Węgiel brunatny – opinie na forum, zastosowanie, czy można palić w piecu?

Węgiel brunatny - opinie na forum, zastosowanie, czy można palić w piecu (1) 3

Obecne zawirowania spowodowane wojną na Ukrainie przyczyniają się do tego, że społeczeństwo rozpaczliwie przygotowuje się do nadchodzącej zimy poprzez wyszukiwanie alternatywy dla węgla, którego jest na rynku coraz mniej. W ten sposób pojawiają się na rynku różne alternatywy w postaci ekogroszku z Czech, Słowacji, Kazachstanu, czy chociażby z Australii, natomiast kolejna grupa zwraca się w stronę pelletu, który powstaje m.in. z drewna, słomy, czy nawet z łuski słonecznika.

W ostatnich dniach spore zainteresowanie jest wokół węgla brunatnego, która tak właściwie pojawia się w polskiej energetyce już od dawien dawna, tak właściwie jest to surowiec, który stanowi strategiczne podłoże, ponieważ jest on zaopatrywany w elektrowniach, które generują prąd elektryczny na poziomie około 50 TWh.

W Polsce węgiel brunatny wydobywany jest z kilku kopalni, do największej z nich zaliczyć można kopalnię położoną w Bełchatowie i w Turowie. Przechodząc do sedna naszego wpisu, coraz większa ilość osób rozważa zakup węgla brunatnego do swoich gospodarstw domowych na zimę, natomiast w ten sposób pojawiają się pytania, które odnoszą się do tego, jakie zastosowanie ma węgiel brunatny, co wskazują opinie na forum osób, które używają tego węgla w swoich domach? Tak właściwie czy węglem brunatnym można palić w piecu, co jeszcze przyczyną tego, że ten rodzaj węgle nie nadaje się do transportu? Na te i wszystkie pozostałe pytania odpowiemy w dalszej części wpisu.

Węgiel brunatny – opinie na forum

W takim razie, jakie pojawiają się opinie na forum odnośnie węgla brunatnego? Przede wszystkim zanim przeanalizujemy dostępne fora internetowe w sieci i opinie, jakie pojawiają się na temat tego węgla, najpierw warto słów kilka poświęcić na to, skąd taki nagły wzrost zainteresowania wokół tego brunatnego kruszcu. Jakiś czas temu PGG wystartowała w swoim sklepie ze sprzedażą węgla brunatnego, który jest wydobywany z kopalni położonej w Bełchatowie i Turowie – sprzedaż tego węgla jest skierowana dla mieszkańców gospodarstw domowych. Nagła dostępność w sklepie PGG węgla brunatnego wygenerowała wiele zapytań, m.in. o zastosowanie, o opinie o spalaniu i to, czy węglem brunatnym można palić w piecu.

 Oczywiście zanim można było przejść do zakupu w sklepie PGG węgla brunatnego, wiele osób miało problemy ze złożeniem zamówienia, w tym przypadku jak wskazują pojawiające się opinie na forum, nie było nawet możliwości dodzwonienia się na dostępną infolinię Polskiej Grupy Górniczej. Z kolei w sieci pojawiły się w tym czasie wiele opinii na temat węgla brunatnego, które odnoszą się do tego, że palenie tego rodzaju węglem brunatnym na masową skalę może mieć katastrofalne skutki. Dlaczego pojawiają się takie opinie na forum?

Przede wszystkim na podstawie pojawiających się opinii na forach internetowych wskazuje się, że węgiel brunatny uznawany jest za jeden z najgorszych paliw stałych, jakie są dostępne na polskim rynku surowcowym. Opinie odnoszą się głównie do tego, że w trakcie palenia węglem brunatnym do atmosfery generowane są olbrzymie ilości pyłów, które zawierają w swoim składzie metale ciężkie. Dodatkowo opinie wskazują, że węgiel brunatny zawiera sporą ilość rtęci.

Ekogroszek z węgla brunatnego – opinie

Poznaliśmy pojawiające się opinie na forum odnośnie klasycznego węgla brunatnego, jak sprawa wygląda w przypadku ekogroszku z węgla brunatnego? Na naszym portalu opisywaliśmy porównanie węgiel brunatny a kamienny różnice, w artykule porównywaliśmy między innymi występujące wartości opałowe oraz zawartość i zastosowanie. Wiemy, że węgiel brunatny emituje dość sporą ilość toksycznych substancji do atmosfery, czy ekogroszek z węgla brunatnego wyróżnia się tym samym, co wskazują na jego temat opinie na forum?

