Jak i kiedy przycinać krzewy ozdobne i kwitnące?

Jak i kiedy przycinać krzewy ozdobne i kwitnące

Przydomowe ogrody i parki są idealnym miejscem na posadzenie różnych ozdobnych kwiatów i krzewów. W celu zaprezentowania unikatowych gatunków krzewów oraz roślin, w wielu miastach prowadzone są wystawy kwiatów, oraz specjalnie budowane zamknięte parki, oraz ogrody, gdzie rosną najpiękniejsze okazy, także te pod ochroną. Wiele osób zastanawia się nad tym, jak i kiedy przycinać takie krzewy ozdobne, my w dzisiejszym wpisie postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Sprawdź również – jak wygląda przycinanie Budlei Dawida?

Posiadając krzewy ozdobne koło domu, najważniejszą czynnością jest odpowiednia pielęgnacja. Jeżeli zaniedbamy ozdobne krzewy, po pewnym czasie tracą swój urok, a nawet mogą uschnąć. Stosowanie odżywek oraz specjalnych nawozów to podstawowe środki ochrony. Dodatkowo należy także podcinać ozdobne krzewy. Dzięki takim zabiegom rośliny rosną szybciej oraz są zdrowsze. 

Nie każda osoba ma odpowiednią wiedzę na ten temat. Dodatkowo nie zawsze wiemy, jak przycinać poszczególne krzewy. Z tego powodu w dzisiejszym artykule postaramy się pomóc i opisujemy, jak powinna wyglądać uprawa krzewów ozdobnych, kiedy można przycinać krzewy ozdobne, a kiedy przycinać krzewy ozdobne podczas kwitnienia. Zdradzamy jak przycinać krzewy ozdobne oraz przedstawiamy poprawne kształtowanie i cięcie krzewów ozdobnych. 

Uprawa krzewów ozdobnych 

W takim razie, jak wygląda uprawa krzewów ozdobnych? Pragnąc stworzyć unikalny krajobraz przed domem, bardzo często sadzimy krzewy ozdobne. Takie rośliny doskonale komponują się z resztą otoczenia. Jednak, aby móc cieszyć oczy wspaniałymi krzewami ozdobnymi, potrzebna jest ich prawidłowa uprawa. 

Zaniedbanie choćby jednego etapu pielęgnacji będzie skutkowało niedoborami potrzebnych zabiegów w kolejnych cyklach. Uprawa krzewów ozdobnych jest o wiele bardziej wymagająca niż popularne rośliny ogrodowe, zwłaszcza te, które w zasadzie nie mają większych wymagań. 

Podczas uprawy krzewów ozdobnych bardzo ważne jest odpowiednie nawożenie oraz odżywianie krzewów. W sklepach ogrodniczych możecie nawet kupić gotowe odżywki. Dobrym sposobem jest zastosowanie odżywki domowej produkcji, np. z kawy, skórki banana czy skorupek jaj. 

Uprawa krzewów ozdobnych nie kończy się tylko na odżywianiu. Należy także regularnie podcinać ozdobne krzewy. Jeżeli będą rosły zbyt gęste i długie, ich wzrost może zostać zaburzony. Należy jeszcze pamiętać o tym, że ozdobne krzewy często są przycinane w różne ozdobne kształty. Takie zabiegi dają im blask oraz swobodę wzrostu. 

Tylko aby dobrze przeprowadzić wszystkie czynności, warto, jest sprawdzić, kiedy można przycinać krzewy ozdobne. Żebyście nie zrobili tego w dogodnym czasie dla roślin. 

Kiedy można przycinać krzewy ozdobne?

W takim razie, kiedy można przycinać krzewy ozdobne? Odnowienia pielęgnacja krzewów ozdobnych z pewnością pochłania dużo czasu. Dlatego ważne jest, aby takie rośliny posiadała osoba, która uwielbia pracę w ogrodzie bądź posiadacz dużej ilości wolnego czasu. Chociaż dla chcącego nic trudnego, wystarczą chęci i wszystkie wymagane czynności będą zrobione. 

