Glistnik jaskółcze ziele – co to jest, jak stosować, zastosowanie lecznicze, właściwości, opinie forum

Glistnik jaskółcze ziele - co to jest, jak stosować, zastosowanie lecznicze, właściwości, opinie forum (1)

Glistnik jaskółcze ziele jest rośliną z rodziny makowatych. Pomimo, iż jest rośliną trującą, to posiada właściwości lecznicze i od lat stosowany był w medycynie. Medycyna ludowa, w tym medycyna polska zalecała stosowanie glistnika jaskółcze ziele przy różnorodnych problemach m.in. problemach skórnych czy pokarmowych. 

Ale jakie właściwości dokładnie posiada glistnik jaskółcze ziele? Jakie może mieć on zastosowanie lecznicze? Czy opinie na forum przedstawiają roślinę jako wartą naszej uwagi? Ile kosztuje glistnik jaskółcze ziele w sklepie czy aptece, a także ile będziemy musieli za niego zapłacić? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule już poniżej. 

Glistnik jaskółcze ziele – co to jest?

Roślina glistnik jaskółcze ziele to jedno z dzieci rodziny makowatych. Pomimo bycia rośliną trującą, jej jednocześnie lecznicze właściwości były nam znane od kilku tysięcy lat. Znajduje to odzwierciedlenie w jego nazwie, gdyż poza wyżej wskazaną nazwą jest on znany także jako glistewnik, listewnik złotnik, ziele od brodawek, żółtnik albo celodonia (z łacińskiego – dar od niebios). 

Nazwa rodzajowa glistnika jaskółcze ziele to chelidonium i pochodzi od greckiego słowa – chelidon, które oznacza jaskółkę. Jest to bezpośrednie nawiązanie do okresów kwitnienia i obumierania rośliny, które pokrywają się z terminami przylotów i odlotów jaskółek, które odbywa się odpowiednio w kwietniu i wrześniu. 

Glistnik jaskółcze ziele jest rośliną wieloletnią, która osiąga wysokość od 40 do nawet 1 metra. Jej owłosiona łodyga jest widlasto rozgałęziona, zaś liście są duże i głęboko wcinane lub karbowane, jasnozielone na wierzchu. Owoce mają formę wąskich strączków. Za to część podziemna glistnika to ciemnobrunatne, walcowate kłącza. Korzeń jest rozgałęziony, a po przełamaniu – żółtoczerwony. 

Sprawdź również – Anturium – jak pielęgnować w domu w doniczce, czego nie lubi, gdzie postawić?

Jak stosować glistnik jaskółcze ziele?

Zastosowania glistnik jaskółcze ziele były znane już starożytnym Grekom i Rzymianom. Używali go oni do zwalczania pasożytów w układzie pokarmowym jak również stosowali go do zwalczania kurzajek. W wieku XVI za pomocą rośliny leczono takie choroby jak żółtaczka czy choroby wątroby. 

Inne, być może niecodzienne zastosowanie rośliny w przeszłości to jej używanie do wyparzania garnków. Ziele było również święcone w regionach Polskich z okazji obchodów  święta Bożego Ciała.

Glistnik jaskółcze ziele, znany też jako Glistnik jaskółczy, jest rośliną leczniczą, która tradycyjnie jest stosowana w leczeniu różnych schorzeń układu moczowego, takich jak kamica nerkowa, zapalenie pęcherza moczowego i nietrzymanie moczu. Roślina ta jest również uważana za skuteczną w leczeniu chorób skóry, takich jak trądzik, łuszczyca i egzema. Glistnik jaskółczy jest również uważany za skuteczny w leczeniu bólu stawów i reumatyzmu.

Należy jednak pamiętać, że glistnik jaskółczy jest rośliną trującą, dlatego należy stosować go tylko pod nadzorem lekarza lub specjalisty ds. ziołolecznictwa.

Sprawdź również – Gipsówka – co to za roślina, kwiaty, jak sadzić, czy jest wieloletnia?

Glistnik jaskółcze ziele – zastosowanie lecznicze 

Nasi przodkowie znajdowali zastosowanie dla całości rośliny. Zarówno jej liście, jak i łodygę rozdrabniano i stosowano jako środek owadobójczy w sadach czy ogrodach. Wraz z postępem nauki odkryto zawarte w roślinie alkaloidy: helidoninę i chelerytrynę. 

Od XIX do XX wieku często stosowano ziele glistnika jaskółcze ziele wyizolowane z niego alkaloidy w celach leczniczych, szczególnie w gastroenterologii. Z powodu doniesień o jego szkodliwych skutkach ubocznych wycofano się z leczenia z jego pomocą. 

Glistnik jaskółcze ziele – właściwości

Obecnie glistnik jaskółcze ziele jest przede wszystkim używany jako jeden ze składników gotowych mieszanek i naparów ziołowych, maści czy tabletek. Można kupić również ziele glistnika do samodzielnego sporządzania naparów. Maści najlepiej sprawdzą się na choroby skóry, w tym na kurzajki. 

Ponieważ jednak glistnik jaskółcze ziele jest rośliną trującą, należy dokładnie przestrzegać zasad jej stosowania, jeżeli użycie będzie wewnętrzne. Jeżeli zioło będziemy przyjmować doustnie konieczne będzie dokładne przestrzeganie wskazówek i zaleceń lekarza. bez ryzyka można stosować roślinę tylko zewnętrznie. 

Glistnik jaskółcze ziele – forum

Forumowicze doceniają roślinę głównie za jej właściwości w działaniu rozkurczowym na mięśnie gładkie układu pokarmowego, moczowodów i dróg rodnych. Glistnik działa żółciopędnie, moczopędnie, łagodzi także bóle menstruacyjne, reguluje także czynności trawienne, ułatwia wypróżnienia, pomaga przy wzdęciach, chorobach nerek, kolkach czy bólach brzucha. Przyspiesza przemianę materii. 

Ponadto, uważa się, że glistnik obniża ciśnienie krwi oraz spowalnia pracę serca, może też działać przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, jak i wspomagać pracę układu sercowo – naczyniowego. Z tego powodu polecany jest w przypadku nadciśnienia tętniczego. Panuje też opinia, że glistnik może działać nawet przeciwnowotworowo.  

Glistnik jaskółcze ziele – apteka cena

Glistnik jaskółcze ziele dostaniemy w aptekach pod różnymi postaciami. Chcąc kupić roślinę w liściach za 50 gramów zapłacimy około 5,00 zł. Natomiast olejek z glistnika np. stosowany do zwalczania kurzajek będzie kosztował od 15,00 zł do 20,00 zł za buteleczkę. Zioło znajdziemy także w różnych mieszankach herbat i naparów na trawienie, których cena będzie wahać się w granicach od kilku do kilkunastu złotych.