Jak i czym rąbać drewno? Lepiej rąbać suche czy mokre?

Jak i czym rąbać drewno Lepiej rąbać suche czy mokre (1)

Udogodnienia nowoczesnego świata sprawiły, że często nie musimy posiadać umiejętności, które kiedyś uznawane mogły być za podstawę. Nie oznacza to jednak, że nie możemy spróbować się ich nauczyć, bo nigdy nie wiadomo, czy się nam przydadzą. Niektóre są prostsze do nauczenia się niż inne, wymagają tylko opanowania teorii, by mogły być wykonywane w praktyce, inne z kolei są możliwe do nauczenia się tylko poprzez wykonywanie ich. Rąbanie drzewa to umiejętność, która przydaje się tylko w konkretnych sytuacjach i okolicznościach. 

Życia niektórych osób czasem zależą od tego, czy potrafią wykonywać tą czynność, podczas gdy inni nie będą musieli tego robić ani razu. Ten, kto nigdy nie trzymał siekiery w ręce nie będzie wiedział, jak powinien się nią poprawnie posługiwać. Na szczęście w Internecie nie brakuje poradników, które pomogą nam w nauczeniu się jak odpowiednio rąbać drzewo, oraz upewnić się, że robimy to w bezpieczny sposób. Oczywiście ciężko opanować teorię, jeśli mamy w tym zerowe doświadczenie, ale wiedząc jakie są założenia, upewnimy się przynajmniej, że podejdziemy do tego w odpowiedni sposób. Rąbanie drewna wymaga od nas skupienia, ponieważ jest to niebezpieczne zadanie, często wymagające od nas posługiwania się ostrymi, ciężkimi narzędziami. Należy więc zachowywać przy tym szczególną ostrożność.

Sprawdź również – Jak postarzyć drewno domowymi sposobami?

Czym rąbać drewno?

To czym rąbać drewno, jest pytaniem zadawanym częściej niż mogłoby się wydawać. Liczba opcji nie jest tak ograniczona, jak możemy się spodziewać, chociaż wiadomym jest, że jest jedno konkretne narzędzie, którym posługujemy się najczęściej. Siekiera jest bardzo łatwa w obsłudze, zbudowana z zaledwie dwóch elementów, jedyne czego potrzebuje do działania to siła fizyczna. To właśnie siekierę używa się przy rozłupywaniu drewna przez zdecydowaną większość osób. 

Nie oznacza to jednak, że kiedy decydujemy się na wybranie tego, czym rąbać drewno, musimy się ograniczać do tego tylko narzędzia. Dobrą opcją jest także poręczny toporek, który jednak bardziej nadaje się do mniejszych kawałków. Możemy także postawić na nieco bardziej profesjonalne sprzęty, jak chociażby rozłupywarka do drewna, musimy mieć jednak świadomość, że wiążą się one z większymi kosztami.

Kiedy rąbać drewno?

To, kiedy rąbać drewno jest ważniejszym zagadnieniem, niż może być to widać na pierwszy rzut oka. Dużo zależy od pory roku, czy też temperatur na zewnątrz, a także pogody, która akurat panuje. Nie chcemy rąbać drewna zimą, kiedy jest zmarznięte, ani w deszczowe dni, kiedy jest tak mokre, że wyślizguje nam się z rąk. Nie chcemy również robić tego po dłuższych suszach, ponieważ zbyt suche drzewo jest trudne do rozłupywania. Najlepszą porą może być wiosna, kiedy drewno zdążyło odtajać od zimy i wciąż jest lekko wilgotne. 

Długie i gorące lato wysuszy je potem przed chłodnymi miesiącami, kiedy jest przecież najbardziej potrzebne. To, kiedy rąbać drzewo jest oczywiście decyzją, którą podejmiemy indywidualnie, jednak pewne warunki pogodowe będą nam sprzyjać bardziej niż inne, tak więc powinniśmy zwracać na to uwagę.

Jak rąbać twarde drewno?

Nie każde drewno rąbie się tak samo, a czynników, które na to wpływają jest wiele. Dużo zależy od tego, jaka temperatura panuje na zewnątrz, jak suche czy też wilgotne ono jest, a także jaki jego rodzaj akurat mamy pod ręką. Niektóre gatunki drzew mają pnie twardsze niż inne, przez co rąbie się je o wiele ciężej. Jak zatem rąbać twarde drewno? 

Do takich zadań może się nam przydać klin, który wbija się w drewno, co ułatwia dalsze rozłupywanie. Możemy także próbować rąbać je na kilka razy, powoli je rozbijając, by roztrzaskiwało się szybciej. Kiedy zastanawiamy się jak rąbać twarde drewno, możemy rozważyć posługiwanie się specjalistycznymi narzędziami, które nie będą wymagać od nas siły fizycznej. Różne rodzaje rozłupywarek do drewna dostępne są w wielu sklepach stacjonarnych, a także w Internecie.

Sprawdź również – Skąd wziąć i jakie wybrać drewno na ognisko do kiełbasy?

Lepiej rąbać suche czy mokre drewno?

Dobrym pytaniem dotyczącym pracy przy drewnie jest to, czy lepiej rąbać suche, czy mokre drewno. Eksperci radzą, by zajmować się wilgotnym, bądź też mokrym drewnem, ponieważ im bardziej suche są jego włókna, tym więcej pracy i wysiłku musimy włożyć w wykonanie tego zadania. To, czy lepiej rąbać suche, czy mokre drewno, jest ważnym zagadnieniem zwłaszcza dla początkujących, którzy nie mają w tych sprawach doświadczenia. Internet oferuje wszystkie cenne wskazówki, których możemy potrzebować, jednak to w jaki sposób chcemy rąbać drewno, oraz kiedy wolimy to robić, to kwestia naszych upodobań.

Rąbanie drewna siekierą – cena

Cena rąbania drewna siekierą będzie różniła się, w zależności od tego, jaki cennik ma dany wykonawca. W Internecie możemy znaleźć wiele ogłoszeń, które pomogą nam wybrać odpowiednią dla siebie ofertę. Cena rąbania drewna siekierą waha się w granicach od około 40 – 70 zł za metr sześcienny.