Na wstępie warto wspomnieć o tym, że ekogroszek z węgla brunatnego również zawiera zdecydowanie większą ilość różnych niepożądanych substancji niż ma to miejsce w przypadku ekogroszku klasycznego. Poza tym opinie na forum najczęściej sugerują to, że spalanie ekogroszku z węgla brunatnego przyczynia się do powstawania większej ilości osadu i sadzy, dodatkowo generuje on znacznie większą ilość dymu, co w niektórych przypadkach może być sporym utrudnieniem.

Węgiel brunatny – zastosowanie

Do tej pory poznaliśmy pojawiające się opinie na forum odnośnie samego węgla brunatnego i ekogroszku wytworzonego z tego węgla. W dalszej części wpisu sprawdzimy, jakie zastosowanie ma ten węgiel. Przede wszystkim węgiel brunatny, tak samo jak klasyczny węgiel kamienny powstał w wyniku procesu przemiany organicznej materii roślinnej. W związku z tym doprecyzowując, węgiel brunatny może pewnego rodzaju tworem, który można umieścić pomiędzy węglem klasycznym a torfem. Węgiel brunatny w ten sposób wyróżnia się wartością opałową, która mieści się w przedziale od 6-24 Mj/kg.

Tak, jak już wcześniej wspomnieliśmy, do największych kopalni węgla brunatnego zaliczyć można kopalnie w Bełchatowie i w Turowie. Natomiast oficjalnie potwierdzono około 100 złóż węgla brunatnego, którego łączna wartość wynosi ~24 mln ton węgla. Jakie ten węgiel brunatny znajduje zastosowanie?

Węgiel brunatny – zastosowanie:

  • Węgiel brunatny najczęściej znajduje swoje zastosowanie do produkcji potrzebnej nam wszystkim energii elektrycznej, czyli złoża węgla brunatnego trafiają głównie do elektrowni i elektrociepłowni.

  • Węgiel brunatny może być również wykorzystywany do opalania pieców w gospodarstwach domowych, natomiast ze względu na swoje negatywne właściwości, nie jest on chętnie wybieranym surowcem.

  • Węgiel brunatny znajduje swoje zastosowanie również do produkcji ekogroszku z węgla brunatnego.

  • Surowiec ten świetnie odnajduje się również w branży chemicznej, a dokładnie jego zastosowanie wykorzystywane jest do produkcji paliw płynnych, gazowych oraz różnych nawozów.

W dalszej części wpisu sprawdzimy, czy węglem brunatnym można palić w piecu?

Czy węglem brunatnym można palić w piecu?

Na podstawie dokonanej analizy opinii, jakie pojawiają się na forum wskazujemy, że można palić węglem brunatnym w piecu. Jednakże warto uwzględnić to, że węgiel brunatny to ostateczna alternatywa, doskonale zdajemy sobie sprawę z jakimi problemami zmaga się społeczeństwo i jak bardzo każdy chce być przygotowany na zimę, natomiast warto pamiętać o tym, że węgiel brunatny wyróżnia się pewnymi, niechcianymi właściwościami. Chodzi o to, że jest zdecydowanie bardziej szkodliwy i mniej wydajny, niż węgiel kamienny.

Czy warto kupić węgiel brunatny?

Czy warto kupić węgiel brunatny do opalania pieców i kotłów grzewczych w swoich gospodarstwach domowych? W chwili obecnej, gdy zmagamy się z kryzysem na rynkach surowców opałowych, z pewnością można śmiało odpowiedzieć, że warto. Natomiast jest to odpowiedź, wydana na chwilę obecną. Tak, jak już wcześniej wspomnieliśmy, węgiel brunatny jest gorszy od węgla kamiennego. Warto uwzględnić to, że ma zdecydowanie wysoki poziom wchłaniania wilgoci, co przyczynia się do tego, że trudniej się nim pali.

Dlaczego węgiel brunatny nie nadaje się do transportu?

Inne pojawiające się pytania na forach odnoszą się również do tego, dlaczego węgiel brunatny nie nadaje się do transportu? W tym przypadku odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczne. Struktura węgla brunatnego jest niezwykle miękka co sprawia, że podczas transportu na długie odległości najzwyczajniej w świecie się kruszy, a co za tym idzie po takim transporcie kompletnie nie nadaje się do palenia w piecach. Węgiel brunatny jest surowcem regionalnym, w związku z tym najczęściej elektrownie opalane tym surowcem są zlokalizowane bardzo blisko tych kopalni.