Owies opałowy – opinie na forum, kaloryczność, jak palić, czy nadaje się do palenia?

Owies opałowy – opinie na forum, kaloryczność, jak palić, czy nadaje się do palenia (1)

Obecnie temat związany z surowcami opałowymi jest rozgrzewany do czerwoności, ponieważ zbliża się wielkimi krokami zima, która zdaniem wielu analityków i meteorologów może być zaliczana do ciężkich. W ten sposób coraz większa ilość osób ze względu na trudny dostęp do węgla wyszukuje alternatywy w postaci ekogroszku, czy pelletu, który jest wytwarzany ze słomy i z łuski słonecznika. Oczywiście nie jest to jedyna alternatywa, która pojawia się na polskim rynku, bowiem pojawia się temat związany z owsem opałowym, który wbrew powszechnej wzbudza burzliwe opinie na forum.

W związku z tym postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej tej alternatywie w postaci owsa opałowego, który zyskuje dość znaczącą popularność. Przede wszystkim owies opałowy wzbudza dość spore zainteresowanie głównie przez to, że jego kaloryczność jest niekiedy porównywania do ekogroszku czy wcześniej wspomnianego pelletu. Postanowiliśmy w ramach poniższego wpisu, przeanalizować i zestawić opinie, jakie pojawiają się na forum odnośnie owsa opałowego, sprawdzimy również, jak palić tym surowcem, czy owies nadaje się do palenia w piecu, gdzie kupić i jaka jest cena za tonę.

Owies opałowy – opinie na forum

W takim razie, jakie pojawiają się opinie na forum odnośnie owsa opałowego, czy ten surowiec nadaje się do palenia w piecu? Zanim przejdziemy do omówienia tej kwestii, warto zwrócić uwagę na fakt, że ziarna zboża są nie tylko tańsze niż tona węgla, czy ekogroszku, ale wyróżniają się również tym, że jest to wysokokaloryczny surowiec opałowy. Opinie na forum wskazują, że jako alternatywa dla węgla jest to optymalne rozwiązanie, by palić owsem opałowym, natomiast należy zwrócić uwagę na fakt, który wskazuje, że aby ogrzewać gospodarstwa domowe tym surowcem, należy być w posiadaniu specjalistycznego palnika, który może być zamontowany w piecach na pellet.

Oczywiście nie jest to tanie rozwiązanie, ponieważ jak wskazują opinie cena specjalnego palnika, dzięki któremu pojawia się możliwość palenia owsem opałowym może wahać się nawet od 2000 do 4000 złotych, w tym przypadku cena jest zależna od modelu i marki. Być może zastanawiacie się, czy palenie owsem opałowym jest legalne, ponieważ wiele opinii wskazuje na forum pewne zwątpienie. W związku z tym warto mieć na uwadze fakt, że zgodnie z rozporządzeniem ministra gospodarki z 23 lutego 2010 r. (Dz.U. Nr 34 poz. 182) została zmieniona pełna definicja biomasy, która wskazuje, że ziarno zbóż, które nie spełniają określonych norm, mogą być w ostateczności wykorzystywane w celach opałowych, może również wykorzystywane jako surowiec energetyczny w elektrowniach czy elektrociepłowniach.

Ten fakt przyczynił się do wzrostu popularności palenia owsem opałowym, oczywiście osoby które już palą dłuższy czas owsem opałowym, wystawiają swoje opinie na forum, które odnoszą się do tego, że owies opałowy jest stosunkowo dobrym surowcem, natomiast wyróżnia go to, że wymaga systematycznego dozowania, co w tym przypadku zapewnia specjalistyczny podajnik. Oczywiście należy przed tym upewnić się, czy taki przerobiony piec na pellet, będzie posiadał dość szerokie otwory, dzięki którym pojawi się możliwość aby podawać ziarna owsa.

Inne opinie na forum odnoszące się do palenia owsem wskazują, że ten surowiec może przyczyniać się do powstawania skutków ubocznych. Trzeba pamiętać o tym, że piece zostały wyprodukowane z myślą o paleniu pelletem albo ekogroszkiem. W przypadku palenia owsem opałowym, taki piec może zajść wilgocią czy nawet generować sadzę, która będzie niekiedy bardzo trudna do zmycia.

Sprawdź również – Ekogroszek Diablo Gold i Premium – test, opinie na forum, parametry, kaloryczność

Owies opałowy – jak palić?