Podczas uprawy krzewów ozdobnych pojawiają się pytanie, kiedy można przycinać krzewy ozdobne. Przecież każda roślina ma inny okres kwitnienia oraz wegetacji. Wtedy nie należy ingerować w ich wygląd. 

Moment, w którym powinniśmy dokonać przycinania krzewów ozdobnych nie może być wybrany przez nas losowo. Kiedy wybrać najlepszym moment na przycinanie krzewów, kiedy przycinać krzewy kwitnące? 

Te wszystkie kwestie należy sprawdzić. Krzewy ozdobne dzielą się na dwie grupy, kwitnące wczesną wiosną oraz kwitnące latem. I na tej podstawie jest najlepiej określić, kiedy przycinać krzewy ozdobne.

Jeżeli macie w ogrodzie krzewy ozdobne, które kwitną wczesną wiosną, czas przycinania wypada na okres lata, po zakończonym kwitnięciu krzewów ozdobnych. 

Z kolei krzewy ozdobne, które kwitną na wakacje, zawsze przycinamy wczesną wiosną. 

Wtedy mamy pewność, że nie uszkodzimy młodych pędów, ponieważ krzewów ozdobnych podczas kwitnięcia nie należy przycinać. 

Dla ułatwienia możecie prowadzić kalendarz cięcia krzewów ozdobnych. Znacznie ułatwi to ogrodowe prace i nie zapomnicie o żadnej roślinie. Jeżeli w ogrodzie posiadacie wiele różnych krzewów ozdobnych, ciężko jest zapamiętać wszystkie daty. Kolejną kwestią jest fakt, że często inwestujemy w rzadkie odmiany krzewów, dlatego termin ich cięcia powinien być przestrzegany. 

Kalendarz cięcia krzewów ozdobnych

Kalendarz cięcia krzewów ozdobnych prowadzi się na podstawie zgromadzonych roślin. Wystarczy raz dobrze sporządzić spis i nanieść wszystkie dane do kalendarza cięcia krzewów ozdobnych. Dodatkowym ułatwieniem są gotowe kalendarze cięcia krzewów ozdobnych. Wtedy tylko zaznaczmy posiadane gatunki i możemy przystępować do pracy. 

Dla jeszcze większego ułatwienia gotowe kalendarze cięcia krzewów ozdobnych zawierają wiele przydatnych informacji. Znajdziecie tam porady, jak ciąć krzewy, kiedy unikać przycinania roślin oraz co stosować po zakończeniu podcinania krzewów. 

Jak przycinać krzewy ozdobne?

Jeżeli znacie już terminy, kiedy przycinać krzewy ozdobne oraz wiecie, jak prawidłowo uprawiać ozdobne krzewy, warto sprawdzić, jak przycinać krzewy ozdobne. To kolejne ważne informacje, które warto poznać przed rozpoczęciem pracy. Rośliny takie jak krzewy ozdobne w wielu odmianach mają określone zasady przycinania. 

Jeżeli wasze ozdobne krzewy kwitną w pierwszej kolejności, powinny być przycięte na długość 100-200 cm. Jednak w sytuacji, kiedy krzew jest karłowaty oraz niski, to jak przycinać taki krzew ozdobny powinno być wskazane linią liści. Cięcie robicie zawsze od dołu do góry. 

Technika, jak przycinać krzewy ozdobne kwitnące w późniejszych terminach obejmuje zasadę cięcia maksymalnie do 60 cm. Wtedy nie będzie ryzyka, że podczas jesieni oraz zimy pędy roślin zmarzną. 

Kształtowanie i cięcie krzewów ozdobnych

Kształtowanie krzewów ozdobnych jest zupełnie inną kwestią. Do tego typu cięcia krzewów ozdobnych potrzebne są rośliny odporne na ostrzejsze zabiegi. Większość krzewów ozdobnych możecie kształtować w dowolny sposób. Jedynie cięcie długolistnych krzewów ozdobnych może sprawić problemy. Gałęzie będą się układały po swojemu i będzie ciężko uzyskać pożądaną figurę. Do kształtowania i cięcie krzewów ozdobnych najlepszymi odmianami są rośliny niższe ze zwartymi liśćmi.