Brykiet bukowy –  opinie na forum, producent, parametry, kaloryczność, cena

Brykiet bukowy - opinie na forum, producent, parametry, kaloryczność, cena (1)

W obecnej sytuacji geopolitycznej Polacy coraz częściej zmuszeni będą do poszukiwania alternatywnych źródeł opału. Czy brykiet bukowy może być jednym z nich? Jakie opinie mają kupujący, decydujący się na zakup brykietu bukowego? Czym różni się on od innych odmian brykietu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie poniżej.

Brykiet powstaje z produktów, które pozostają po procesie mechanicznej obróbki węgla. Dostępne oferty brykietu bukowego będą się różnić jakością, konkretnymi parametrami, a także ceną. Wysokiej jakości brykiet będzie wolny od kleju oraz farby, które mogą się znaleźć po obróbce produktu słabszej jakości. W prostszych słowach brykiet to nic innego jak wióry , trociny czy zmielone zrębki drewna (właśnie bukowego czy dębowego). Na rynku możemy znaleźć świetnej jakości brykiet bukowy. Producentów, kaloryczność, parametry oraz opinie na forum przedstawiamy poniżej.

Brykiet bukowy – opinie na forum

W takim razie, jakie pojawiają się opinie na forum odnośnie brykietu bukowego do kominka? Wiele osób wskazuje swoje opinie na forum, iż brykiet drzewny – bukowy lub dębowy typowo jest  wykorzystywany w sezonie letnim jako materiał do grilla i stosowany jako alternatywa do węgla drzewnego. Czy brykietem bukowym można palić w piecu? Jaki brykiet do palenia w piecu wybrać?

Pojawiają się różne opinie na forum. Bez narażenia na mandat od odpowiednich służb można palić brykietem w piecu każdego rodzaju. Drewno nie wydziela toksycznych substancji, a wiele osób wychwala wysokie parametry i kaloryczność. Ministerstwo środowiska wskazuje wytyczne, zgodnie z którymi, Polacy spokojnie mogą palić w piecu brykietem, gdyż jest to materiał ekologiczny i nie wydziela on substancji szkodliwych dla środowiska.

Brykiet bukowo-dębowy – opinie

Kupujący wskazują na wiele zalet jakie posiada brykiet bukowo-dębowy. Nie brudzi rąk ani pomieszczeń w których jest składowany. Wg pojawiających się opinii  na forum, brykiet jest również łatwym produktem podczas transportu oraz przenoszenia do iz konkretnych pomieszczeń. Brykiet bukowo-dębowy jest także łatwy w użytkowaniu z uwagi na brak potrzeby rąbania go przed wrzuceniem do kominka czy pieca.

Wielu kupujących w swoich opiniach wskazuje, iż ogromną zaletą brykietu bukowo-dębowego jest jego przyjazność dla środowiska. Brykiet powoduje minimalną emisję dwutlenku węgla przy spalaniu, co czyni go ekologicznym źródłem opału. 

Sprawdź również – Brykiet torfowy do kominka – testy, opinie na forum, spalanie, jak rozpalić?

Brykiet bukowy – producent

Na rynku alternatyw opałowych w Polsce dostępnych jest wielu producentów. Dobry producent brykietu jest podstawą na nadchodzącą zimę. Podczas zakupu najlepiej przeanalizować szereg ofert. Na wyróżnienie zasługują m.in. brykiet Pini Kay znajdujący się w ofercie sklepu pangroszek.pl, który posiada bardzo niską wilgotność w granicach 4-5% i najgorętsze spalanie w porównaniu do produktów innych producentów.

Kolejną wartą przedstawienia marką jest Eco-Pal, która spełnia najwyższe unijne normy jakości, czego potwierdzeniem są m.in. posiadane przez nią polskie Certyfikaty Jakości Instytutu Technologii Drewna w Poznaniu. Brykiet od firmy Eco-Pal posiada niską wilgotność poniżej 10%, a sam producent posiada w Polsce spore zaplecze transportowe, co gwarantuje skuteczną i szybką dostawę oferowanych produktów. Będzie on świetny do palenia w małych kominkach. 

W dalszej części wpisu porównamy parametry i kaloryczność brykietu bukowego.

Sprawdź również – Brykiet Rekord – opinie na forum, producent, zakaz, Niemcy, cena, gdzie kupić?

Brykiet bukowy – parametry

Brykiet bukowy jako alternatywne źródło energii charakteryzuje się wysoką wartością opałową. Pozostałe parametry, na które wskazują sprzedawcy brykietu bukowego to m.in. niska zawartość popiołu oraz to, iż nawet pozostały popiół w procesie spalania można wykorzystać do m.in. nawożenia trawy. Brykiet bukowy jest zdecydowanie paliwem ekologicznym, bezpiecznym dla środowiska naturalnego.

Brykiet bukowy jest również rozwiązaniem bardzo ekonomicznym. Jedna tona brykietu może zastąpić od 3 do 5 metrów sześciennych drewna opałowego. Według specjalistów tylko jedno opakowanie o wadze 6 kg wystarczy aż do 2 godzin palenia w kominku o mocy grzewczej 15 kW/h.

Brykiet bukowyn – kaloryczność

Brykiet bukowy jest zdecydowanie paliwem wysokokalorycznym. Kaloryczność brykietu bukowego wynosi od 15 do nawet 20 GJ/t. Dzięki parametrom brykietu czyli jego niskiej wilgotności i znikomej ilości popiołu to czyni z niego bardzo dobry materiał opałowy.

Producenci wskazują, iż dobrze zbity brykiet bukowy ( a także dębowy) z trocin liściastych, potrafi być o 40% kaloryczniejszy od suchego drewna. Takie rozwiązanie sprawia, że produkt, spalając się, nie zanieczyszcza środowiska, ponieważ emituje znikome ilości dwutlenku węgla i nie przyczynia się do powstawania smogu.

Brykiet bukowy – cena

A zatem, w jakiej cenie możemy nabyć to ekologiczne i wydajne paliwo opałowe? W związku z obecną sytuacją na rynku energetycznym ceny brykietu bukowego poszybowały w górę. W ostatnim kwartale tego roku ceny brykietu bukowego wahają się od 1 600 zł do nawet 3 500 zł.

Wyższa cena będzie wiązała się z wyższą jakością produktu, a przy zakupie warto rozważyć wszystkie zalety i wady konkretnej oferty. Sam brykiet bukowy jest zdecydowanie atrakcyjnym produktem w porównaniu do tych bardziej tradycyjnych, jak i alternatywnych źródeł energii, dlatego warto zdecydować się na jego zakup.