Jak często czyścić filtr zewnętrzny w akwarium?

Jak czyścić filtr akwariowy

Przede wszystkim odpowiednie i sprawne filtry akwariowe stają się istotnym elementem każdego akwarium. W związku z tym wybór właściwego filtra staje się niekiedy trudnym zadaniem, a co za tym idzie wiele osób nie wie, jaki z nich wybrać i na co zwracać uwagę podczas wyboru. Inną kwestią jest również czynność związana z konserwacją takich filtrów, taka wiedza na temat tego, jak często czyścić filtr zewnętrzny w akwarium nie tylko zwiększa żywotność samego urządzenia, ale i również samego akwarium, bowiem właściwie działający filtr akwariowy zapewnia odpowiednie funkcjonowanie całego zbiornika.

Sprawdź również – Jaką wybrać klatkę dla chomika?

Wybór filtrów akwariowych jest ważnym elementem w trakcie całej aranżacji i zakładania akwarium, w przypadku nowicjuszy czynność ta może okazać się dużym wyzwaniem z tego względu, że na rynku pojawia się masa ofert i różnych modeli. Takie filtry do akwarium wyróżniają się kształtem, budową, funkcjonalnością oraz szeregiem innych akcesoriów. Każdy filtr zewnętrzny i wewnętrzny składa się z takich elementów, jak wkłady biologiczne, napowietrzacze, deszczownice, gąbki czy nawet lampy UV. Warto w tym przypadku zapoznać się z dostępną ofertą na Ceneo, znajdziesz tam szeroką gamę filtrów akwariowych, które z pewnością spełnią Twoje oczekiwania.

Filtry akwariowe różnią się również pewnego rodzaju zdolnością filtracji, w tym przypadku chodzi o przepływ, który jest zazwyczaj liczony w litrach na godzinę. Oczywiście wielkość akwarium ma wpływ na wybór filtra. Chodzi tutaj o to, że zbyt słabe filtry akwariowe nie będą wstanie usunąć pojawiające się nieczystości z dna. Filtry pracują 24h/7 dni w tygodniu, w związku z tym należy systematycznie konserwować te urządzenia. W dalszej części wpisu wyjaśnimy, jak często czyścić filtry zewnętrzne w akwarium.

Jak czyścić filtr akwariowy?

W takim razie, jak czyścić filtr akwariowy? Profesjonalni hodowcy ryb akwariowych stosują przeważnie tygodniowy harmonogram jeżeli chodzi o konserwację zbiorników wodnych i filtrów akwariowych. Przede wszystkim czynność związana z konserwacją zbiorników polega na tym, aby podmienić wodę, odmulić całe podłoże, usunąć zanieczyszczenia ze szkła i wyczyścić filtr akwariowy.

Wbrew powszechnej opinii to właśnie filtr akwariowy jest tzw. sercem dobrych bakterii i to właśnie na nim należy skupić swoją całą uwagę, w związku z tym pojawia się pytanie, które odnosi się do tego, jak czyścić filtr akwariowy i jak często czyścić filtr zewnętrzny w akwarium?

W pierwszej kolejności należy ustalić z jaką częstotliwością należy czyścić filtr akwariowy, na to wszystko składa się kilka głównych czynników. W pierwszej kolejności uwzględniana jest moc filtra, jaki materiał filtracyjny zawiera taki filtr oraz jaka jest powierzchnia całkowita filtra. Zatem jak czyścić filtr akwariowy? Przed wykonaniem tego działania, należy pamiętać o kilku ważnych aspektach.

·        Każdy filtr akwariowy zawiera pożyteczne bakterie nitryfikacyjne, które mają za zadanie utrzymywanie stabilności wody w zbiorniku, w związku z tym należy czyścić ten element bardzo ostrożnie i unikać całkowitego wypłukiwania.

·        Podczas konserwacji filtrów akwariowych unikamy wymiany wszystkich gąbek i wkładów w filtrze jednocześnie, ponieważ w ten sposób pozbędziemy się wszystkich sprzyjających bakterii.

·        Ostatnią ważną rzeczą jest to, aby podczas czyszczenia filtra akwariowego stosować wodę pochodzącą bezpośrednio ze zbiornika.

Oczywiście każdy filtr różni się między sobą i tym samym niekiedy ich konserwacja wygląda całkiem inaczej, mimo wszystko wyżej wymienione czynności to podstawa w trakcie konserwacji filtrów akwariowych. W dalszej części wpisu sprawdzimy, jak często czyścić filtr zewnętrzny w akwarium.

Jak często czyścić filtr zewnętrzny w akwarium?

Przechodząc do sedna, jak często czyścić filtr zewnętrzny w akwarium? W sieci na różnych forach akwarystycznych wyczytać można pewne opinie, które mówią o tym, że filtry zewnętrzne można czyścić nawet co pół roku, jednak pada pytanie, czy nie jest to zbyt długi okres? Jak często czyścić filtr zewnętrzny w akwarium?

Przede wszystkim filtry zewnętrzne czyści się w momencie, w którym zauważa się niższy spadek przepływu wody. Ciężko w jednoznaczny sposób określić jak często czyścić filtr zewnętrzny w akwarium, ale przyjmuje się, że optymalna częstotliwość to raz czyszczenie filtra raz w miesiącu.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]