc o charakterystycznych kolorach doceniany jest na całym świecie w upalne lata. Arbuz idealnie gasi pragnienie, a przy tym jest bardzo zdrowy i pełen kluczowych witamin. Arbuz, czyli kawon jest też owocem niskokalorycznym, uzupełni on też niedobór potasu w organizmie. Ponadto, arbuz zawiera witaminę C i antyoksydanty – likopen i beta – karoten.
Wbrew powszechnej opinii i naszemu przyczajeniu jest on hodowany jako warzywo. Czy arbuza można uprawiać w ogrodzie? Czy jest to wykonalne? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższej części artykułu.
Spis treści
Jak wygląda uprawa arbuza?
Arbuz inaczej zwanym kawonem to jednoroczna roślina z rodziny dyniowatych. Jest to warzywo, a nie owoc, o dużych wymagalnych cieplnych – jego minimalna temperatura wzrostu to około 18 stopni Celsjusza, zaś temperatura optymalna waha się między 22 a 28 stopni.
Według specjalistów i doświadczonych hodowców, arbuza należy uprawiać na mocno nasłonecznionych, a jednocześnie zacisznych miejscach. Stanowisko powinno być również osłonięte od północy, na glebie żyznej i odpowiednio nawożonych. Optymalne pH dla arbuza waha się w granicach od 5,5 do 6,0. Roślina wzrasta najlepiej kiedy jest uprawiana w szklarniach lub tunelach o niewielkiej głębokości.
Uprawa arbuza wymaga ciepłego i słonecznego klimatu oraz dobrej jakości gleby. Roślina ta jest rozmnażana przez nasiona lub sadzonki. Przed posadzeniem nasion, gleba powinna być dobrze przygotowana i odpowiednio nawożona. Po posadzeniu, rośliny powinny być regularnie podlewane i chronione przed chorobami i szkodnikami. Arbuz potrzebuje wiele miejsca do wzrostu, ponieważ rośnie na długie pędy i ma duże liście. Zbiory arbuzów zwykle odbywają się w okresie od lipca do października.
Uprawa arbuza w gruncie
Arbuz uprawiany w ogrodzie ma pokrój płożący, a jego pędy dorastają do nawet 2–3 m długości. Liście arbuza mają kształt wciętych serc i osadzone na ogonkach. W kątach tych liści wyrastają następnie małe kwiaty o niepozornym wyglądzie, w pierwszej kolejności pojawiają się kwiaty męskie, a po kilku dniach żeńskie. Owoc arbuza to biała jagoda o słodkim miąższu różnego koloru w zależności od odmiany: różowego, pomarańczowego lub żółtego.
Wyróżniamy trzy podstawowe odmiany arbuza. Rosario to odmiana gruntowa, której owoce są czerwonego koloru i osiągają wagę nawet do 4 kg. Odmiana zwana jako złoto wolicy to odmiana o charakterystycznym złotym kolorzem, a ostatnia odmiana to Janosik, który ma słodki i soczysty miąższ i żółty kolor.
Uprawa arbuza w doniczce
Czy arbuza można posadzić w doniczce, zamiast w żyznej glebie? Ogrodnicy wskazują, iż jest to jak najbardziej możliwe. Nasiona arbuza należy wysiać w doniczce w foliowym tunelu. Wysianie nasion powinno nastąpić około 5 tygodni przed wysadzeniem rośliny na jej stałe miejsce. Rozsadę należy okryć włókniną, to pozwoli na szybsze wykiełkowanie nasion.
Istotne będzie też nawożenie, gdyż jest to kluczowa pomoc dla rośliny podczas jej wzrostu. Należy jednak pozwolić jej rosnąć samej. Kiedy pojawią się pierwsze liście, można podlewać ją żadziej. Zasadzają na stałe miejsce należy pamiętać o odpowiedniej odległości między pojedynczymi roślinami, aby każda z nich miała możliwość na największy potencjalny wzrost.
Sprawdź również – Pomidor malinowy – uprawa, odmiany polecane i niepolecane, cena za kg
Jak sadzić arbuzy?
Do jakiej ziemi sadzić roślinę arbuza? Arbuz wzrasta korzeniami dosyć głęboko, dlatego jest też odporny na susze, czerpiąc wodę z głębszych części podłoża. Jednakże w okresie największego wzrostu warto wspomóc go obfitszym podlewaniem. Nie należy jest nawadniać zbyt warstwy wierzchniej, aby nie doszło do zagrzybienia rośliny. W tym pomaga sadzenie arbuza w płytkich wałach czy rowach, które warto wyściołać włókniną, folią albo korą poddaną procesowi kompostowania.
Po posadzeniu arbuza warto również okryć roślinę włókniną, która stanowi ochronę przed nocnym chłodem. Osłony koniecznie należy zdjąć, kiedy rozpocznie się kwitnienie.
Kiedy sadzić arbuza?
Owoce arbuza zbieramy zazwyczaj do połowy sierpnia do połowy września. Dojrzałe owoce łatwo będą odrywać się od łodyg. Jeśli przy próbie zerwania arbuza nie można nim obrócić i tym samym oderwać od łodygi, to jest to znak, że nie jest on jeszcze wystarczająco dojrzały. Jeśli zauważymy na spodzie białe lub bladożółte ślady, to jest to znak, iż owoce nadają się już do zbioru.
Pamiętajmy, iż dłuższe pozostawienie arbuzów po zbiorze nie sprawi, że będą one słodsze. W chwili, gdy oderwiemy arbuzy od pędów, to są one już idealne do zjedzenia. Dobrym sposobem na sprawdzenie dojrzałości arbuza jest też ostukanie arbuza – jest to dla nas podpowiedź, czy owoc jest słodki. Jeśli słychać głuchy odgłos, to znak, że na pewno będzie słodki.
Uprawa arbuza – opinie na forum
Jakie opinie na temat uprawy owoców pojawiają się na forum? Forumowicze wskazują, iż arbuz również narażony jest na różne choroby. Najpowszechniejszą przypadłością dla arbuza są choroby grzybowe, mączniak, a także owady takie jak mszyce, a także chrząszcze atakujące łodygi. Aby walczyć należy stosować środki owadobójcze, środki przeciwgnilne i pestycydy. Stosujmy je o zmierzchu.