Poza pytaniami odnoszącymi się do pojawiających się opinii na forum o zbożu opałowym, wiele osób zastanawia się również nad tym, jak palić owies? Oczywiście tak jak już wcześniej wspomnieliśmy są pewne wady i zalety palenia tym surowcem. W tym przypadku największą rolę odgrywa cena, która w porównaniu z ekogroszkiem czy węglem jest stosunkowo niska. Z pewnością przygoda związana z paleniem owsem opałowym może być czymś nowym, w związku z tym wiele osób zastanawia się nad tym, jak palić nim w piecu.

Przede wszystkim aby można było palić owsem opałowym w swoich piecach na pellet, należy zakupić do niego specjalistyczny podajnik z palnikiem, który będzie przystosowany do palenia różnego rodzaju ziaren. Dodatkowo należy pamiętać o tym, aby odpowiednio ustawić sterownik. W tym przypadku opinie na forum zalecają, aby zastosować regulator fuzzy logic, który będzie odpowiedzialne za modulację pracy palnika.

Owies opałowy – kaloryczność

Owies opałowy zyskał popularność nie tylko dzięki łatwemu dostępowi, dobrej cenie za tonę, czy łatwości w rozpalaniu, największą zaletą owsa opałowego jest jego dość spora, jak na ziarno kaloryczność. W sieci na forum opinie odnoszą się do różnych badań i pomiarów, które były wykonywane przez rzeszę specjalistów. Przede wszystkim specjaliści poddawali badaniom różne ziarna, w tym owiec i sprawdzali wartość opałową i kaloryczność. Dzięki temu można odnieść się do wyników, które wskazują to, że owies opałowy wyróżnia się kalorycznością na poziomie około 15-16 MJ/kg. W zestawieniu z węglem kamiennym i ekogroszkiem jest to warto mniejsza o około 10 MJ/kg.

Kolejną zaletą palenia owsem opałowym jest to, że generuje on bardzo niską zawartość popiołu, która wynosi około 2-2,2%. Z kolei wilgoć owsa opałowego wynosi przeważnie około 12%.

Sprawdź również – Piec zgazowujący drewno – opinie na forum, jak działa, forum, wady i zalety, cena

Czy owies nadaje się do palenia?

W takim razie, czy owies opałowy jest zbożem, który nadaje się do palenia w piecach, które opcjonalnie są przeznaczone do palenia pelletem i ekogroszkiem? Oczywiście odpowiedź w tym przypadku jest jasna i klarowna – tak, owies nadaje się do palenia w domowych kotłach. Z kolei należy mieć na uwadze fakt, że jest to surowiec, który wymaga odpowiedniego przystosowania kotła, w postaci zakupu specjalistycznego palnika i podajnika. Opinie na forum wskazują kwestię związaną z przechowywaniem owsa opałowego. Jest to zboże, które generuje sporą ilość kurzu, co w domowych warunkach nie jest czymś przyjemnym, w związku z tym zalecają aby owies opałowy przechowywać w specjalistycznych pojemnikach.

Gdzie kupić owies opałowy?

Popularność owsa opałowego wzrasta z roku na rok, nic w tym dziwnego nie ma, ponieważ owies jest ogólnodostępny i tani. Wiele osób zastanawia się nad tym, gdzie kupić ten surowiec opałowy? Owies opałowy jest produktem ogólnodostępny, zatem pojawia się liczna liczba ofert, w których można nabyć bez problemu kilka ton tego zboża.

Gdzie kupić owies opałowy?

  • Allegro.

  • Platforma ogłoszeniowa OLX.

  • Lokalne targi rolne.

  • Lokalne składy opałowe.

Z pewnością zdziwił Was ostatni podpunkt, spieszymy z wyjaśnieniem. Oczywiście nie jest to żaden żart z naszej strony, podchodzimy do tej sprawy całkiem poważnie. W sieci pojawiają się różne opinie, które odnoszą się do tego, że wiele składów opałowych, w których można kupić węgiel i ekogroszek, wprowadza do swojej oferty worki z owsem, pszenicą i jęczmieniem opałowym.

Owies opałowy – cena za tonę

Skoro owies opałowy pojawia się nawet w składach opałowych, pytanie kolejne odnosi się do ceny za tonę. Postanowiliśmy przyjrzeć się tej sprawie i przeanalizowaliśmy wiele ofert, które pojawiają się w sieci. W tym przypadku średnia cena za tonę owsa opałowego najczęściej wynosi od 1700-2000 złotych za tonę. W przypadku owsa opałowego premium – czyli wersja ekologiczna, cena jest zdecydowanie wyższa i wynosi około 2300-2500 złotych.