Lilak pospolity – odmiany, cięcie, pielęgnacja, opis, owoce, cena

Lilak pospolity - odmiany, cięcie, pielęgnacja, opis, owoce, cena

Lilak pospolity częściej znany jest pod nazwą bez. To bardzo popularny krzew, który widnieje w wielu ogrodach. Pochodzi on z Turcji, stąd też mówi się na niego bez turecki. Tworzy on często zarośla, ponieważ ma tendencję do bardzo szybkiego rozrastania się. Jest łatwy w uprawie. Nie ma szczególnych wymagań stanowiskowych. Nie przeszkadza mu długotrwały brak deszczu. 

Lubi za to słońce i w takich miejscach najbardziej odwdzięcza się pięknymi kwiatostanami. Poniżej przedstawimy opis lilaka pospolitego i tawlinę jarzębolistną, poznasz jego odmiany, m.in. Sensation i Aucubaefolia, dowiesz się, jakie są jego owoce, jak wygląda drzewo i jego pielęgnacja, opowiemy także kilka ciekawostek na jego temat. Zapraszamy do lektury!

Lilak pospolity – opis rośliny

Roślina ta jest powszechnie znana, stąd też czytając ten opis, za pewne od razu będziesz miał jej wyobrażenie jako krzewu widzianego w jednym ze znanych Ci ogrodów. Możliwe, że sam jesteś jego posiadaczem. Lilak może być krzewem lub drzewem osiągającym od 2 do 5 metrów wysokości. 

Okres kwitnienia lilaka pospolitego przypada na okres od końca kwietnia do pierwszej połowy czerwca. Najpiękniejsze kwiaty widnieją na początku maja. W przypadku występowania mroźnych i śnieżnych zim, pojawienie się kwiatów zazwyczaj się opóźnia. Jak wynika z opisów w fachowych źródłach ogrodniczych, istnieje aż ok. 1000 odmian lilaka pospolitego. 

Jakie odmiany są najpopularniejsze?

 Choć może się nie wydawać lilak pospolity posiada wiele odmian. Bardzo popularną odmianę jest Syringa vulgaris L. Wyróżnia się ona ogromnymi rozmiarami. Drzewo dorasta do nawet 7 metrów, a kiście kwiatowe mają do 25 cm. Grono tworzy się z małych, pojedynczych, pięknie pachnących kwiatuszków. Inne znane odmiany to np. Meyera. Jest ona zaliczana do lilaków miniaturek, ponieważ jej wysokość to maksymalnie 1,5 metra. Kwiatostany osiągają do 10 cm. 

Kwiatuszki są różowo – liliowego koloru. Kolejna znana odmiana to lilak kosmaty, którego łacińska nazwa to Syringa villosa. To drzewko osiąga do 3 metrów wysokości i charakteryzuje się eliptycznymi, owłosionymi listkami, co czyni je wyjątkowym i niepowtarzalnym. Inną ciekawą odmianą jest lilak perski, czyli Syringa persica, która cechuje się liśćmi o podłużnym kształcie oraz fioletowymi kwiatostanami. 

Ta odmiana nie jest odporna na mróz, dlatego należy zabezpieczyć ją przed zimą. Kolejną odmianą, która warta jest uwagi to Suringa reflexa. Rośnie na wysokość 3 metrów. Wyróżnia się szaro – zielonkawym spodem liści. Kwiatostany są niezwykle ciekawe, ponieważ centrum jest białej barwy, a zewnętrzna część fioletowej.

Lilak pospolity Sensation i Aucubaefolia

Odmiana, która zasługuje na szczególne wyróżnienie to bez wątpienia lilak pospolity Sensation. Cechuje się on ciekawym zabarwieniem kwiatów, które są purpurowe z białawą obwódką. Drobne kwiatuszki tworzą kwiatostany dorastające do długości nawet 30 cm. Lilak pospolity Sensation wyrasta na wysokość 3,5 m. Liście mają kształt sercowaty, są zielonej barwy i pięknie się błyszczą. 

Lilak pospolity - odmiany, cięcie, pielęgnacja, opis, owoce, cena

Swoim urokiem cieszą najbardziej w maju. Lilak pospolity Aucubaefolia wyróżnia się wśród innych charakterystycznym ubarwieniem liści. Są one zielone z żółtymi i kremowymi plamami. Wysokość drzewa to nawet 4 metry. Lilak pospolity Aucubaefolia szczególnie zachwyca, kiedy ma dostęp do słońca i żyznej, próchniczej gleby. Obydwie odmiany cechują się wysoką odpornością na długą nieobecność deszczu.

Lilak pospolity – jaka jest cena drzewa?

Ceny drzew lilaka pospolitego różnią w zależności od odmiany i wysokości. Rozstrzał cenowy jest dość duży. W internecie możesz dostać drzewka w cenie od 55 do 150 zł. Malutkie sadzonki drzewek lilaka dostaniesz nawet w cenie 15 zł. Warto odwiedzić giełdy z roślinami, ponieważ tam często ceny są bardzo atrakcyjne, a rośliny są zdrowe i piękne.

Lilak pospolity – ciekawostki

Z racji tak długiej historii lilaka pospolitego zdążono poznać wiele jego właściwości. Jedną z ciekawostek jest fakt, że kwiatostany lilaka wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwkaszlowe, moczopędne. Inną ciekawostką jest to, że ma on ochronne działanie na wątrobę. Świetnie radzi sobie ze zwalczaniem w niej toksyn. Kolejną ciekawostką jest fakt, że ma on właściwości lecznicze w przypadku chorób reumatycznych.

Lilak pospolity - odmiany, cięcie, pielęgnacja, opis, owoce, cena

Jak powinna wyglądać odpowiednia pielęgnacja i cięcie lilaka pospolitego?

Jak się pewnie domyślasz, kluczem do posiadania pięknych drzew i krzewów lilaka pospolitego jest odpowiednia pielęgnacja, na którą składa się głównie cięcie. Wykonuje się je zaraz po kwitnieniu. Cięcie należy przeprowadzić na ⅓ długości pędów. Jest to konieczne, aby usunąć przekwitłe kwiatostany i w ten sposób wpłynąć na zagęszczenie rośliny. Pielęgnacja lilaka pospolitego, jak widzisz, nie jest skomplikowana. Polega jedynie na cięciu. W okresie bardzo długotrwałych niedostatków wody możesz podlać rośliny. To uchroni je przed ewentualnym uschnięciem.

Choć lilak pospolity kwitnie przez dość krótki czas to warto mieć go w swoim ogrodzie. Gwarantuje on nie tylko piękny widok na cudowne różnobarwne kwiatostany, ale daje niebywały zapach rozpościerający się po całym ogrodzie.