Frezje – w ogrodzie, kiedy sadzić, cena, znaczenie

Frezje - w ogrodzie, kiedy sadzić, cena, znaczenie

Kwiaty, kto ich nie kocha. Cięte, w doniczkach, zdobiące nasze ogrody. Kwiaty są nieodłącznym elementem naszego życia. Kwiaciarnie wprost zapierają nam dech w piersiach, kiedy podziwiamy te wszystkie bukiety, wiązanki oraz wiele gatunków kwiatów doniczkowych. 

Przez obecność w wielu miejscach kwiatów, zakup pięknego bukietu jest możliwy nawet w sieci sklepów ogólnospożywczych. W dzisiejszym artykule zgłębimy temat frezji i lilak pospolity. Te piękne kwiaty mają wiele do zaoferowania. Sprawdzimy jakie znaczenie ma frezja, frezja w ogrodzie oraz w doniczce, kiedy możemy spotkać frezję w kwiaciarni oraz kiedy należy sadzić frezję. 

Frezja – znaczenie

Kwiaty bardzo często mają nadane znaczenie. Najlepszy przykład to róże. Jest kilka kolorów tych kwiatów i każdy odcień ma swoje indywidualne znaczenie. Podobnie jest z frezją, która również ma swoje znaczenie. Frezja to mały obłędnie pachnący kwiat. Kiedy dostaniemy frezję lub sami je sobie kupimy, w naszym domu rozciąga się wspaniały zapach. Frezja nawet jak nie czujemy jej zapachu, zachwyca nas swoim wyglądem. Jej spektakularny, dzwonkowy kwiat nigdy nie jest mijany bez podziwu. 

Jakie jeszcze znaczenie ma frezja? Frezja posiada również znaczenie, dlatego nie bez powodu czasami dostajemy frezję. Znaczenie frezji jest wyjątkowe. Kiedy dostaniemy frezję to znak, że osoba dająca nam frezję, traktuje nas jako przyjaciela. Znaczenie frezji to również zaufanie, opiekuńczość, bezgrzeszność oraz słodycz. Wybrana przez pannę młodą frezja symbolizuje czystość oraz niewinność. Przekonajmy się zatem jak zadbać o naszą własną frezję w doniczce. 

Frezja – w doniczce

Decydując się na uprawę frezji w doniczce, zapoznajmy się z wymaganiami frezji w naszych domach. Pierwsze, od czego powinniśmy zacząć uprawę frezji w doniczce to przygotowanie żyznej, próchniczej oraz przepuszczalnej gleby i dużą doniczkę. Frezja jest kwiatem cebulowym, dlatego powinniśmy wybrać bulwy w perfekcyjnej kondycji. Bulwy frezji sadzimy na głębokość 5-6 cm. W zależności od tego, kiedy chcemy podziwiać kwiaty, mamy do wyboru dwa terminy siewu frezji

Frezje - w ogrodzie, kiedy sadzić, cena, znaczenie

Jeżeli posadzimy frezję we wrześniu, kwiaty frezji w doniczce otrzymamy w maju. Natomiast frezja posadzona w lutym-marcu rozpieści nas swoimi kwiatami w czerwcu- lipcu. Frezja w doniczce, w pierwszym okresie potrzebuję temperaturę do 10 st. C. Doniczkowa frezja lubi światło, dlatego jej stanowisko powinno być jasne. A jak wygląda uprawa frezji w ogrodzie? 

Frezja – w ogrodzie

Uprawa frezji w ogrodzie nie należy do najprostszych kwiatów, jednak pojawiające się kwiaty frezji w naszym ogrodzie napawają nas ogromną dumą. Frezje w ogrodzie są bardzo kapryśne, ale nie bójcie się tego, bo potrafią być wdzięczne, i obdarować nas wspaniałymi kwiatami. Ta kapryśność wynika ze złego reagowania na klimat. Jest jednak pocieszenie, ponieważ frezja posiada odmiany ogrodowe

Te z ogromną starannością możemy uprawiać w ogrodzie. Uprawiając frezję w ogrodzie, powinniśmy stworzyć jej zbliżone warunki do naturalnych. Mówimy tu o dwóch okresach gorąco-suchym i wilgotno-chłodnym. W pierwszym okresie frezja ogrodowa spoczywa, w drugim zaś frezja ogrodowa zaczyna swój rozwój. 

Frezję ogrodową tak samo, jak frezję w doniczce, sadzimy z bulwy, która powinna być idealna. Warunki, jakie musimy zapewnić frezji ogrodowej to umiarkowana temperatura, nie wyższa niż 17 st. C oraz duża ilość światła. Pamiętajcie, aby miejsce wzrostu frezji było osłonięte od wiatru oraz nadmiernego promieniowania słonecznego. A kiedy najlepiej sadzić frezje?

Kiedy sadzić frezję?

Rozpoczynając naszą przygodę z frezjami, najistotniejszą informacją jest odpowiedni okres do sadzenia frezji. Nie zapominajcie, że frezja jest wysadzana z bulwy, i kwiaty pojawią się dopiero latem. Najlepszym okresem na sadzenie frezji jest wczesna wiosna, najlepiej po zimnej zośce, kiedy przymrozki nie będą już występowały. 

Miesiące, w których sadzimy frezję to przełom kwietnia i maja. Bulwy frezji wysadzamy, w nasłonecznionym miejscu, w glebie dobrze przepuszczalnej. Może szybciej spotkamy frezję w kwiaciarni? 

Frezje – kiedy w kwiaciarni?

Biorą pod uwagę wspaniałość frezji oraz jej kapryśne cechy, może będziemy mogli się nimi cieszyć wcześniej oraz dłużej. Frezja w naszych domowych uprawach jest kwiatem sezonowym. Ciekawe, jak wygląda dostępność frezji w kwiaciarni. Kwiaciarnie współpracują ze specjalnymi szklarniami, które potrafią stworzyć naturalne warunki dla każdej rośliny. 

Tak samo może być w przypadku frezji, która trafi do kwiaciarni. Czy mimo tak wymagających wytycznych frezja uznaje jakieś specjalne warunki? W kwiaciarni frezja jest dostępna w okresie styczeń- wrzesień. To naprawdę wspaniałe informacje, ponieważ frezja w wazonie sprawia nam wiele radość. Ciekawe, jaka jest cena frezji?

Frezja – cena

Frezja, będąc tak fenomenalnym, pięknym kwiatem, który obłędnie pachnie, jest dostępna w kwiaciarniach jako kwiaty cięte oraz w sklepach ogrodniczych jako bulwy, do samodzielnego wysiewu. Tylko jaka jest cena frezji? W zależności od ilości bulw ceny frezji zaczynają się od 15 zł za 15 sztuk. Cena frezji za 100 sztuk to 35 zł. 

A jak wygląda cena za bukiet z frezji

Frezje – bukiet

Bukiety z frezji możemy kupować na różne okazje, do ślubu, w podziękowaniu wyjątkowej osobie za to, że jest oraz na prezent z okazji dnia matki. Cena za taki bukiet frezji, w zależności od wielkości zaczyna się od 90 zł, a kończy na 180 zł.

Jak sami widzicie frezja to wyjątkowa roślina, która wprowadza wiele piękna do naszego życia.