Jak palić drewnem w piecu z nadmuchem? Sprawdzamy opinie na forum

Jak palić drewnem w piecu z nadmuchem Sprawdzamy opinie na forum (1)

W obecnym czasie, w związku z wysokimi cenami żywności, spowodowanymi stale rosnącą inflacją, na której wysokość miała po części rosyjska agresja na Ukrainę, temat związany z surowcami opałowymi oraz właściwymi do samego opału urządzeniami jest rozgrzewany do czerwoności. Przekaz medialny w wielu miejscach rozmywa się, tworząc niespójny obraz produktów dostępnych na rynku, a kupujący nie wie na jaki rodzaj ogrzewania zdecydować się tej zimy. Wychodzimy naprzeciw naszym czytelnikom, a także osobom poszukującym odpowiedniego rozwiązania ogrzewania podczas nadchodzącej zimy.

W poniższym artykule przedstawiamy zagadnienie palenia drewnem w piecu z nadmuchem. Wbrew pozorom, poprawne rozpalenie w piecu nie jest wcale czynnością banalnie prostą. Nasze błędny ujawnią się w np. zbyt dużej ilości smoły w piecu lub kominie, a także sporym zadymieniu. Dodajmy jeszcze, iż niepoprawne rozpalanie będzie prowadzić do szybszego zużycia zakupionego produktu. A więc jak działa piec z nadmuchem ciepłego powietrza? W jaki sposób go używać? Jak palić w piecu z dmuchawą? Czym różni się metoda palenia od góry w piecu z dolnym spalaniem od pozostałych? Odpowiedzi na te, a także inne zagadnienia przedstawiamy w tekście poniżej.

Piec z nadmuchem ciepłego powietrza – jak działa?

W takim razie, jak działa piec z nadmuchem ciepłego powietrza? Poszukując optymalnego urządzenia na nadchodzącą zimę kupujący mogą zastanawiać się: jak działa piec z nadmuchem ciepłego powietrza? Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, a więc dlaczego powinni zdecydować się akurat na piec z nadmuchem ciepłego powietrza? O specyfikacji tego rozwiązania piszemy w dalszej części artykułu.

W opisywanym systemie ogrzewania czyli w piecu z nadmuchem ciepłego powietrza, chłodniejsze powietrze pobierane jest przez tzw. czerpnię. Następnie to powietrze jest odprowadzane kanałami do pieca nadmuchowego. W piecu następuje proces podgrzania i przefiltrowania doprowadzonego powietrza, a następnie jest ono rozprowadzane przez instalację do konkretnych pomieszczeń. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy cieszyć się szybkim wzrostem temperatury w domu.

Jak palić drewnem w piecu z nadmuchem? Forum

Jakie pojawiają się opinie odnoszące się do palenia drewnem w piecu z nadmuchem? Kotły węglowe z nadmuchem są obecnie jednymi z najpopularniejszych urządzeń grzewczych pośród kotłów zasypowych. Są one szczególnie popularne wśród użytkowników posiadających stały dostęp do taniego drewna. Jak spalać drewno w takim kotle, aby spalanie odbyło się sprawnie i efektywnie? O tym opowiadamy poniżej.

Podczas spalania drewna w piecu z nadmuchem ciepłego powietrza temperatura zadana powinna być ustawiona na wysoką, a nawet maksymalną temperaturę. Powyższe wymagania wynikają z potrzeby stałego dopływu powietrza w fazie tzw. gazowania. Temperaturę w piecu z nadmuchem ustawić należy, w zależności od możliwości posiadanego urządzenia, na przynajmniej 80-85 stopni Celsjusza. Należy pamiętać, aby rozpoczynać stosunkowo mniejszymi kawałkami drewna, a z czasem można zacząć dorzucanie bardziej wartościowego opału np. węgla.

Sprawdź również – Piec zgazowujący drewno – opinie na forum, jak działa, forum, wady i zalety, cena

Jak palić w piecu z dmuchawą?

Wielu kupujących może słusznie zastanawiać się nad elementem bezpieczeństwa podczas korzystania z pieca z nadmuchem ciepłego powietrza. Przy tak wysokich temperaturach wymaganych w urządzeniu można obawiać się ryzyka zagotowania się wody. Jeżeli grzejniki w domu nie posiadają termostatów, możemy dodatkowo uprzykrzyć sobie życie, zamieniając pokój w saunę fińską.

Rozwiązanie po które sięgają posiadacze pieca z nadmuchem ciepłego powietrza to palenie z tzw. dmuchawą. Jej używanie może zarówno pomóc, jak i przynieść kolejne zmartwienia. Wiele z osób decydujących się na piec z nadmuchem ciepłego powietrza wskazuje, iż zrezygnowało z używania dmuchawy, gdyż przynosi ona więcej zmartwień niż pożytku. Niektórzy idą tak daleko, że sami wprowadzają modyfikację w zakupionych urządzeniach.  Użytkujący ostrzegają także przed smołą w kotle i kominie, a także zawilgoceniem się węgla. Jest to na pewno opcja warta rozważenia przy zakupie nowego pieca.

Palenie od góry w piecu z dolnym spalaniem

Eksperci od lat wskazują, iż rozpalanie od góry w piecu z dolnym spalaniem jest jednym ze sposobów na dużo czystsze i efektywniejsze spalanie zarówno węgla, jak i drewna. Tą metodę palenia w piecu charakteryzuje to, iż zamiast tradycyjnego wkładu, najpierw uzupełniamy palenisko węglem, a następnie na nim układamy małą lub średnią porcję drewna, pamiętając że ma ona pokryć całą powierzchnię węgla. Takim sposobem, nasz przygotowany wkład zacznie się palić od góry, a ułożony węgiel będzie osuszany, a jego opary, w drodze wydostania się kominem na zewnątrz, będą zmuszone przedostać się przez rozpaloną wyżej porcję drewna, a w konsekwencji ulegną spaleniu.

Ta metoda pozwala posiadaczowi na odzyskanie energii, która poprzednio uciekała wraz z cugiem. Ponadto, w taki sposób mniejsze będzie zanieczyszczenie środowiska, gdyż z dymu wypalane są trujące substancje. Dzięki metodzie palenia od góry będziemy zużywać mniej węgla, a zatem nasz zyskujemy czas, a nasze pieniądze zostają w kieszeni.