Co jedzą kaczki – czym karmić małe dzikie kaczki, łabędzie, czym karmić kaczki zimą?

Co jedzą kaczki - czym karmić małe dzikie kaczki, łabędzie, czym karmić kaczki zimą (3)

Kiedy nadchodzi zima zaczynają się trudne miesiące dla wszystkich zwierząt dziko żyjących, w tym oczywiście ptactwa w Polsce. Ptakom doskwiera mróz, minusowe temperatury, a ich największym wyzwaniem jest znalezienie źródeł pożywienia, które potrafi spoczywać głęboko pod śniegiem czy lodem. Jest to odpowiedni moment dla człowieka, aby wstąpić i pomóc zwierzętom w zimowym czasie. Jak jednak pomagać, aby nie zaszkodzić?

Zaznaczmy, iż większość osób decydujących się na dokarmianie zwierząt, w tym ptaków, podczas zimy kieruje się dobrymi intencjami. Jednakże bardzo często nie zdają one sobie sprawy, iż dokarmiając wyrządzają więcej szkody, niż pożytku. Nie można polegać jedynie na swoim przeświadczeniu i intuicji, a przed udaniem się na zimowy spacer trzeba dowiedzieć się, jakiego pożywienia te zwierzęta faktycznie potrzebują. A zatem, co jedzą kaczki?

Co jedzą kaczki?

Kaczki to ptaki roślinożerne i nie żywią się one innymi zwierzętami. To produkty roślinne powinny stanowić pokarm, którym je dokarmiamy. Na liście produktów, którymi można bezpiecznie karmić kaczki są m.in.: warzywa, zarówno surowe, jak i gotowane. Ważne aby nie były one w całości, ani grubo pokrojone. 

Do karmienia nadają się warzywa drobno pokrojone. Dokarmiamy więc ziemniakami, burakami, kapustą, marchewką czy pietruszką. Jeżeli chcemy nakarmić zwierzęta gotowanymi warzywami, pamiętajmy, aby przy przygotowaniu pokarmu nie dodawać soli. Inne przykładowe produkty, które mogą stanowić pokarm dla kaczek to wszelkie ziarna zbóż np. pszenica, owies, ale też płatki owsiane, jaglane, otręby. Dobrym pokarmem będą też nasiona np. kukurydzy. 

Sprawdź również – Wiewiórka latająca – japońska karłowata, biała, w domu, cena, ile kosztuje?

Czym karmić dzikie kaczki?

Przygotowany bądź gotowy pokarm najlepiej przynieść w ilości, która zostanie od razu zjedzona przez ptaki. Dlatego ważne jest, aby znać swoje lokalne stawy i ilość ptactwa, jaką można tam znaleźć. Pokarm dla kaczek, w tym kaczek dzikich należy umieszczać w suchy miejscu, w odpowiedniej odległości od wody, aby ten nie przesiąkł lodowatą wodą. Warto umieścić go również w miejscu mniej uczęszczanym, cichym i spokojnym, w którym kaczki nie będą płoszone.

Co ciekawe, kaczki, a zwłaszcza kaczki dzikie spożywają również rośliny wodne, ślimaki czy larwy owadów. Póki więc jeziora i okoliczne stawy nie zostaną skute lodem, ptactwo dzikie nie potrzebuje naszej pomocy i zdobywaniu pokarmu, gdyż wodna fauna i flora w pełni wypełniają to zadanie. 

Czym karmić łabędzie i kaczki?

Równie istotne jak to czym karmić kaczki i łabędzie, jest to czym ich nie karmić. Ptaków nie należy karmić chlebem czy szeroko pojętym pieczywem, który mimo łatwych do znalezienia informacji, nadal stanowi najpopularniejszy produkt którym dokarmia się zwierzęta w zimie. Chleb nie zawsze jest świeży, a podczas jego trawienia w organizmie powstaje kwas chlebowy, który może doprowadzić do kwasicy żołądka u zwierzęcia. Ponadto, pieczywo bardzo często jest nadmiernie solone, a nawet zwykła ilość soli odpowiednia dla człowieka zaburzyć może gospodarkę wodną ciała ptaka. 

Dokarmianie ptaków takich jak kaczki czy łabędzie może w konsekwencji doprowadzić do cukrzycy, stłuszczenia żołądka, a nawet uszkodzenia nerek. Najdalej posuniętym schorzeniem jest możliwość wystąpienia tzw. zespołu anielskiego skrzydła. Są to bezpośrednie skutki dokarmiania ptaków chlebem. Dlatego ważne jest, aby uświadomić samego siebie,a potem innych i zapobiec nieprawidłowemu rozwojowi ich organizmów. 

Czym karmić małe dzikie kaczki?

Czym karmić kaczki, a zwłaszcza małe dzikie kaczki, których organizmy nie są przyzwyczajone do tłustego, słonego chleba powinno być informację uczoną od najmłodszych lat. Warto więc od pierwszych zim tłumaczyć dzieciom, iż kaczki i inne ptaki dokarmiamy tylko zimą, gdy powierzchnie zbiorników wodnych są skute lodem i nie jest możliwe zdobywanie pokarmu z wodnego ekosystemu.

Nie karmimy również z ręki. Nie zachęcamy ptaków do bliskiego kontaktu z człowiekiem, gdyż są to nadal zwierzęta dzikie i dla ich bezpieczeństwa jest pozostanie w odpowiedniej odległości od człowieka. Ptaki dzikie powinny korzystać z ludzkiej pomocy jedynie w ostateczności, kiedy nie są w stanie poradzić sobie same.  

Czym karmić kaczki zimą?

Karmimy przede wszystkich suchym jedzeniem. Nie namaczamy, ani nie rzucamy pokarmu do wody. Skutkuje to jego zamoknięciem i opadnięciem na dno zbiornika wodnego, który dodatkowo zanieczyszczamy. Pokarm musi być też rozdrobniony, aby ptak mógł go spokojnie połknąć i strawić. Jednak najważniejsze jest to czym karmimy. Skrajnie nieodpowiedzialne będzie dokarmianie chipsami czy innymi słonymi przekąskami. Produkty konserwowane, przetwarzane i mocno solone są dla nich nieodpowiednie i stanowią zagrożenie. 

Co jedzą kaczki domowe?

Kaczki domowe jedzą różne rodzaje pokarmów, w zależności od ich potrzeb i preferencji. Podstawą ich diety powinny być płatki zbożowe i granulaty przeznaczone specjalnie dla kaczek. Można im też podawać warzywa, takie jak marchew, kapusta, brokuły, sałata i ziemniaki. Owoce, takie jak jabłka i banany, również są dobrym uzupełnieniem diety. Kaczki lubią też różnego rodzaju owady, takie jak larwy owadów, ślimaki i robaki, które są bogate w białko i inne składniki odżywcze.

Niektóre kaczki mogą mieć specjalne wymagania dietetyczne, na przykład te, które cierpią na choroby nerek lub wątroby, powinny mieć dietę o ograniczonej ilości fosforu i puryn. Kaczki, które są karmione tylko suchymi pokarmami, powinny mieć dostęp do świeżej wody, aby umożliwić im łatwiejsze przeżuwanie pokarmu.

Ważne jest, aby pamiętać, że kaczki są ptakami, które lubią zanurzać się i kąpać, dlatego powinny mieć dostęp do czystej i świeżej wody, aby mogły się kąpać i przepływać. Jeśli kaczki nie mają dostępu do wody, ich pióra mogą stać się suche i matowe, co może prowadzić do problemów zdrowotnych.