Uprawy na działkach są niewątpliwie proste oraz dają wiele radości dla osób, które szukają w takich zajęciach odpoczynku. Znajomość wszystkich niezbędnych zasad siewu oraz pielęgnacji sadzonek jest teoretycznie banalnym zadaniem. Jednak dla osób, które nigdy nie miały kontaktu z działką oraz sadzeniem warzyw takie zadania mogą być skomplikowane. Jak sytuacja wygląda w przypadku cebuli dymki, jak, kiedy i co ile ją sadzić do gruntu?
Sprawdź również – jak sadzić z pestki mango?
Podczas upraw warzyw oraz owoców, najważniejszą kwestią jest systematyczność oraz pilnowanie terminów siewu i zbioru. Na opakowaniach wszystkich nasion są podawane dokładne daty, kiedy wypada czas siewu oraz kiedy należy zbierać uprawy. Jeżeli przegapimy ten odpowiedni czas, kiełkowanie może być zbyt późno, co przełoży się na wzrost roślin.
Jest kilkanaście warzyw, które możemy sadzić na działkach, w ziemi na balkonie, a nawet w doniczkach w domu. Niektóre warzywa sadzimy z cebulek lub pędów. Wtedy unikamy całego procesu uprawy z nasion. Jeżeli będziemy chcieli rozpocząć własną uprawę warzyw, warto na początek spróbować swoich sił od mało wymagających warzyw. Do tej grupy należy cebula.
W poniższym artykule opisujemy, kiedy sadzić cebulę dymkę do gruntu, kiedy powinien wypadać termin siewu cebuli na zimę, co ile powinno się sadzić cebulę, jakie są przyczyny brak wzrostu cebuli, dlaczego cebula nie chce rosnąć. Dodatkowo opisujemy jak sadzić cebulę na szczypiorek, jak wyhodować szczypiorek z cebuli. Na te i wszystkie pozostałe pytania znajdziesz odpowiedź w dalszej części wpisu.
Spis treści
Kiedy sadzimy cebulę dymkę do gruntu?
W takim razie, kiedy sadzimy cebulę dymkę do gruntu? Cebula jest warzywem, które jest albo lubiane, albo znienawidzone przez wiele osób. Jej smak jest oryginalny i poprawia wiele dań, jednak nie każdy za nią przepada. Zdecydowanie większa grupa ludzi lubi cebulę dymkę, dlatego sprawdzamy, kiedy i jak sadzić cebulę dymkę do gruntu, aby móc się cieszyć własnoręcznie wyhodowaną cebulą.
Cebula dymka różni się od zwykłej dużej cebuli wartościami oraz wielkością. Dymka jest malutką wczesną cebulką, która znakomicie nadaje się do sałatek oraz lekkiego podsmażania do zup, sosów oraz jako dodatek do śniadań. Kiedy dokładnie sadzimy cebulę dymkę do gruntu?
Cebulę dymkę sadzimy w znacznie szybszym terminie niż żółtą cebulę. Termin, w którym sadzimy cebulę dymkę, uzasadniony jest jej wysoką odpornością na spadki temperatury oraz szybki wzrost.
Wczesna wiosna płata czasami psikusy i temperatury w nocy spadają nawet do zera. Cebula dymka jest odporna na takie spadki. Termin, kiedy sadzimy cebulę dymkę, wyznaczony jest na marzec.
Sprawdź również – Pomidor – owoc czy warzywo? Do jakiej grupy zalicza się pomidory? Wikipedia
Kiedy sadzić cebulę na zimę? Co ile sadzić?
Na zimę sadzimy cebulę, aby wczesną wiosną, mieć gotowe cebulki to posadzenia nowych młody warzyw. Cebulę na zimę sadzimy zawsze do ziemi w gruncie. Wtedy pobierane są wszystkie potrzebne witaminy oraz minerały.
Podczas sadzenia cebuli na zimę należy pamiętać o odpowiedniej głębokości dołów, w których znajdzie się cebula. Moment sadzenia cebuli na zimę przypada na wrzesień, jednak poprzez stale rosnącą temperaturę cebule na zimę można sadzić nawet w październiku.
Cebule sadzimy w odpowiednich odległościach. Może się to wydawać dziwne, że są specjalne wymagania, co ile sadzić cebulę, jednak bez zachowanych odległości pomiędzy cebulami, uprawa będzie trudna.
Odstępy, co ile sadzimy cebulę, w przypadku dymki wynoszą ok. 8 cm. W przypadku cebuli żółtej odstęp wynosi około 10 cm.
Dlaczego cebula nie chce rosnąć?
Niekiedy uprawa cebuli nie jest prosta i stwarza pewne komplikacje. W sytuacji, kiedy cebula nie chce rosnąć, nie zawsze znacie przyczynę. Wszystko zostało zrobione zgodnie z zaleceniami, a cebula nie chce rosnąć. Nikt nie lubi takich momentów. Jednak przyczyny mogą być niezależne od Waszych starań.
Cebula mimo łatwości uprawy ma swoje wymagania. Aby prawidłowo rosła, trzeba jej zapewnić odpowiednią ziemię. W zbyt suchych podłożach cebula nie będzie rosła. Kolejnym czynnikiem, przez który cebule nie chce rosnąć, jest ograniczone miejsce. W takich warunkach korzenie nie mają odpowiedniego miejsca i proces wzrostu zostaje zahamowany.
Poniżej sprawdzamy jak wyhodować szczypiorek z cebuli, czy istnienie jakaś specjalna odmiana cebuli na szczypior?
Jak wyhodować szczypiorek z cebuli?
Jeżeli mamy w domu cebulę, bez problemu możemy z niej wyhodować szczypiorek. Sposób jest dziecinnie prosty i nie wymaga żadnych specjalnych narzędzi, czy też umiejętności. Cebulę, którą mamy w domu należy umieścić w niedużym pojemniku. W celu wyhodowania szczypiorku z cebuli najlepiej dobrać takie opakowanie, aby cebula się nie przewracała. Następnie należy nalać do pojemnika wodę na wysokość ⅓ cebuli. Ważne, aby cebula nie pływała w wodzie, jedynie korzenie mają być zanurzone.
Tak przygotowaną cebulę odstawiamy w ciepłe miejsce, najlepiej na parapet, gdzie cebula będzie otrzymywała porcję słońca. Po kilku dniach zauważycie kiełkowanie szczypiorku, a cały proces wyhodowania szczypiorku z cebuli możecie zaliczyć do udanych.
Jest jeszcze jedna metoda, jak sadzić cebulę na szczypior. Tutaj będzie potrzebna donica, ziemia oraz cebula. Po przygotowaniu ziemi w donicy cebulę musimy zasadzić, ale nie w całości. Aby prawidłowo sadzić cebulę na szczypior, musicie wykonać to do połowy cebuli, czyli ziemia znajduje się na wysokości połowy cebuli.
Tak posadzona cebulę trzeba odstawić w ciepłe miejsce. Przy regularnym podlewaniu po kilkunastu dniach z cebuli zacznie wyrastać szczypior.