Jak poradzić sobie ze ślimakami bez skorupy w ogrodzie?

Kto z nas nie lubi pysznych, aromatycznych potraw, sałatek, czy zup, które są wykonane z warzyw pochodzące prosto z ogrodu? Z pewnością takich osób jest wiele, jednak zanim będzie możliwe wykonanie takiej potrawy, sałatki, czy zupy ze zbiorów z własnej uprawy, trzeba już w trakcie uprawy dbać o to, by pasożytnicze stworzenia i ślimaki bez skorupy nie zjadały ich przed nami zbiorami. Przede wszystkim ślimaki powodują największe zniszczenia na liściach roślin, zjadając je kawałek po kawałku i tworząc tym samym dziury. 

Większość warzyw i owoców są przeważnie bardziej podatne na wszelkie pojawiające się choroby. W ten sposób pojawia się wiele pytań o to, jak poradzić sobie i pozbyć się ślimaków bez skorupy w ogrodzie? Może warto zacząć działać zanim one się pojawią? Jak skutecznie odstraszyć ślimaki? W dalszej części wpisu sprawdzimy szczegółowo przyjrzymy się tym małych stworzeniom z bliska i temu, co im szkodzi, a co odstrasza, dodatkowo zdradzimy domowe sposoby tego, jak pozbyć się ślimaków bez skorupy w ogrodzie.

Jak odstraszyć ślimaki bez skorupy w ogrodzie?

W takim razie, jak odstraszyć ślimaki bez skorupy w ogrodzie? Ślimaki bez skorupy najlepiej się czują w miejscach, które charakteryzują się wysoką wilgotnością, są ciepłe i sprzyjają w ich swobodnym i komfortowym przemieszczaniu się. Pierwszym krokiem, który należy uczynić jest pozbycie się jakichkolwiek możliwych dla nich schronisk i kryjówek, które bardzo często pojawiają się w ogrodzie. Jak odstraszyć i pozbyć się ślimaków w ogrodzie? 

Jak odstraszyć ślimaki bez skorupy w ogrodzie (1)

Jako początkujący, ale również doświadczony ogrodnik powinno się wiedzieć o tym, że najprostszą i najszybszą drogą do pozbycia się ślimaków bez skorupy w ogrodzie jest utrzymywanie porządku i czystości. Główna zasada utrzymywania porządku w naszym ogrodzie jest to, aby nie tworzyć potencjalnych schronień, zostawiając mokre i wilgotne narzędzia, czy stosy świeżo ściętej trawy, w takich miejscach czują się najlepiej i swobodnie. Jak odstraszyć i pozbyć się ślimaków z naszego ogrodu? Ta podstawowa wiedza pozwoli na to, by je skutecznie odstraszyć i pozbyć się ślimaków, jeśli nie będą czuły się dobrze w ogrodzie, i nie będzie w nich odpowiednich warunków do dalszego bytowania, to w takich miejscach nie będą się pojawiały ślimaki bez skorupy.

Czego nie lubią ślimaki w ogrodzie?

W takim razie, czego nie lubią ślimaki w ogrodzie? Kolejną istotną informacją jest to, że ślimaki ze skorupą i te bez skorupy, nie tolerują wielu gatunków roślin, wręcz niektóre z nich w pewnym sensie odstraszają te pasożyty. W związku z tym, warto posadzić takie określone rośliny w swoim ogrodzie, a szkody będą zdecydowanie mniejsze. Przede wszystkim takie rośliny znajdujące się w naszym ogrodzie, odstrasza smak i zapach tymianku, czosnku, krwawnika pospolitego, nasturcji wielokwiatowej, macierzanki piaskowej, czy płomyka wiechowatego. Większość tych roślin można bez problemu nabyć w każdym sklepie ogrodniczym. Jakie wymienia się metody na to, jak odstraszyć i pozbyć się ślimaków bez skorupy w ogrodzie?

Poza wcześniej wspomnianymi roślinami, można również zadziałać poprzez zastosowanie mechanicznego zabezpieczenia zagrożonych roślin. Skutecznym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o odstraszenie i pozbycie się ślimaków z naszego ogrodu, to stworzenie obok grządki ścieżki ze zmieszanego żwiru z popiołem, który skutecznie odstrasza te pasożyty. Nie ma takiej możliwości, aby ślimaki bez skorupy pokonały taką przeszkodę.

Jak odstraszyć ślimaki bez skorupy w ogrodzie (1)

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu domowym sposobem? Można spróbować również je wszystkie wyłapać. W jaki sposób to zrobić? Warto tworzyć pułapki na ślimaki domowej roboty. Można wykonać taką pułapkę umieszczając pomiędzy m.in. liśćmi kapusty kawałki truskawek, malin, czy innych słodkich owoców. Z pewnością takie słodkie owoce stanowią idealny dla ślimaków bez skorupy wabik, i w ten sposób można zgromadzić większość ślimaków w jednym miejscu, a następnie się ich pozbyć. 

W przypadku, gdy naturalne sposoby nie pomagają, można poradzić sobie z problemem pozbycia się ślimaków w ogrodzie korzystając z chemicznych środków, w tym warto zastanowić się na nad nawozem do tui. W tym przypadku, należy pamiętać jednak o ostrożności podczas ich stosowania, aby nie zagroziły w rozwoju pozostałym roślinom. Są one sztuczne i z pewnością pomogą, lecz jest to w zupełności ostateczność w walce ze szkodnikami. Najbardziej znanymi preparatami pomagającymi w walce ze ślimakami są: Anty-Ślimak, Ślimakol, czy Smilax.

Czego nie lubią ślimaki w ogrodzie? Kolejnym rozwiązaniem jest umieszczenie w ziemi pojemnik, w który wlejesz najzwyklejsze piwo. Ślimaki uwielbiają napój chmielowy, poczują się jak w raju spożywają ten napój i w ten sposób pojawia się możliwość, aby pozbyć się znaczną część populacji, buszujące w naszym wyjątkowym ogrodzie.

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu domowym sposobem?

W takim razie, jak pozbyć się ślimaków z ogrodu domowym sposobem? Kolejnym domowym sposobem na efektywne pozbycie się i odstraszanie ślimaków ze skorupą i bez skorupy jest nawadnianie ogrodów i trawników o właściwej porze dnia. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że nie powinno się tego robić w nocy, gdyż wtedy pojawia się zagrożenie, że pojawiają się odpowiednie warunki do swobodnego przemieszczania się i żerowania przez ślimaki. Staraj się, jeśli to możliwe jak najwięcej spulchniać glebę w słoneczne dni. Pamiętaj, że największe szkody wyrządzają ślimaki nagie, tj. ślimak pomrów i ślinki. Żerują nocą, dlatego powinieneś unikać nawadniania terenu przed zmrokiem.

Jak pozbyć się domowym sposobem ślimaków z ogrodu? Kolejnym dość popularnym domowym sposobem na zwalczanie ślimaków z ogrodu to wykładanie na nawilżoną powierzchnię gleby mokre szmaty, czy inne elementy po to, aby zwabić ślimaki

Bartłomiej Wilczyński

Ogrody to jego największa pasja. Zawodowo zajmuje się tym, co kocha najbardziej, czyli uprawia rośliny, krzewy, drzewa, zajmuje się aranżacją, projektowaniem ogrodów i terenów zieleni. Większość swojego życia spędził wśród roślinności, w ogrodzie. Dzięki dużemu doświadczeniu w zakresie pielęgnacji i zakładania ogrodów, obecnie pragnie dzielić się tą wiedzą z innymi, którzy chcą założyć swój ogród marzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *